Yay Burcu Ekim 2022

Yay Burcu Ekim 2022

Merhabalar sevgili yay ve yükselen yay okuyucularım !

Ekim ayını anlatacağım bu kez. Yılın son çeyreğindeyiz artık. 2022’nin sonuna doğru geliyoruz.

Önemli bir ay var sırada. Neden böyle söylüyorum ?

Ekim ayı içinde bir Güneş tutulması var. Mars retrosu başlıyor. Jüpiter retrosunda balık burcuna dönüyor. Pek çok şey bir arada.

Bakalım tüm bunlar sizin için nasıl anlamlara geliyor ?

Öncelikle ayın takvimini bırakıyorum buraya ↓↓ Ayı genel hatlarıyla görmek isterseniz aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz ↓↓

Ekim 2022 Astroloji Gündemi


23 Ekim tarihine kadar Güneş terazi burcunda. 11.evinizde.

Sosyal hayatımızı, arkadaş çevremizi, içinde olduğumuz grupları temsil ediyor bu ev. Buradan geçen bir Güneş ile çoğunlukla ne oluyor ? Kalabalıklaşıyoruz. İnsanlar arasında oluyoruz. Gruplar içinde oluyoruz. Grup çalışmalarına, etkinliklere, kurslara, eğitim sınıflarına katılıyoruz.

Sosyal yaşamımız canlanıyor. Dialoglarımız artıyor. Daha çok iletişim kuruyor, daha çok hareket ediyoruz. Bu Güneş transiti böyle güzel olasılıkları anlatıyor sizin için.

23 Ekim’de Güneş akrep burcuna geçiyor. 12.evinizde ilerlemeye başlıyor.

Duygusal anlamda derinlikli bir içe dönüş zamanı diyebilirim. 12.ev ruhsal konuları anlatıyor. Hissettiklerimiz, psikolojimiz, duygularımız, iç dünyamızda neler yaşadığımız bu evle ilgili. Akrep ise güçlenmek demek. Küllerinden doğmak, deri değiştirmek, yenilenmek demek.

Ruhsal anlamda eğer yorucu zamanlardan, yıpratıcı durumlardan geçtiyseniz, bu akrep döngüsü sizin için bir iyileşme zamanı olabilir. Şifanıza ve dönüşümünüze vesile olacak, size iyi gelecek araçlar/aracılar karşınıza çıkabilir.

Fiziksek sağlık sorunları olanlar için de destekleyici bir Güneş transiti.


Merkür başak burcunda, 10.evinizde retrosunu tamamlıyor 3 Ekim günü. 

Son günlerde sorumluluklar, yapılacak işler, görevler yormuş olabilir sizi. İşinizde düzenlenmesi, temizlenmesi gereken şeyler olmuş olabilir. Örneğin arşiv düzenleme gibi. Normal temponuzun ve rutinlerinizin ötesinde bir şeyler sizi uğraştırmış olabilir. Şimdi bu durumlar düzene girmeye başlıyor. Retronun bitişi bu yönde bir işaret.

11 Ekim’de terazi transiti bir kez daha başlıyor Merkür’ün. 10 Eylül’de retrosuna terazi burcunda başlamıştı, retro içinde başak burcuna kadar gerilemişti. Şimdi yeniden terazide olacak.

11.evinizde ileri hareketinde olacak bu kez. Sosyal hayatınızı, arkadaş gruplarınızı, içinde bulunduğunuz grupları anlatan bir ev burası.

Terazi burcu da ilişkilerimizi ve bağlarımızı temsil eder. Merkür ise iletişim gezegeni.

Öyleyse bol bol iletişim, sohbet, muhabbet, haberleşme, görüşme anlamına geliyor bu transit sizin için 🙂

Eğitim grupları, sınıflar, kurslar yine 11.evin konusudur. Terazi burcu ise bize yol gösteren kişileri simgeliyor. Belki bir eğitim, bir kurs programı da getirebilir bu transit size.

29 Ekim’de bir yeni transiti daha başlıyor Merkür’ün. Akrep burcunda ilerlemeye başlıyor. 12.evinizde olacak akrepte iken.

Merküryen konularda dikkatli olmanız ve beklemeniz gereken bir dönem.

