Pluto'nun Kova Dönemi Başlıyor ! 21 Ocak 2024

Pluto’nun Kova Dönemi Başlıyor ! 21 Ocak 2024

Pluto’nun Kova Dönemi Başlıyor ! 21 Ocak 2024

Pluto 16 yıllık oğlak döneminin ardından yeni transitine başladı sevgili dostlarım. Kova burcuna geçti. 21 Ocak Pazar günü 03:51’de yaptı geçişini.

Transitleri en uzun süren gezegen. 2008’den bu yana oğlaktaydı. Bir burçta 15-25 yıl sürelerle kalıyor. Bir zodyak turunu ortalama olarak 250 yılda tamamlıyor.

Dönüşümün gezegeni Pluto.  En temelde böyle söyleyebiliriz. Tek bir kelime seçsek Pluto için, ‘dönüşüm’ diyebiliriz. Eskiyi yıkıp yerine yeni şeyler kurmak gibi bir sembol taşıyor.

Karanlık olanı, temiz ve aydınlık olmayanı, yok olması gerekeni gösteriyor bize.

Pluto’nun olduğu yerde dönüşüm oluyor. Nasıl oluyor Pluto ile dönüşüm ? Krizlerle oluyor. Kaoslarla, kaotik durumlarla oluyor. Aydınlık olanı, önce karanlığı deneyimleyerek görüyoruz.

Hayat karanlık olanı gösteriyor, aydınlığın değerini anlamamız için.

Kirli olanı gösteriyor, neyin kirli, neyin temiz olduğunu ayırt etmeyi öğrenmemiz için.

Yanlış olanı gösteriyor, doğrulara varmamız, doğruyu bulmamız için.

Böyle bir gezegen Pluto. Artık kovada ve kova temaları üzerinden çalışacak.

Pluto 2023’te de kova burcuna varmıştı. Birkaç ay kovada kalıp retrosunda oğlağa dönmüştü. Bu yıl aynı şey yine olacak ama son kez oğlakta olacak. Kova dönemi tam anlamıyla başlıyor artık. Tarihleri vereyim :

21 Ocak-2 Eylül 2024 Pluto kovada

2 Eylül-19 Kasım Pluto, retrosu ile son kez oğlakta

19 Kasım itibariyle uzun yıllar kalmak üzere tam anlamıyla kova burcuna yerleşiyor Pluto.

2043 yılına kadar kovada olacak.

Kova burcu uzay ve astronomi ile ilgilidir. Uzayla ilgili konular, kova burcunun temasıdır.

Transitlerde şu oluyor : Transit başlamak üzere iken, gezegen yeni yerine yaklaşırken başlıyor etkiler. Olasılıklar açığa çıkmaya başlıyor. Bakın, günlerdir gündemimizde ilk astronotumuz var 🙂

Çok daha fazlasını görmek mümkün. Tüm dünyada uzay ve astronomi alanında yeni pek çok gelişme olabilir kova döneminde.

Neler olacak ? Kova teknolojinin burcudur. Yeni teknolojiler göreceğiz.

Yapay zeka ile ilginç şeyler yapılmaya başladı. Bunlar daha çok artacak. Bugünün aklıyla hayal edemediğimiz teknolojileri kullanıyor olacağız.

Özellikle Uranüs ikizler burcuna geçince (2025), hava elementi iyiden iyiye kuvvetlenecek. Uranüs ve Pluto arasında iyi açılar olacak. Uranüs kova burcunun yöneticisidir, resme Uranüsyen etkiler de eklenecek ve bugünün bilinciyle tahayyül dahi edemediğimiz teknolojiler, buluşlar göreceğiz.

Yapay zeka bu noktada öne çıkıyor ve bu teknoloji, başka birçok şeyin kapısını açabilir. Birçok şeyi mümkün hale getirebilir.

Fakat tabii sadece bu değil. Tıptan sanayiye, dijital alanlardan ulaşıma, araçlara kadar, birçok alanda farklı pek çok yenilik görebiliriz.

