Astrolojide Toprak Elementi – Elementler Yazı Dizisi

Astrolojide Toprak Elementi – Elementler Yazı Dizisi

Merhabalar sevgili okuyucularım,

Elementler yazı dizisinin ikinci yazısı ile geldim.

Ateş-toprak-hava-su şeklinde bir sıralamamız var. Elementlerin kendi matematiği içinde var bu sıralama. Ben de o yüzden seri içinde yazılarımı bu akışla paylaşıyorum.

Ateş elementi yazımı yayınlamıştım. Buraya linkini bırakayım ↓

Astrolojide Ateş Elementi

Elementlerin mantığını anlamak istiyorsak, hepsi birbirine bağlı olduğundan her birini idrak etmemiz gerekiyor. Özellikle ateş, başlangıç noktası olduğundan, mutlaka ateş yazıma bakmanızı, her şeyden önce ateş elementinin doğasını tanımanızı öneririm ↑

Bu kez toprak elementini konuşacağız.

Ateş demek başlatmak, başlangıç, ilk kıvılcım, yenilik, yeniye geçiş demektir. Eylem, hareket, oluşum, girişim demektir.

Toprak ise devamlılık anlamına geliyor sevgili okuyucularım. Ateş ile başlayan şeyler toprak ile devam ediyor.

Başlayan bir şeyin sürmesi, varlığını koruması, bir düzen içinde ilerleyebilmesi dengede bir toprak elementi ile oluyor. Başlatılan bir eylemin, ateş ile ortaya konan bir çabanın bereketlenmesi, meyvesini vermesi toprak ile oluyor.

Toprak elementi yaşamımızda ‘düzenim’ diyebileceğimiz, düzenimin bir parçası diyebileceğimiz her şey ile ilgilidir.

En temelde de dünyevi konuları temsil ediyor. Somutta sahip olduklarımızı, maddeyi, maddesel konuları, dünyevi olanı simgeliyor.

Dünya hayatının nimetleri, bu nimetlerden ne ölçüde alabildiğimiz, nelere sahip olduğumuz toprak elementimizin gücüne bağlı.


Astrolojide Toprak Elementi – Elementler Yazı Dizisi


Şimdi toprak konularını listeleyeyim size :

Beden, vücut. Organlarımız. Bedenimizle ilgili her konu. Bedensel sağlığımız. Bedensel gücümüz. Bedenimize olan özenimiz. Kişisel bakım. Hijyen. Bedenimizle ilişkimiz.

Somutta sahip olduklarımız.

Maddesel konular. Para. Kazanç. Bereket. Maddi olanaklar. Maddi varlıklar. Ev, araba, mülkler. Maddi güvenceler.

Aile. Aile kökleri ile bağımız. Aile bireyleri ile iletişimlerimiz. Aile içinde nasıl hissettiğimiz. Aidiyet ve köklenme duygusu.

İlişkilerimiz. Bağlarımız. Dostluklarımız. Sevdiklerimiz. İlişkiler içinde nasıl hissettiğimiz.

Yol arkadaşlarına sahip olmak. Yol arkadaşlarımız.

Hayatla bağımız. Modumuz, moralimiz, keyfimiz, motivasyonumuz.

Hayatla ilişkimiz. Hayat tarafından desteklendiğimizi hissedebiliyor olmamız. Hayatın nimetlerinden alabiliyor olmamız.

Hepsi toprak elementi ile ilgilidir sevgili okuyucularım. Dünyevi mutluluklar toprağın konusudur.

Dünyevi nimetleri ancak güçlü ve dengede bir toprak elementi getirir.


Astrolojide Toprak Elementi – Elementler Yazı Dizisi


Çok önemli bir başka nokta ise şu : Saymış olduğum bu toprak konularından birinde denge bozulursa, diğer konular da aynı şekilde etki alır. Birinde bir güçlenme olursa, bu pozitif değişim diğerlerine de yansır.