Nedir Merküryen konular ? İmza gerektiren konular, imzalı işler, kontratlar, sözleşmeler. Buna nikah yapmak da dahil sevgili okuyucularım. Bunu da belirteyim.

Diğer yandan ruhsal anlamda bir şifalanma, bir dinlenme etkisi olacaktır bu süreç sizin için. Spiritüel konular, yaşamınızı iyileştirecek bilgiler çıkacaktır karşınıza. Açık olun. Farkında olun.

Bir doğum haritasında Merkür’ün retro olması nasıl anlamlara gelir, yaşama nasıl yansımaları vardır, etkileri nasıl dengelenebilir, iyileştirilebilir, konu ile ilgili bir yazım var. Kapsamlı bir içerik sundum sizler için ↓↓

Doğum Haritasında Retro Merkür  ← ← ← yazımı tıklayabilirsiniz.


Venüs 23 Ekim tarihine kadar terazi burcunda. 11.evinizde.

Venüs iyicil bir gezegen. Transit ettiği ev konularında iyileşen, güzelleşen, pozitif yönde değişen şeyler oluyor. Bu Venüs geçişi sosyal yaşamınız, arkadaşlıklarımızda, ahbaplıklarımızda bir onarım ve ilişkileri güçlendirme dönemi. Karşılıklı oturup kendinizi, nerede neyi nasıl anladığınızı, o ahbaplık içinde hangi durumda nasıl hissettiğinizi ifade edebileceğiniz, birbirinizi daha doğru anlayabileceğiniz, ilişkilerin zeminini daha sağlam oturtabileceğiniz bir dönem.

23 Ekim’de akrep transitine başlıyor Venüs. 12.evinize geliyor.

Bu kez desteğini ruhsal konularda sunuyor size.

Takıntılı düşünceler, gereksiz yere takıldığımız konular, zihnimizde tekrar eden düşünceler, korkular, paranoyalar, akrep burcunun anlattığı şeyler. 12.ev ise iç dünyamızı, duygu durumumuzu, psikolojimizi simgeliyor.

Aynı zamanda şifanın evidir 12.ev.

Öyleyse parçaları birleştirelim 🙂 12.evden geçen Venüs ile ruhsal anlamda şifalanıyorsunuz. Ruhunuzu, zihninizi yoran düşüncelerden, duygulardan arınmanın yollarını buluyorsunuz. Kendi içinizde dengeye gelebileceğiniz bir zaman.

En önemlisi de bu zaten. Kendi içimizde dengede olmak, huzurlu olmak.

Güzel bir Venüs etkisi alıyorsunuz.

Bu arada doğum haritasında Venüs’ü retro konumda olanlar için de bir yazım var. Doğum haritasında Venüs’ün retro olması nasıl anlamlara gelir, nasıl iyileştirebilir retro bir Venüs, etkileri nelerdir, detaylar burada : Doğum Haritasında Retro Venüs


Mars ay boyunca ikizler burcunda, 7.evinizde.

Mars’ın geçtiği yerde yeni şeyler başlıyor. O yüzden bu transitte 7.ev konularında yeni başlangıç ihtimalleriniz var.

İlişkiler, irtibatlar, tanışmalar, anlaşmalar, birlikte hareket etmek diyebileceğimiz şeyler, hoca öğrenci bağlantıları, kontratlar, imzalar, iş ortaklıkları, ortaklı işler gibi temaları var bu evin.

Evlilik, özel ilişkiler, partner, partnerle ilgili konular yine bu ev kapsamında.

Mars’ın bu transit döneminde yeni çevrelere girebilirsiniz, yeni insanlar arasında bulabilirsiniz kendinizi. İşinizde, sosyal hayatınızda tanışmalar yaşayabilirsiniz.

Bir eğitime başlayabilirsiniz. Hocalarınız olabilir. Bir alanda özel ders alabilirsiniz. Birebir çalışabilirsiniz bir eğitmen ile. Zaten bu bir ikizler transiti. İkizler burcu eğitimi, bilgiyi, öğrenmeyi simgeler.

İş hayatınızda yeni anlaşmalar açık, kalabalık bir dönem.