Kova burcunun başka temaları da var. Bireyi, bireyselliği, bireyin haklarını, hakları ve özgürlükleri, toplumların bilincini anlatır kova.

Pluto ise karanlık olanı, temizlenmesi gerekeni göstererek bizi dönüşüme ve daha iyi versiyonlarımıza taşımak isteyen bir gezegen. Kova döneminde toplumların akıldan uzak olan normlarını, tabularını, aydınlık olmayan kalıp düşüncelerini, ezberlenmiş/otomatize algılarını yıkacaktır. Bunu da krizlerle yapacaktır. Değişmesi gerekenleri gösterecektir.

Pluto’nun bir önceki transitinde Fransız İhtilali olmuştu. Tarif ettiğim enerjiyi buradan anlayabilirsiniz.

Toplumsal uyanışlar yaşanacak. Yanlışlarını fark edecek, doğrulara varacak toplumlar. Yanlışlar karşısında daha çok ses çıkacak. Haklarımızı daha iyi korumayı öğreneceğiz.

Dinlerden, inançlardan ideolojilere, bireysel haklara, hayvan haklarına, yaşam şeklimize, beslenme şeklimize kadar her tür konuda olabilir bu değişimler.

Dinin kötüye kullanılmasına karşı gelmek bir örnektir mesela.

Vejetaryen beslenme şekline geçmek bir örnektir mesela.

Hakları daha iyi savunmak, haklara sahip çıkmak, hakların farkına varmak. Böyle bir uyanış enerjisi var. Toplumların bilinç seviyesi yükselecek.

Dünya için büyük bir dönüşüm dönemi başlıyor.

Şimdi transitin burçlara neler getirebileceğini konuşacağız.

Danışmanlıklar için iletişim adresimi de vereyim :

Doğum Haritası Analizi yaptırmak, astrolojik danışmanlık hizmeti almak isteyenler, bana ‘anlatburcak@gmail.com’ mail adresim ile ulaşabilirler. Ücretin, içeriğin, işleyişin yanı sıra danışmanlığa bakış açımı da anlatıyorum. Kapsamlı şekilde bilgi veriyorum danışmanlık almak isteyen okuyucularıma.

Danışmanlıklar için sadece mail yoluyla ulaşınız.

Doğum haritası analizi, sinastri (ilişki uyum analizi), rektifikasyon (doğum vakti hesaplama), çocuk haritası analizi gibi hizmet seçenekleri var.

anlatburcak@gmail.com adresimden mail ile ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Rektifikasyon için bir yazı yayınladım. Nedir, ne değildir ? Detaylıca anlattım,  Onu da ekleyeyim buraya :

Rektifikasyon (Doğum Saati Belirleme)


Ayrıca Instagram hesabım ↓↓

Tıklayarak Instagram paylaşımlarımı da görmeye başlayabilirsiniz ↓↓

Burayı tıklayabilirsiniz →  @anlatburcak


Öngörüler ”yükselen burç” baz alınarak yapılır. Çünkü yükselenimiz 1.evimizdir ve teknik olarak ev hesabı yükselene göre yapılabilmektedir. Gökyüzünü her zaman yükselenimizle takip etmemiz gerekir.

Yükselen burcunuzu seçerek okuyunuz.

Yükselen Koçlar : 

Pluto 11.evinize yerleşiyor.

İnternet, sosyal medya, içerik üreticiliği gibi alanlarda işleriniz varsa bir kalabalıklaşmayı anlatıyor bu değişim.

Büyümek, daha çok insana hitap etmek gibi bir resim var.

Büyümek güzel. İş tatmini sağlayacaktır. Daha çok kazanç sağlayacaktır.

Bununla birlikte kalabalıklaşınca yönetmeniz gereken şeyler de olur tabii.
Sınırları iyi korumak, size göre olmayan şeylere sınır çekmek daha önemli hale gelecektir. İşinizi en güzel şekilde büyütün. Bunu yaparken kişisel alanınızı da temiz tutun.


Pluto’nun Kova Dönemi Başlıyor ! 21 Ocak 2024


Yükselen Boğalar :

Pluto 10.evinize geliyor.