Örneğin aile içinde aidiyet duygusunu yaşayan, ailesiyle güçlü bağları olan kişinin işi gücü de rast gider, bereketi olur. Aile içinde uyumsuzlukları olan, iletişim problemi yaşayan, ailesinden yana üzülen ya da zorlanan kişi maddi konularda da zorlanır.

Bir başka örnek : Arkadaş çevreleri içinde mutlu olan, kendisine benzeyen insanlarla bir arada olan kişi, hayatının diğer yerlerinde de kolayca köklenir. İstediği şeyleri yaşamına daha kolay çeker. Benzerlikler üzerinden eşleşmeleri daha kolay yaşar. Kendisine benzeyen, tabiatına uyan şeyler gelir hayatına. Arkadaş grupları içinde yalnız hisseden kişi ise başka konular içinde de istediği eşleşmeleri yaşamakta zorlanır.

Özet olarak tekrar söyleyeyim : Toprak konularından birinde olan herhangi bir değişim (pozitif ya da negatif yönlü), elementin diğer konularını da etkiler. Aynı enerji ve hal, tüm konularda tezahür eder.

O yüzden toprak elementimizin gücü önemli sevgili okuyucularım.

Köklenebileceğimiz yerde duruyor olmamız, doğamızı olduğumuz haliyle yaşayabileceğimiz, olduğumuz halimizle var olabileceğimiz, toprağın aidiyet ve güveniyle kök salabileceğimiz haller içinde olmamız gerekiyor. Seçimlerimizin bu yönde olması gerekiyor.

Toprağın güçlü ve dengede olduğu yerde huzur vardır. Bereket vardır. Güven duygusu vardır. Aidiyet ve köklenme vardır. Kök salma ve meyve verme vardır. Moral, motivasyon vardır. İyi hissetme hali, uyum, bütünlük, duygusal konfor vardır.

Toprağımız güçlü olursa gücümüz olur. Hayal ettiklerimiz gerçek olur. Cebimizde paramız, soframızda bereketimiz olur. Yalnız hissetmeyiz. ‘Biz’ oluruz. Dostlarımız, sevdiklerimiz, yol arkadaşlarımız olur.


Astrolojide Toprak Elementi – Elementler Yazı Dizisi


Toprak elementi temaları :

Güven. İstikrar. Devamlılık. Düzen.

Konfor. Keyif. Huzur.

Bedensel sağlık. Bedensel güç.

Dünyevi nimetler. Para. Maddi olanaklar. Maddi güvence. Maddesel şanslar. Güçlü gelir akışı. Yüksek kazançlar. Mülk edinme.

İlişkiler. Bağlar. Dostluklar. ‘Biz’ olma hali. Aidiyet. Birlik duygusu.

İşte güçlü bir toprak elementi, bunları getirir bize sevgili dostlarım. Dünya yaşamında mutluluk getirir.

Astrolojide toprak elementini inceleyelim şimdi de. Toprak grubu burçlara bakalım.

Zodyakta her bir elementi üç burç temsil ediyor.

Toprağın üç burcu ise pek çoğunuzun iyi bildiği gibi : Boğa, başak ve oğlak.

Kişi boğa/başak/oğlak burçlarından ise ya da doğum haritasında toprak elementi ön planda ise yukarıda saydığım toprak temalarından yana şanslı olur.


Astrolojide Toprak Elementi – Elementler Yazı Dizisi


Peki bir doğum haritasında toprak elementinin ön planda olması ne demek ? Ne nasıl olursa ‘toprak elementi önde’ diyebiliriz ?

Kişinin Güneş’i, yükseleni, Ay’ı, bunlar dışında özellikle Merkür, Venüs, Mars gibi kişisel gezegenleri bu burçlarda yerleşmiş ise toprağın güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

Jüpiter ve Satürn gibi gezegenlerin yerleşimlerini de bu değerlendirmeye dahil edebiliriz.

Peki doğum haritamızda  bu burçlarda bir yerleşimimiz yoksa, hiçbir gezegenimiz bu burçlarda değilse, haritada bu burçların evleri boşsa, bizim toprak elementimiz olmayacak mı ? Toprak elementinin konuları olmayacak mı bizim hayatımızda ?

