Merkür Retrosu 13 Aralık 2023 - 2 Ocak 2024

Merkür Retrosu 13 Aralık 2023 – 2 Ocak 2024

Merkür Retrosu 13 Aralık 2023 – 2 Ocak 2024

Merkür 13 Aralık günü retrosuna başlıyor sevgili okuyucularım. Yılı tamamlarken bir Merkür retrosuna giriyoruz. 2 Ocak’a kadar sürecek olan bir retro bu.

Oğlak burcunda başlayıp yay burcunda tamamlanacak.

Oğlağın 8 derecesinde başlayacak, yay burcunun 22 derecesinde sonlanacak.

13-23 Aralık arası olan kısım, retronun oğlak dönemi.

23 Aralık-2 Ocak arası olan kısım, retronun yay dönemi.

Bu retro bizden hayatımızda oğlak ve yay temalarını düzene koymamızı istiyor.

Bu burçların temsil ettiği konularda eksiklerimizi tamamlamamızı, fazla olan şeyleri azaltarak dengeye getirmemizi, yanlış yaptığımız şeyleri düzeltmemizi istiyor.

Oğlak ve yay temalarını gözden geçireceğimiz bir retro süreci başlıyor.


Merkür Retrosu 13 Aralık 2023 – 2 Ocak 2024


Önce 13-23 Aralık arası olan oğlak sürecine bakalım retronun.

Buna da oğlak burcunun doğasını, konularını tanımaya çalışarak başlayalım.

Su elementi eksik olan burçlardan biri oğlak. Su sevgidir. Sevgi enerjisini büyütmesi gereken burçlardan biri. Biraz soğuk bir tabiatı var.

Mesafeyi temsil eden bir burç.

İlişkiler içinde sağlıklı mesafeler iyidir. Mesafe sağlıklı bir şey. Fakat oğlakta bu biraz daha büyük bir mesafe. Kendisini yukarıda, karşısındaki kişiyi aşağıda tutmak isteyen bir yanı var. Aşması gereken böyle bir eğilimi var doğasında.

Kendi sınırlarını fazlaca koruyor. Fakat karşısındaki insanın mesafelerine aynı özende olmayabiliyor.  Alma verme dengesinde alma tarafı daha güçlü. Verme tarafı göreceli olarak zayıf.

Bu Merkür retrosu ilişkiler içinde mesafelerin doğabileceği, uzaklaşmalar yaşayabileceğimiz bir zaman.

Bize ilişki içinde eşit değilmişiz gibi davranan, o yukarıdaymış/biz aşağıdaymış gibi davranan kişilerden uzaklaşabileceğimiz, eşit olmayan halleri daha net görebileceğimiz, sınırlarımızı korumak adına kendimizi geri çekeceğimiz bir zaman.

Böyle ilişkilerin içinde durmamak gerekiyor. Bir sınır ihlali, bir diğerini getiriyor. Toprağımızı verdikçe vermiş oluyoruz. Hiçbir şey almayıp tek taraflı vermiş oluyoruz verdiğimiz, sunduğumuz şeyleri.

Öz değerimizi eksilten her şeyden uzak durmamız gerekiyor.

İlişkiler, ahbaplıklar, iletişimler içinde kopuşlar olacaktır. Var olan hali artık daha doğru yorumlayıp, durumlara daha objektif bakıp kendimizi seçeceğimiz bir dönem.


Merkür Retrosu 13 Aralık 2023 – 2 Ocak 2024


Şimdiye dek kimleri kendimize yakın gördük ? Kimlerle sahici bir dostluk içindeymişiz gibi hissettik kendimizi ? Kimlere karşı samimi bir dost enerjisinde olduk ? İyiliğini düşündük, iyilikler yaptık. Bir ihtiyacını gördüğümüzde devreye girip yardımcı olduk. Kimler için gerçek bir ahbap/dost/yol arkadaşı olduk ?

Fakat tüm bunlara rağmen belki hak ettiğimiz karşılıkları alamadık. Layık olduğumuz dostluğu göremedik. Yaptığımız güzel şeylerin karşılığı gelmedi. Belki hiç gelmedi. Belki layıkınca gelmedi. Hatta belki kötü karşılıklar da gelmiş olabilir.

‘İşte artık buralardan uzaklaşma zamanı’ diyor gökyüzü. ‘Burada durma, bu halin içinde kalma’ diyor.

‘’Onlar senin dostun değil. Mesafeni koy. Çizgini çek.’’ diyor.