İş hayatınızda bir dönem bitiyor olabilir. Köklü dönüşümler var.

Bir alanı bırakıyor olabilirsiniz. Yeni bir işin, yeni bir yolun başlangıcında olabilirsiniz.

Farklı bir sektöre girecek olabilirsiniz. Kariyer anlamında bir kırılma noktasındasınız. Yeni kararlarınız olabilir. Hayatın içinde böyle değişimler de var.

Mutlu olacağımız yerde olmamız gerekiyor. Siz de belki iş hayatınızda sizi mutlu edecek olanın bugün durduğunuzdan farklı bir yer olduğunu fark ediyorsunuz. Akla uygun, risk içermeyen/riski tolere edilebilecek düzeyde olan, içinize sinen bir değişim ise, bu değişimi yapabileceğiniz yıldasınız.


Pluto’nun Kova Dönemi Başlıyor ! 21 Ocak 2024


Yükselen İkizler :

Pluto 9.evinize yerleşiyor.

Yurt dışı bağlantısı olan konular, başka şehirler, uzaklar, gidiş gelişler, uzak bir yere yerleşim konusu, oturum izni, çalışma izni, vatandaşlık konuları bu evle ilgili.

Yurt dışında olup memleketine kesin dönüş yapacak olanlar olabilir. Yurt dışına yerleşecek olanlar olabilir. Başka bir şehre taşınacaklar olabilir. Bir yer değişikliği konusu olası.

Aileden biri de yapabilir bunu. Çok yakınınız olan biri yapabilir. Araya fiziksel mesafeler girebilir bir yakınızla. Biri uzaklara gidebilir. Uzaklardan dönecekler de olabilir, anlattığım gibi. 2024’te yerleşim konularında değişimler yaşanabilir.

Akademik konular da 9.evle ilgilidir. Akademik kariyeri olanlar için 2024 bir kırılma noktası olabilir.

Kariyer değişimi yönünde bir niyet, plan varsa bu değişimi gerçekleştirebileceğiniz bir yıl geliyor.


Pluto’nun Kova Dönemi Başlıyor ! 21 Ocak 2024


Yükselen Yengeçler :

Kova sizin 8.eviniz.

Bir yatırım, bir alım satım konusu, bir şeyi satmak, parasını yatırım için kullanmak, bir kredi, büyük bir şey satın almak, örneğin ev almak gibi olasılıklar var.

Miras, nafaka, mal paylaşımları gibi konular da var bu evde. Yasal kazanımlar, tazminat gibi paralar var. Böyle bir konunuz da olabilir. Birine bir tazminat ödeyebilirsiniz. Biri size ödeyecek olabilir. Aile içinde ortaklı bir malın, paranın, mülk/kira/hasat gelirinin paylaşımı olabilir. Maddi konular getirebilir burada size Pluto.


 Pluto’nun Kova Dönemi Başlıyor ! 21 Ocak 2024


Yükselen Aslanlar :

Kova 7.eviniz. 7.evinize geliyor Pluto.

Pluto burada ilişkiler üzerinden çalışacaktır. 7.evin konusu temel olarak ilişkiler.

Hangi ilişkiler ? Evlilik, iş ortaklığı, imzalı ortalıklar, iş birlikleri, hoca-öğrenci, danışman-danışan, avukat-müvekkil, iş sahibi-mali müşavir/muhasebeci bağlantıları gibi karşılıklı anlaşmaya ve kazanca dayalı ilişkiler.

Pluto buraya geliyor. Temelli yerleşiyor artık. Yaşamınızda böyle ilişkileriniz, böyle bağlantılarınız varsa, buralarda dönüşümler olabileceğini söylüyor.

Bitirmeyi düşündüğünüz ilişkileri bitireceğiniz yıl olabilir 2024.

Evliliğinizi bitirmek istiyorsanız bunu yapabilirsiniz. İlişkinizi sürdürmek istemiyorsanız, ayrılabilirsiniz. İyi giden, temeli sağlam ilişkiler için geçerli bir olasılık değil bu.