Olmaz olur mu 🙂 Elbette olacak. Bedenimiz var, değil mi ? Yaşıyoruz ve dünyevi boyuttayız. Bu bile zaten tek başına toprak elementimizin olduğunu gösteriyor. Fakat doğum haritamızda, toprak yerleşimlerimiz yoksa, toprağımızı güçlendirmemiz gerekiyor demektir.

Toprak elementimizi güçlendirecek şeyler yapmamız gerekiyor demektir.


Astrolojide Toprak Elementi – Elementler Yazı Dizisi


Haritamız mahkum olduğumuz bir şey değil. Hiçbir elementin eksikliği, bir çaresizlik hali değil. Her şeyin çözümü var. Yaradan bizden eksiklerimizi tamamlamamızı istiyor, hepsi bu aslında.

Tekamül yolunda fazla olanı azaltmak, az olanı artırmak ve dengeye getirmek, dengeye gelmek hayatın bizden istediği şey. Bu gelişim için buradayız. Ruh bedenlendirildi ve dünyaya gönderildi. Bu tekamülü yaşamak ve yükselmek, gelişmek için dünyadayız.

Doğum haritamızda toprak elementi burçlarda yerleşimimiz yoksa, toprağımız güçsüzse, toprak konularında zorlanıyorsak ne yapalım ?

Bu burçlarda yerleşimlerimiz çoksa, toprağımız fazla güçlüyse ne yapalım ?

Nasıl dengeleyelim toprağımızı ? Ne yapmak, nasıl düşünmek, nasıl hissetmek, hayatı nasıl yaşamak bu elementi dengede tutar ?

Güven arayışı vardır bu elementi eksik kişilerin. Güven ihtiyacı vardır. Hayata güvenelim en başta.

Hayatın içinde her şeyin bir mantığı, bir matematiği olduğunu, her olan şeyin hizmetimize olduğunu, hayatın bizimle savaşmadığını, verdiği deneyimleri ihtiyacımız olduğu için verdiğini fark edelim. Hayatın kurgusuna, Yaradan’ın ilahi senaryosuna güvenelim.

Aile içinde uyum varsa, ailemizle iyi ilişkiler içinde isek, bu çok güzel. Herkesin sahip olmadığı bir şans. Fakat sorunlu durumlar varsa da, çatışmak, kavga etmek yerine doğru mesafeyi bulalım. Kavga enerjisi, toprak elementini ve dolayısıyla bereketi, şansları, güzel ihtimalleri zedeler. Çatışmak yerine kendi iyilik halimizi ve huzurumuzu koruyacak bir mesafede olalım.


Astrolojide Toprak Elementi – Elementler Yazı Dizisi


Bir başka önemli konu : ‘Kabul’ becerisi. Olanı olduğu gibi kabul edelim. Anne babamız da kadersel planımızın bir parçası, yaşamın içinde çok da istediğimiz gibi olmayan şeyler de. Olanı olduğu haliyle kabul edip hizmetini görelim. Hizmetini idrak etmeye gayret edelim.

Öz saygı, öz değer, kişisel sınırlar toprak elementi ile ilgili. Bu burcun temsilcisi Satürn’dür. Benlik alanını korumak, kişisel sınırları korumak Satürnyen bir seçimdir. Toprak elementimizi güçlü tutar.

Tabiatımızla, karakterimizle, değerlerimizle örtüşmeyen şeylere sınır çekmesini bilelim. ‘Hayır’ demeyi bilelim.

İnsan ilişkilerimiz içinde kendimizi eksiltecek seçimlerden kaçınalım. Değerimizin karşılık bulmadığı iletişimlerden uzaklaşalım. Layıkınca değer görmediğimiz hiçbir halin içinde olmayalım.

Alma verme dengesi doğrudan toprak elementi ile ilgilidir. Hayatın içinde aldıklarımızın karşılığını verelim. Beslendiğimiz kaynağı besleyelim. Yapılmış her iyiliğin kıymetini bilelim, karşılık verelim.