Küslük yaşamak ya da tartışmak zorunda değiliz. Kimseyle dost olmak zorunda değiliz. Kimse bize yakın hissetmek zorunda değil.

Bu gözlemleri yaptığımız noktada doğru mesafeye gelmek, geri çekilmek, sağlıklı olacaktır.

Dialoglar içinde karşı tarafın sınırlarını ihlal ettiğimiz noktalar varsa, kendi yanlışlarımızı da fark edebiliriz.

Esasen burada bir ‘hakkaniyetsizlik’ konusu var. Eşit olabilecekken eşit olmayan durumlar var belki. İnsan ilişkileri içinde verdiğimiz güveni belki layıkıyla alamayanlar var. Bize karşı temkinli olmalarına gerek yokken temkinli olanlar var. Belki çok güvende ve dostluk içinde hissetmesi gerekirken bizden yana şüpheleri olanlar ve yerine göre mesafeler koyanlar var. Kişisel çıkarlarını korurken karşı tarafı düşünmeyenler var. Oğlağın gölge yanları bunlar.

Biz de artık gidiyoruz buralardan.

İletişimler devam etse bile (belki öyle gerekiyordur, örneğin iş arkadaşlığı) araya bir mesafe gelmesi gerektiğini anlıyoruz.

İlişkiler açısından böyle bir retro dönemi.


Merkür Retrosu 13 Aralık 2023 – 2 Ocak 2024


Bunlar dışında neler olabilir ? Neler getirebilir oğlak burcunda yaşanacak bir Merkür retrosu ?

Oğlağın temalarında düzenlemeler olabilir.

İş düzenimiz, çalışma şeklimiz, üretimlerimiz, işimizde bir ‘kural’ olarak belirlediğimiz şeyler, istikrarımız, verimliliğimiz, işimizin çerçevesi, işimizde kişi bazlı değişmeyecek sabit şeyler, sınırlarımız, şeklini belirlediğimiz şeyler. Sistemimiz.

Tam kelime bu. Sistem demektir oğlak. İşimizde sistemimizi kuracağımız, var olan sistemi geliştireceğimiz bir dönem.

Aksaklıklar vesile olabilir buna. Sorunlu durumlar olabilir. Bu durumlar içinde nereleri düzeltmemiz ve geliştirmemiz gerektiğini görebiliriz.

Bunun dışında istikrar gösteremediğimiz noktalarda disipline girme zamanı. Üretimlerimizi bir düzen içinde yapmaya, daha düzenli bir çalışma şekline geçmeye ihtiyacımız varsa bu retro tam bir toparlanma zamanı. İşimize çekidüzen vermemizi istiyor burada Merkür.

Devlet. Kural. Yönetmelik. Mevzuat. Kanun. Yasa. Sistem. İşleyiş. Bunlar oğlak burcunun temsil ettiği kavramlar, temalar.

Retroda neler olabilir ? Düzenlenecek alanlar olabilir. Yönetmeliği, işleyişi değişecek konular olabilir.

Devlet birimlerinden bildirimler, açıklamalar gelebilir.


Merkür Retrosu 13 Aralık 2023 – 2 Ocak 2024


Şimdi yay sürecine bakacağız retronun. 23 Aralık-2 Ocak arası yay döneminde neler olabilir retro bir Merkür ile ?

Yay burcunun konuları arasında şunlar var : Yurt dışı ile ilgili konular. Yabancı ülkeler. Pasaport. Vize. Oturum izni, çalışma izni gibi konular. Yurt dışı bağlantılı ticari işler.

Seyahatler. Yolculuklar. Yer değişiklikleri. Uzaklara gidiş gelişler. Transferler. Taşımacılık, nakliye, kargo, lojistik konuları.

Eğitim. Akademik alanlar.

Bu temalarda bitecek, sonlanacak, netleşecek şeyler olabilir. Belirsizlikte kalmış şeyler netleşebilir.

Vize, pasaport, oturum, yerleşim konuları net biçimde sonuçlanabilir.

Yer değiştirecek olanlar, bulunduğu yerden ayrılacak olanlar olabilir.

Uluslararası ticari faaliyetlerde aksamalar olabilir. Gümrük konuları, ticaret izinleri, ülkelerin yönetmelikleri, ithalat/ihracat prosedürleri konu olabilir.

Eğitim/akademi alanlarında üzerinden geçilmesi gereken işler olabilir. Çalışmalar içindeki eksiklerin görünür olabileceği bir zaman.