İş birliği halinde olduğunuz, bilgisiyle ilerlediğiniz bir hocanız, bir danışmanınız varsa, bu bağlantı tamamlanabilir. İhtiyaç sonlanabilir, konu tamamlanabilir.

Örnekler vereyim.

Özel ders aldığınız bir alanda, artık gereken donanımı oluşturduğunuzu düşündüğünüz bir noktaya varmışsınızdır. ‘Bu eğitim benim için yeterli. Devam etmeme gerek yok’ diyebilirsiniz.

Bir terapistten danışmanlık almışsınızdır. Süreciniz tamamlanabilir.

Size uymayan, kişisel sınırlarınızla, değerlerinizle örtüşmeyen durumlar üzerine de bitirebilirsiniz bir şeyleri. Bir ortaklıktan çıkabilirsiniz. Bir iş birliğini sonlandırabilirsiniz.

Bunları yapan karşı taraf da olabilir. Bazı bağlantılar bir şekilde sonlanabilir.

Yeni bağlantılar da kurulabilir hepsinin yerine. Ama bu kez daha temkinli olmak gerekecek tabii. Deneyimler bunun için yaşanıyor. Öğrenelim, gelişelim, yanlışlarımızdan arınalım, daha üst versiyonumuza varalım ve daha doğru seçimler yapalım diye. Siz de bu anlamda daha seçici olun.


Pluto’nun Kova Dönemi Başlıyor ! 21 Ocak 2024


Yükselen Başaklar :

6.evinize geliyor Pluto.

Pluto dönüşümü, yeniden yapılanmayı temsil ediyor. Yeniden yapılanırken, o yapıyı güçsüzleştiren faktörlerin devreden çıkarılması, iyileştirilmesi gerekiyor.

Yaşam düzeninizi, bir günü yaşama şeklinizi, beslenme düzeninizi, sağlığınızı, sporunuzu, uykunuzu, mental sağlığınızı, düşünce yapınızı, duygu durumunuzu, pek çok şeyi gözden geçirmenize vesile olacak bir transit. Hayatınızın sistemini, bugünkü düzeninizi oluşturan neler var ? O şeyler ne durumda ? Sistem nerelerde hata veriyor ? Hangi şeyler sizi aşağı çekiyor ?

Neler bu resimden çıksa, daha iyi bir hayatınız olur ? Hangi yeni alışkanlıklara ihtiyacınız var ? Pek çok açıdan yaşamınızı dizayn etme, tasarlama dönemi.

İş hayatımızı anlatır ayrıca bu ev. Burada da değişimler olabilir. Bir işten ayrılabilirsiniz, başka bir işe girebilirsiniz. İş hayatınızda sektör değiştirebilirsiniz.

Kamu/devlet birimlerinde çalışmak isteyenler bu başlangıcı 2024’te yaşayabilirler. Nasipleri Yaradan bilir. Bir ihtimal olarak paylaşmış olayım.


 Pluto’nun Kova Dönemi Başlıyor ! 21 Ocak 2024


Yükselen Teraziler :

Pluto 5.evinize yerleşiyor.

Sanat, spor, hobiler, kurslar, sanat eğitimleri, spor etkinlikleri var bu evde.

Eğlence demektir ayrıca 5.ev. Eğlence mekanları ile de ilgilidir. Lüks tüketimler, keyif için yapılan şeyler, biraz da gösterişli diyebileceğimiz şeyler bu evle ilgilidir.

Lüks tüketimler, pahalı ürünler, mücevherler, parfümler, kozmetikler, vb örnekleri çoğaltabiliriz.

Bu dönemde daha fazla para harcayabilirsiniz. Kimi zaman çok da düşünmeden, Pluto’nun dürtüselliği ile yapabilirsiniz bunu. Bütçenizi iyi yönetmenizi önereceğim. Bir şey satın almak istediğinizde o şeyi neden istiyorsunuz, o şeyin bir marka oluşu size nasıl bir değer katıyor, buraya bakmanızı önereceğim. Bizim değerimizi giydiğimiz/üzerimizde taşıdığımız bir şeyin markası belirleyemez. Hepimiz zaten sadece olduğumuz halimizle, öz varlığımızla değerliyiz.