Emekle hazırlanmış şeyleri layıkınca takdir edelim. Aldığımız bir şey varsa, bir şeyden fayda bulmuşsak karşılığını değerince verelim.


Astrolojide Toprak Elementi – Elementler Yazı Dizisi


Bir şeyin kıymetini bilmek, yapılmış güzel bir şeyin hatrının olması, vefa duygusu, bağlılık, sadakat Satürnyen kavramlardır. Toprak elementinin konusudur. Dostluklarımız, ilişkilerimiz içinde kadir kıymet bilenlerden olalım. Güzel insanlara teşekkürlerimiz olsun. Teşekkürlerimiz layıkınca olsun.

Şükür toprak elementini en çok güçlendiren şeydir. Hayata şükrümüz olsun. Verilmiş her nimete şükredelim.

Beden toprak elementinin ana temalarından biridir. Bedenimize iyi bakalım. Sağlıksız yiyecekleri almayalım bedenimize. Temiz beslenelim. İyi uyuyalım. Spor yapalım. Kişisel bakımımıza, hijyenimize özen gösterelim.

Bedenimize ne kadar özenirsek, toprak elementimiz o ölçüde güçlü olur. Bedenimize zarar verecek bir şey yaptığımızda, toprak elementinin diğer konuları da zarar görür hayatımızda. Her şey bir sembol ve semboller çalışıyor. Beden toprak elementinin ana sembolü. Bedenimizi iyi tutalım.

Dünyevi konfor, maddi konfor, kazanç, bereket elbette hakkımız. ”Güzel yaşayayım” demek, dengede bir şey. Ama dünyevi nimetlere düşkünlük dengeyi bozabilir. Maddesel konularda hırsla, doyumsuzlukla ileri gitmeyelim. Aç gözlü bir tavır toprak elementini en çok zedeleyen şeylerden biridir. Doyumsuz olmayalım.

Cimrilik toprağı zedeler, cömertlik güçlendirir. Hayatın bize verdiklerini paylaşmasını bilelim. İyilikler yapalım. Aç olanı doyurmaktan, açıkta olanı örtmekten daha güzel ne var ? Sadece kendimiz için değil, başkalarına da katkı olduğumuz bir hayat yaşayalım. Hayatı öyle yaşayalım.

Sokak hayvanlarını beslemek, toprak elementini çok güzel kuvvetlendirir örneğin.


Astrolojide Toprak Elementi – Elementler Yazı Dizisi


Başlattığımız güzel şeyleri sürdürelim. Devamını getirelim. İstikrarlı olalım.

Toprağın düzeni vardır. Toprak düzen ve devamlılık sever. Ama her daim aynı hali sürdürmekte ısrarcı olmayalım. Hayat bize yeni bir sayfa açtığında, değişime direnmeyelim.

Yeniye geçmekte zorlanır, yeni olandan kaçınır toprak. Adaptasyon sorunu yaşar. Kendimizi yeniye açalım, yerine göre açık olalım yeniliklere. Uyum ve adaptasyon becerimizi geliştirelim.

Her an olmamız gerektiği yerdeyiz. Her an olması gerekenler oluyor. Bu gerçekliğin idrakı ve farkındalığı ile hayat yeni bir şey sunduğunda, yeni olandan korkmayalım.

Sabit fikirlidir toprak. Kendi görüşümüzden farklı bakış açılarına açık olalım. Dinleyelim, anlayalım, anlama niyetinde olalım. Vaktiyle yanlış düşünmüşsek, o yanlışlardan dönmesini bilelim.

İnsanlara değil, hayatın kendisine köklenelim. Kimseye tutunmayalım.

Toprağımız birileri değil, hayatın kendisi ! Kendi gücümüzle var olalım. Mutluluğumuz, huzurumuz sadece bize bağlı olmalı. Başkalarına bağlı olursa, toprak elementimiz zedelenip durur. Duygularımızın kontrolünü elimize alalım.

İnsanların kötü ve yanlış davranışları onları ilgilendiren bir şey. Onların hikayesi, onların karması. Biz kendi yolumuza bakalım. Kendi karmamızı temiz tutalım.