Eşinizle, sevgilinizle ilgili konularınız olabilir. Partnerinizle birlikte yapacağınız şeyler olabilir.

Hayatınızda biri yoksa bir flört başlayabilir. Bir flört, bir ilişkiye dönebilir. Bir ilişki içinde evlilik kararı alınabilir. Kimileri evlilik için hazırlıklarına başlayacak bu dönemde.

30 Ekim’de başlayacak olan önemli bir değişim var ! Mars retrosu başlıyor !!

Sadece bu ayın değil, bu yılın önemli astrolojik gündemlerinden biri bu. Ortalama 2 yılda 1 kez deneyimliyoruz.

Başlangıcı tam olarak 30 Ekim gibi düşünmeyin. Yaklaştıkça etkiler görünür olmaya başlıyor. 30 Ekim tarihine yaklaşırken günden güne retro etkisine giriyor olacağız. Öncesindeki birkaç günlük zamanı da retro içinde düşünebilirsiniz.

Bu retro 30 Ekim’de başlayacak. 12 Ocak 2023’te tamamlanacak. Yılın geri kalanında bir Mars retrosu sürecinde olacağız.

Siz bu önemli retroyu 7.evinizde deneyimleyeceksiniz.

İkili ilişkiler içinde geçmişten gelen konular tekrar gündeminizde olabilir. Vaktiyle uzlaşamadığınız, çözemediğiniz, belki kabullenemediğiniz şeyler yeniden konu olabilir. Bazı öfkelerinizi, kızgın olduğunuz bazı şeyleri kendi içinizde bitiremediğinizi görebilirsiniz.

İlişki içinde bir şifalanma ihtiyacı varsa, kızgınlıklar varsa, çözüm ancak karşılıklı istek ve çaba ile gelebilir. Bir tarafın sürekli olarak karşı tarafı tolere etmesiyle değil.

Kişi bağını sürdürmek istiyorsa, o bağa özenmeli. O bağı beslemeli. Hayatın içinde her şey özendiğimiz zaman güzel oluyor, öyle değil mi ?

Biraz buralara bakabileceğiniz bir zaman.

Hukuksal konularınız, dava süreçleriniz varsa, Mars retrosunda bazı beklemeler, ertelenen duruşmalar, gecikmeler olabilir.

Genel bir şey daha söylemek isterim : Eş, sevgili, arkadaş, dost, anne, baba, komşu, iş arkadaşı, hepsi olabilir, insan ilişkilerinizde neler sizi kızdırıyor, nelere tahammülünüz yok, bunları net olarak görebileceğiniz bir dönem. Fark edeceksiniz ki, bazı sınırları çizmeniz gerekiyor. Çünkü tolere ettiğiniz ve bağışladığınız şeyler çoğunlukla tekrarlanıyor. İlişkiler üzerinden bir yenilenme zamanı bu retro sizin için.


Jüpiter 28 Ekim günü balık burcuna dönüyor. Bir süredir koç burcunda ve retro konumdaydı. Şimdi bu retro süreci içinde balığa uğruyor bir kez daha.

Burası sizin 4.eviniz. Jüpiter ile 4.ev konuları yeniden gündeminiz oluyor.

Eviniz, yuvanız, emlak konularınız, yerleşim konularınız, aileniz, aile bireyleriniz, ailenizi ve yuvanızı ilgilendiren konular 4.ev ile bağlantılı.

Yılın ilk beş ayında, Mayıs ayına kadar olan dönemde Jüpiter balıktaydı. İleri hareketindeydi. Şimdi retrosunda aynı yere dönüş yapıyor.

O 5 aylık dönemde sizi uğraştırmış olan ya da belirsizlikte kalmış olan, şekil veremediğiniz, netleşemediğiniz konular şimdi bir şekil alabilir. Geriye dönüp bakıp tecrübelerinizle, bugünün aklıyla kararını vereceğiniz şeyler olabilir. Beklemede kalmış olan konular ilerleyebilir. Tamamlanabilir.


Ekim 2022 Ay Döngüleri :

9 Ekim : Koç Burcunda Dolunay : Ay 16° Koç, Güneş 16° Terazi

5.evinizde bir dolunay meydana geliyor. Kironyen bir dolunay. Kiron ile kavuşumu var. Satürn’den uyumlu açısı var.