İhtiyaç varsa bu Plutonik tuzaklara düşmemek için değer ve öz değer kavramı üzerinde çalışmanız gereken bir dönem.

Parayı doğru kullanmanızı istiyor hayat. Burayı geliştirecek deneyimler gelebilir. Müsriflikler olduysa, karmik karşılıkları gelebilir. Bereketin eksildiği yerler olursa, oralara iyi bakın. Bir şeyler elinizden çıkarsa, niye çıktığını okumaya gayret edin. Dönüşüm bu okumayla olacak.

Eğlence şekilleriniz üzerinden de dersler, deneyimler gelebilir. ‘Bu şeyi yapıp eğleniyorsun. Ama bir erdemli bir şey değil’ diyen deneyimler gelebilir.

Bunlar dışında sanat ve spor alanlarında hareketlenebileceğiniz bir dönem. Daha önce denemediğiniz/deneyimlemediğiniz bir şeylere adım atabilirsiniz. Deneyeceğiniz spor branjları olabilir. Sanatsal alanlarda meşguliyetleriniz olabilir.


Pluto’nun Kova Dönemi Başlıyor ! 21 Ocak 2024


Yükselen Akrepler : 

Pluto 4.evinizde olacak artık.

Ev, emlak konularında değişim planları olanlar için konunun hareketlenebileceği bir zaman. Bir taşınma olabilir. Yeni bir yerleşim olabilir. Yeni bir düzen kurulabilir. Aile içinde ayrı eve çıkma niyeti olanlar olabilir.

Ev alma, ev kiralama, ev içinde değişiklikler, tadilatlar, eviniz konusunda yenilikler olasılıklarınız arasında. Şu notu da ekleyeyim : Bu değişimler, söz konusu gezegen Pluto olduğu için, bazı gereklilikler sebebiyle, mecburiyetlerle de olabilir.

Şimdiye dek sorun yaratmış ya da sizi bir şekilde yormuş durumlar sebebiyle yapmak isteyebilirsiniz bu değişimleri.

Bir ev değişikliği gerekiyorsa, bulunduğunuz yerden gitmeniz gerekiyorsa, örneğin ev sahibiniz bunu istiyor olabilir, siz muhit değiştirmek, başka bir yerde olmak istiyor olabilirsiniz, işinize daha yakın bir noktaya taşınmak istiyor olabilirsiniz, böyle gereklilikler varsa, 2024 ev, yerleşim, düzen konularında değişimlere gidebileceğiniz bir yıl.


 Pluto’nun Kova Dönemi Başlıyor ! 21 Ocak 2024


Yükselen Yaylar :

Pluto bu yeni dönemde 3.evinizde olacak.

Şimdiye dek emek verdiğiniz ilişkilerde, bağ kurduğunuz yerlerde o bağları aslında pek çok noktada sizin sürdüğünüzü, aslında verdiğiniz değerin karşılığının olmadığını, sizinki ile eşit ölçüde olmadığını fark edebileceğiniz ve kendinizi geri çekebileceğiniz bir dönem.

Bugüne kadar belki siz emek verdiniz, siz iyi tuttunuz bazı ilişkileri. Ama karşı tarafta belki aynı özeni göremiyorsunuz. Buralardan uzaklaşma zamanı artık.

Pluto tüm ilişkileriniz üzerinde etki yaratmayacaktır tabii. Bitmesi gerekenler biter. Mesafelenmenizin doğru olacağı noktalarda değişimler olur. Birileri yaşamınızdan, ahbaplığınızdan elenebilir. ‘’Artık ne kadar değer görüyorsam, ben de o kadar değer vereceğim’’ farkındalığına taşıyacaktır Pluto sizi.


 Pluto’nun Kova Dönemi Başlıyor ! 21 Ocak 2024


Yükselen Oğlaklar : 

Pluto 2.evinize geliyor.

Bazı para çıkışları getirebilir burada size. Bir şeyleri düzeltmek, yoluna koymak için yapacağınız harcamalar olabilir. Maddi birikimleriniz üzerinden çalışabilecek bir transit.