Dış faktörlerden aldığımız etkiyi küçültecek yönde şeyler yapalım. Ruhsal ve duygusal anlamda gücümüzü ve dayanıklılığımızı büyütelim. Üzüntü toprak elementini zedeleyen bir şey. Nötr olmayı öğrenelim.

Duygulardan ve etkilerinden özgürleşmek toprak elementini güçlendirmek demektir. Sahip çıkalım toprağımıza 🙂


Astrolojide Toprak Elementi – Elementler Yazı Dizisi


Kendimize benzeyen insanlar arasında olalım. Benzerliklerin olmadığını, az olduğu zeminlerde köklenme çabasına girmeyelim. Doğru mesafede duralım.

Olduğumuz halimizle var olalım. Başka biri olmaya çalışmayalım. Başka biri gibi görünmeye çalışmayalım. Gelişelim sadece. Daha iyi bir versiyonumuza dönüşelim.

Her dönüşümde daha iyisini hedefleyelim. Kendimizle meşgul olalım.

Yarış, rekabet, kıskançlık gibi duygular toprak elementini eksiltir. Kendi yolculuğumuzda, kendimizle meşgul olalım.

Başkalarından ilham alabiliriz, kendimize yol gösterici insanlar seçmiş olabiliriz. Birileri bizim ilham ve motivasyon kaynağımız olabilir. Ama kendimizi kimseyle kıyaslamayalım. Eksik ve yetersiz hissetmeyelim.

Kendimiz olalım. Olduğumuz halimizle kabul gördüğümüz yerlerde olalım. Kendimize güvenelim. Olduğumuz halden daha iyisine niyet edelim. Geliştirelim ve yükseltelim kendimizi. Varlığımızı onurlandıralım.

Toprağı en çok zedeleyen şeyler arasında insanları küçük görmek, aşağılamak var ayrıca. Kendi varlığımızı onurlandırırken, kendi değerimizi bilirken, diğer herkesin de değerli olduğunu aklımızda tutalım. Herkes kendi yolculuğunda. Herkes istemese bile gelişiyor, öğreniyor. Yolculuklara saygılı olalım.

Tüm güzelliklerimizle var olalım. Güzel olanı, iyi olanı çoğaltalım.


Güncele dair önemli yazılarımı da ekliyorum aşağıya.

23 Mart günü Pluto’nun kova transiti başladı ! Uzun yıllardır oğlak burcunda olan Pluto burç değiştiriyor artık. Bu yeni dönem nasıl olasılıklara işaret ediyor ?

Yazım burada, linki tıklayabilirsiniz ↓

Pluto’nun Kova Transiti Başlıyor 23 Mart 2023

Jüpiter 16 Mayıs’a kadar koç burcunda olacak. Jüpiter yazım burada ↓

Jüpiter Koç Burcunda 20 Aralık 2022-16 Mayıs 2023

Satürn’ün yeni transiti başladı ! Balık burcuna geçti Satürn. 7 Mart günü başlayan transit, 14 Şubat 2026’ya kadar sürecek. Bu yeni dönemin genel ve burçlar üzerinden detaylı olasılıklarını anlattığım yazım burada ↓ Linki tıklayabilirsiniz ↓

Satürn Balık Burcuna Geçiyor ! 7 Mart 2023-14 Şubat 2026

2023 yazılarımı da ekliyorum ↓ Yeni yılda sizleri neler bekliyor, aşağıdaki linkleri tıklayarak görebilirsiniz.

Koç Burcu 2023,  Boğa Burcu 2023,  İkizler Burcu 2023, 

Yengeç Burcu 2023Aslan Burcu 2023,  Başak Burcu 2023, 

Terazi Burcu 2023,  Akrep Burcu 2023,  Yay Burcu 2023,

Oğlak Burcu 2023,  Kova Burcu 2023,  Balık Burcu 2023

Sıradaki yazım hava elementi için olacak sevgili okuyucularım. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere !

Dr. Burçak Kayış

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!