Bir şifalanma olasılığı geliyor akla. Bu şifalanma bir bitişle ve tamamlanma ile gelebilir.

İlişkiler içinde, kendinizle olan ilişkinizde, yaşamla olan ilişkinizde fazla olan ve dengeye gelmesi gereken şeyler görünür olabilir dolunay ile.

Özellikle 5.ev temaları olan sanat, spor, sahne, yaratıcı işler, hobiler, kazanç elde ettiğiniz hobileriniz, keyif alanlarınız ve de eğlence olarak tanımladığınız şeyler üzerinden.

Çocuk sahibi olanların, onların ihtiyaçları ile ilgili gündemleri olabilir. Onlar için yapmaları gereken şeyler olabilir. Yetişkin yaşta çocuklarınız varsa, bekledikleri şeyler sonuçlanabilir.

Dolunay netlik ve sonuç zamanıdır.

25 Ekim : Akrep Burcunda Güneş Tutulması : Ay 1° Akrep, Güneş 1° Akrep

12.evinizde gerçekleşecek olan bir Güneş tutulması. Venüs ile kavuşumda gerçekleşecek.

Güneş tutulmaları yaşamımız içinde yeni dönemlerin başlangıcını temsil ederler.

Siz bu güçlü etkiyi 12.ev konuları üzerinden alacaksınız.

12.evin nasıl temaları var ? Hangi konuları temsil ediyor bu alan ?

Şifayı, iyileşmeyi. Arınmayı. Hafiflemeyi. Geride bırakmayı. Özgürleşmeyi. Çözüme ulaşmayı. Neticeye varmayı. Farkındalığı. İdrakı. Hayatla olan ilişkimizi.  Manevi yanımızı. İnançlarımızı. Duygu dünyamızı. Hayata daha derinlikli bir perspektiften bakmayı ve neyin neden olduğunu idrak etmeyi. Yaşanan deneyimlerin sebeplerini fark etmeyi. Ruhsal anlamda derinlik kazanmayı.

İşte böyle bir değişim etkisi alıyorsunuz tutulmadan.

Geçmişiniz, çocukluğunuzda yaşadığınız deneyimler, bu zamana dek yaşadıklarınız, içinden geçtiğiniz şeyler sizi çok yorduysa, bir şeylerin izini silmekte zorlanıyorsanız, tesirinden çıkamadığınız ve ruhunuzu zorlayan şeyler varsa, hayat bu tutulma ila başlayan döngüde iyileşmenin, geçmişten özgürleşmenin yollarını gösterecektir size.

Neyin ne sebeple olduğunu fark ettirecek, yaşama dair idrakınızı artıracak, size derinlik kazandıracak şeyler, spiritüel alanlar, ruhsal konular, meditatif şeyler eklenebilir hayatınıza.

Kabule geçmenizi, hafiflemenizi sağlayacak, önce kendi içinizde sonra yaşamınızda taşları yerine oturtacak, size farkındalık kazandıracak spiritüel alanların içinde bulabilirsiniz kendinizi.

Psikolojik destek almak isteyenler başarılı bir uzmanla, iyi bir terapistle çalışmaya başlayabilirler.

Tüm bunlar dışında bedensel anlamda sağlık sorunları olanlar için güçlü bir şifalanma zamanı başlıyor Yaradan’ın nasibiyle.


Burç yorumlarında her şeyi çok genel şekilde konuşabiliyoruz sevgili okuyucularım. Aslında mühim olan bireysel haritamızın alacağı etkilerdir. Haritanıza özel etkilerden haberdar olmak için Doğum Haritası Analizi yaptırabilir, danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Doğum Haritası Analizi yaptırmak, astrolojik danışmanlık hizmeti almak isteyenler, bana ‘anlatburcak@gmail.com’ üzerinden ulaşabilirler.

Danışmanlıklar için sadece mail yoluyla ulaşınız.


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Ayrıca →→ Instagram sayfamı takip etmek isterseniz, burayı tıklayabilirsiniz ↓↓

 @anlatburcak


Güzel bir ay diliyorum !

Dr. Burçak Kayış

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!