Seyahatlerde rezervasyon, uçuş, uçuş saati, valiz, bilet, vb konularda daha temkinli, daha özenli olmak gereken bir zaman. Karışıklıklar olabilir. Dalgınlıklar, unutulan, atlanan noktalar olabilir. Planlamalar, organizasyonlar içinde daha dikkatli olmak gereken bir retro süreci.

Uzaklarla bağlantılı işler, iletişimler, yolculuklar, gelişler, gidişler konu olur bu Merkür retrosunda.

Aksayan şeyler, iptaller, ertelenmesi gereken şeyler olursa, onda da bir hayır vardır diyelim. Oldurmaya çalışmayalım bir şeyleri. Israrcı olmayalım.

Akışta kalmak, akışı okumak, akışı izlemek gereken bir dönem.

Şimdi bu oğlak ve yay retrsonun burçlar bazında neler getirebileceğine bakalım.

Öncesinde ;

↓  ↓  ↓  ↓  ↓  ↓  ↓  ↓  ↓  ↓ ↓  ↓  ↓  ↓  ↓  ↓

İletişim adresimi vereyim : ”Doğum Haritası Analizi” yaptırmak, astrolojik danışmanlık hizmeti almak isteyenler, bana ‘anlatburcak@gmail.com’ mail adresim ile ulaşabilirler.

Danışmanlıklar için sadece mail yoluyla ulaşınız.

Doğum haritası analizi, sinastri (ilişki uyum analizi), rektifikasyon (doğum vakti hesaplama), çocuk haritası analizi gibi hizmet seçeneklerim var.

anlatburcak@gmail.com adresimden mail ile ulaşarak bilgi alabilirsiniz.


Ayrıca Instagram hesabım ↓↓

Tıklayarak Instagram paylaşımlarımı da görmeye başlayabilirsiniz ↓↓

Burayı tıklayabilirsiniz →  @anlatburcak


Merkür Retrosu 13 Aralık 2023 – 2 Ocak 2024


Öngörüler ”yükselen burç” baz alınarak yapılır. Çünkü yükselenimiz 1.evimizdir ve teknik olarak ev hesabı yükselene göre yapılabilmektedir. Gökyüzünü her zaman yükselenimizle takip etmemiz gerekir.

Yükselen burcunuzu seçerek okuyunuz.

Yükselen Koçlar : 

Retronun oğlak süreci 10.evinizde gerçekleşecek.

10.ev işinizi temsil eden ev.

İşinizde yeni ve daha iyi bir sistem kurmak için geliştirmeniz gereken yerleri gösterebilir bu Merkür 10.evinizde size.

Vaktiyle neyi nasıl yaptığınız için, istediğiniz gibi olmamıştı bir şeyler ? Oralarda eksikler neydi ? Hangi noktalar hatalıydı ? Bunları fark edebileceğiniz bir zaman. Bu farkındalık da bundan sonrası için bir yükselişin, kuvvetli bir büyümenin, daha çok üretimin, daha çok kazancın, başarıların kapısını açabilir yaşamınızda.

Resmi konularda meşguliyetleriniz olabilir ayrıca. İşinizde yasal zemine oturtmanız gereken konular için araştırma yapabilirsiniz. Bu şeylerin nasıl yapılabileceğini araştırabilirsiniz. İlgili yönetmelik nedir ? İşin kuralı nedir ? Nereye başvurmanız, nereye kayıt yapmanız, hangi devlet birimlerine hangi evrakları vermeniz gerekiyor ?

Bir iş yoğunluğu anlamına gelir ayrıca burada bir Merkür. Özellikle retrosunda geçmişte kaçırdığınız fırsatları daha iyi kullanabilirsiniz, işler artabilir. Bir yoğunluk var.

23 Aralık sonrasında retronun kalan kısmı yay burcunda, 9.evinizde olacak. Burada eğitim, yayıncılık konuları var. Eğitmenlik yönünde bir adımınız olacaksa hazırlıklar artıyor.

Bunun dışında genel anlamda rota belirlediğiniz konuların üzerinden geçmek, bu kez daha yüksek bir farkındalıkla geçmek, eksikleri tamamlamak, hedefleri güncellemek, güzergahı yenilemek gibi değişimler var bu retroda.


Merkür Retrosu 13 Aralık 2023 – 2 Ocak 2024


Yükselen Boğalar :

Retronun oğlak süreci 9.evinizde gerçekleşecek.