Para vaktiyle gitmesi gereken yerlere gitmediyse, hediye almak, bağış yapmak, birinin iyiliği için harcamak gibi konularda eksik kalmış şeyler olduysa, şimdi başka vesilelerle para çıkışları olabilir.

Çünkü hayat her zaman dengeyi korumamızı istiyor. Alma verme dengesini kurmak konusunda eksiklikler varsa, bu anlamda öğretici olabilecek bir süreç.

Para kayıpları olmaması adına daha dikkatli olmak, bilmediğiniz, yeterince tanımadığınız kişilerle iş yapmamak faydanıza olur. Büyük yatırımlar riskli olabilir. Parasal alanda stabiliteyi korumak faydanıza olur. Riskli yatırımlardan uzak kalmanızı önereceğim.


 Pluto’nun Kova Dönemi Başlıyor ! 21 Ocak 2024


Yükselen Kovalar : 

Pluto 1.evinize geliyor.

Pluto’nun 1.ev transiti size uzaklaşmanız, bırakmanız, yapmamanız gereken şeyleri gösterebilir. Deneme yanılma diyebileceğiniz deneyimlerle yapabilir bunu.

Bırakmanız gereken ortamlar, terk etmeniz gereken zararlı alışkanlıklar, bitirmeniz gereken toksik ilişkiler, iletişimde kullanmamanız gereken kelimeler, arınmanız gereken duygular/düşünceler/tutumlar/bakış açıları/davranışlar var mı, objektif gözle bakın yaşamınıza. Sistem nerelerden hata veriyor ? Hangi durumlar ne sebeple sorun yaratıyor ?

Muhakemesini, muhasebesini yaparak bakın.

Özellikle dost, ahbap çevrelerinde değişimler olabilir. Arkadaşlarımızı, ahbaplarımızı anlatır kova. Buralarda kopuşlar, sonlanmalar olası.

Sosyal medya, dijital alanlar, sosyal platformlar da kovanın konusu. Bu alanlarda bırakacağınız şeyler de olabilir.


Pluto’nun Kova Dönemi Başlıyor ! 21 Ocak 2024


Yükselen Balıklar :

Pluto 12.evinizde olacak artık.

Bağ kurduğunuz, kendinize yakın hissettiğiniz, kıymet verdiğiniz ilişkiler içinde farkındalıklar getirebilir size Pluto. Bu köklenme ve bağ kurma halinin karşılıklı olmadığını görebilirsiniz.

Uzaklaşacağınız kişiler olabilir. Bitireceğiniz dialoglar olabilir.

İç dünyanızda bir temizliğe, bir arınmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bir içe dönüş yaşayabilirsiniz.

Para kayıpları da olabilir. Olmaması adına dikkat edin diyeceğim. Dolandırıcılıklar, kanmalar, kandırmalar bu evle ilgilidir. Öneriler olduğunda kolayca ikna olmamak, hızlıca kabul etmemek, araştırmadan içine girmemek önemli.

Kişisel eşyalarınızı, kişisel verilerinizi iyi korumanız da faydanıza olur. Temkinli olmak önemli.

Önlem alan, kendini, kendine ait şeyleri iyi koruyan birinin korkmasına, korkular yaşamasına gerek yok. Astroloji bize yol göstermek için var. Korkutmak için değil.


Bir ‘Elementler’ yazı dizim var sevgili okuyucularım.

5 yazıdan oluşan seriyi aşağıya bırakıyorum Her bir elementin doğasını, astrolojideki yerini, hayatın içinde karşılık geldiği kavramları anlattım. Hangi elementimizi nasıl güçlendiririz, nasıl dengeye getiririz, ne nasıl olunca dengede olabiliyor, detaylıca paylaştım sizlerle. Tıklayıp her birini görebilirsiniz

Astrolojide Elementler

Astrolojide Ateş Elementi

Astrolojide Toprak Elementi

Astrolojide Hava Elementi

Astrolojide Su Elementi

Sevgilerimle.

Dr. Burçak Kayış

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!