Başka ülkelerle bağlantılı işleriniz, ticari anlaşmalarınız varsa, bu konular içinde resmi işleriniz olabilir bu dönemde. İthalat/ihracat mevzuatları ile, yönetmelikler ile, gümrük konuları ile, vergilendirme, beyanname konuları ile meşgul olabilirsiniz. Ticari işlerin yasal kısımlarıyla ilgilenebilirsiniz.

Uzaklarla bağlantılı başvurularınız, kayıt işlemleriniz, evrak/beyan konularınız olabilir.

Akademik hayatımızı simgeler ayrıca 9.ev. Oğlak burcu ise resmi konuları. Akademik hayatınızda resmi işlemleriniz olabilir.

Oğlak burcu otorite figürlerini, yetki/konum sahibi kimseleri simgeliyor. Okulunuza vereceğiniz evraklar olabilir. Danışman hocanıza yapacağınız raporlamalar olabilir. Bir makale çalışmanızın yayınlanması için bir akademik dergiye başvurunuzu yapabilirsiniz. Jüri ile iletişimleriniz olabilir. Revizyon isteyebilirler. Revize etmeniz gerekebilir çalışmanız içinde bazı noktaları.

Özellikle retro sürecinde çalışmalarınızın üzerinden geçebilirsiniz.

Tezinizde jürinize sunum yapabilirsiniz. Hocalarınız nasıl ilerlemeniz gerektiğiniz konusunda yol göstereceklerdir size. Hatalı/eksik buldukları noktaları söyleyeceklerdir. Bu böyle, bildiğiniz gibi.

Akademik konular içinde ilerlemeler olabilir düzelteceğiniz, yenileyeceğiniz şeyler ile.

23 Aralık sonrasında retronun kalan kısmı yay burcunda, 8.evinizde olacak.

Burada daha çok parasal konular var. Bir borcunuzu ödeyebilirsiniz. Vaktiyle birinden aldığınız bir parayı iade edebilirsiniz. Bir ödemenizi yapabilirsiniz.

Hukuki bir kazanımınız olduysa, örneğin tazminat gibi bir hak edişiniz olduysa, bu parayı teslim alabilirsiniz. Bir hukuksal süreç tamamlanabilir. Bir parayı, bir hakkınızı alabilirsiniz.


Merkür Retrosu 13 Aralık 2023 – 2 Ocak 2024


Yükselen İkizler :

Retronun oğlak süreci 8.evinizde gerçekleşecek.

Resmi ödemeler konu olabilir bu dönemde. Özellikle retroda geçmişten gelen birikmiş borçlar gündeminiz olabilir, böyle durumlar varsa.

Sigorta, prim ödemeleri. Vergi ödemeleri. Devlet birimlerine ödemeler. Böyle şeyler kastediyorum. Bunların yapılandırılması da bir olasılık. Bu da yapılabilir. Siz de yapılandırmadan yararlanabilirsiniz. Borçları bölüm bölüm, kısım kısım ödeme kolaylığı doğabilir.

Bunlar dışında sizin hak edişleriniz olan paralar geçebilir elinize. Örneğin bir tazminat. Örneğin bir dava sonucu hukuki bir hak. Hak ettiğiniz, kazandığınız hakları/paraları/para ve mülk paylaşımlarında payınızı alabilirsiniz.

23 Aralık sonrasında retronun kalan kısmı yay burcunda, 7.evinizde olacak.

Geçmiş bağlantılar hareketlenebilir retronun bu bölümünde. Akademik bağlantılar, eski hocalarınız, eski okul arkadaşlarınız örneğin. Yeniden iletişim kuracağınız kişiler olabilir. Eğitimi ve akademiyi temsil ediyor yay burcu.

Seyahat bir yay konusudur. Bir seyahatinizi erteleyebilir, bir planınızı değiştirebilirsiniz bu dönemde. ‘Şu vakitte yapmam daha iyi olur. Şimdilik kalsın bu konu’ diyebilirsiniz. Bir yolculuk içinde aksaklıklar da doğabilir. Merkür retrolarında olabiliyor böyle şeyler.

İşlemlerinize, biletinize, saatlerinize, valinize dikkat edin. Daha temkinli olun bir retro etkisi olduğu için.


Merkür Retrosu 13 Aralık 2023 – 2 Ocak 2024


Yükselen Yengeçler :

Retronun oğlak süreci 7.evinizde gerçekleşecek.

İşinizde daha önce çalıştığınız kişilerle/firmalarla yeniden bağlantıların doğabileceği, tekrar çalışabileceğiniz, birlikte iş yapabileceğiniz bir dönem.

İşinizde dönem sonu/yıl sonu resmi işlemler olabilir. Devlet birimlerine dönem ödemeleriniz olabilir.

Başka şeyler de söyleyeceğim bu retro için. 7.ev insan ilişkilerimiz içindeki halimizle, tavrımızla ilgili. İlişki içinde kendimizi nasıl konumlandırdığımız, alma verme dengesi. Bunlar 7.evin konusu.

Oğlak burcu ise Jüpiter’in düştüğü bir burç. Plutonik bir burç. Erdemlerini geliştirmesi gereken, hak ve hakkaniyet kavramı zayıf bir burç. Otorite olmak isteyen, yönetme arzusu taşıyan (bunlardan arınması gerekiyor tekamülünde) bir burç.

İnsan ilişkileriniz içinde size bunu yapan, kendini sanki eşit değilmişsiniz gibi, o üstünmüş, siz aşağıdaymışsınız gibi, sizin üzerinizde bir otorite gibi konumlandıran kişilere gereken tavrı koyabilir, sözünüzü söyleyebilirsiniz bu retro döneminde. İletişiminizi bitirebilir, hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Sizin bunu yaptığınız kişiler varsa, aynı şekilde önünüze gelebilir bu karmalar.

Böyle haklarımız yok. Eşit olduğumuzun farkında olmamız, sınırlara saygılı olmamız, aynı şekilde kendi sınırlarımızı da korumamız gerekiyor.

23 Aralık sonrasında retronun kalan kısmı yay burcunda, 6.evinizde olacak.

Günlük düzeniniz, rutinleriniz içinde ara vermeniz gereken şeyler olabilir. Bunun nedeni bir yer değişikliği olabilir. Yolculukları simgeler yay burcu. Yer değiştirebilirsiniz. Birkaç gün için rutinlerinizin, normal düzeninizin dışında olabilirsiniz. Yolculuklarda valizinize, bilet işlemlerinize dikkat edin. Dalgınlıklar olabilir. Daha dikkatli olun diyeceğim.

Zaman zaman aksaklıklar da doğabilir günlük işler içinde. Bazı şeyler bir yerine, iki kerede, üç kerede olabilir.

Bazı şeylerin üzerinden geçmeniz gerekebilir. Hesaplama, kontrol işleriniz olabilir.

Böyle çalışabilir burada bir retro.


Merkür Retrosu 13 Aralık 2023 – 2 Ocak 2024


Yükselen Aslanlar :

Retronun oğlak süreci 6.evinizde gerçekleşecek.

Karmik bir ev burası. 6.ev geçişlerinde, özellikle retrolarda karmaların karşılıkları önümüze gelebiliyor.

Retrolar burçların gölge taraflarıyla ilgilidir daha çok. Oğlak burcunun gölgesinde ne var ? Kurnazlık var. Kendi çıkarını korurken başkasınınkini eksiltmek var. Hakkaniyetsizlik var. Bu yönde karmalarınız varsa, karşılıklarının gelebileceği bir retro.

Başkalarından fazla aldığınız, hakkınız olmadığınız halde aldığınız şeyler olduysa, şimdi birileri gelip o şeyleri alabilir sizden.

Bunlar dışında işiniz için kullanın bu retroyu. Retro size sisteminiz, işleyişiniz içinde neleri yenilemeniz gerektiğini gösterebilir. Aksaklıklarla yapabilir bunu. Sistem nerelerden hata veriyor, düzeninizin nerelerde gelişmesi gerekiyor, tam buralar için değerlendirin.

23 Aralık sonrasında retronun kalan kısmı yay burcunda, 5.evinizde olacak.

Bir hobinize dönebilirsiniz.

Spora ara verdiyseniz spora dönebilirsiniz.

Son dönemlerde, son haftalarda, son aylarda hayatınızın nerelerinde hareket azaldı, neleri yapmayı bıraktınız ? Nelere ara verdiniz ?

Şimdi oraları yeniden canlandırmak isteyebilirsiniz.


Merkür Retrosu 13 Aralık 2023 – 2 Ocak 2024


Yükselen Başaklar :

Retronun oğlak süreci 5.evinizde gerçekleşecek.

İşinizde şimdiye dek yeterince duyurmadığınız, tanıtmadığınız işleri daha iyi, daha stratejik reklam çalışmalarıyla görünür kılabileceğiniz bir dönem.

Yıl sonu raporlamalarınızı, analizlerinizi yapabilirsiniz. Bu raporlar doğrultusunda değiştireceğiniz şeyler olabilir. Sisteminiz içinde yenileyeceğiniz şeyler olabilir.

Geçmişten gelen borçlarınızı ödeyebileceğiniz bir dönem diğer bir yandan. Bunlar özellikle devlet birimlerine ödemeler olabilir.

23 Aralık sonrasında retronun kalan kısmı yay burcunda, 4.evinizde olacak.

4.ev evimizi, yaşadığımız yeri, bulunduğumuz yeri simgeliyor. Yay burcu ise uzakları.

Bir seyahatiniz, bir tatiliniz olabilir. Bir yakınızın yanına gidebilirsiniz. Bir süre yanında kalacak olabilirsiniz. Bir başka şehir de olabilir bu, bir başka ülke de olabilir. Bir süre için başka bir yerde olabilirsiniz.

Size, yanınıza gelecek olanlar da olabilir. Akrabalarınızı, dostlarınızı misafir edebilirsiniz.


Merkür Retrosu 13 Aralık 2023 – 2 Ocak 2024


Yükselen Teraziler :

Retronun oğlak süreci 4.evinizde gerçekleşecek.

Evinizi düzene koymak isteyeceğiniz bir dönem.

Aile büyüklerini misafir etme, onların bakımı gibi konularınız da olabilir.

Kardeşler arasında bir iş bölümü yapılabilir. Bir aile büyüğünüzün yanında kalabilir, ona yardımcı olabilirsiniz bir süre. O sizin yanınızda kalabilir.

Evinizi, eşyalarınızı yenileyebileceğiniz, bir şeylerin yenisini alabileceğiniz bir dönem. Arızalanan şeyler olabilir. Yeni alışverişler gerekebilir. Olmak zorunda değil. Kodlanmayın. Bir ihtimal olarak yazıyorum. Tamirle, bakım/onarımla da çözülebilir bir şeyler. Öyle durumlar da olabilir.

Aile içinde vaktiyle olmuş, içinize sinmemiş, hakkaniyetli olmadığını düşündüğünüz şeyleri artık söylemek, içinizde tuttuklarınızı konuşmak isteyebilirsiniz. Merkür retroları biraz da içimizdekilerin dışımıza taştığı zamanlar oluyor. Aile içinde, kardeşler, yakın akrabalar arasında bunlar da olabilir.

Geçmişten, aile büyüklerinden kalan arsa, arazi, vb alanların değerlendirilmesi yapılabilir. Ailenin ortak mülklerinin paylaşım konuları gerçekleşebilir. Bunlar için henüz başvuru sürecinde de olabilirsiniz. Konu için resmi işlemleriniz olabilir.

23 Aralık sonrasında retronun kalan kısmı yay burcunda, 3.evinizde olacak.

Uzaklarla gönderi, kargo işleriniz olabilir. Yakınlarınıza bir süredir niyet ettiğiniz şeyleri gönderebilirsiniz. Onlardan size gelecek hediyeler olabilir.

İşinizde transfer, lojistik, nakliye, taşımacılık konularında düzenleyeceğiniz şeyler olabilir. Çalıştığınız firmayı değiştirebilirsiniz. Başka bir firmadan hizmet almaya başlayabilirsiniz.


Merkür Retrosu 13 Aralık 2023 – 2 Ocak 2024


Yükselen Akrepler : 

Retronun oğlak süreci 3.evinizde gerçekleşecek.

3.ev iletişimin evi. Bir süredir görüşmediğiniz kişilerle tekrar iletişime geçebilirsiniz bu retro döneminde. Yeniden irtibatlar doğabilir.

Özellikle okul arkadaşlarınızla, eski hocalarınızla diyeceğim. Geçmiş yıllardan komşularınızla da karşılaşabilirsiniz. 3.ev bu kişileri simgeliyor.

Bunlar dışında iletişim problemlerine açık bir zaman dilimi. Kendimizi doğru şekilde ifade etmemiz, söylediklerimizin anlaşılır olması, doğru anlaşılacak şekilde konuşuyor olmamız Merkür retrolarında daha önemli.

Doğru anlaşılmak için kelimelerinizi daha iyi seçmeye çalışın bu dönemde.

Mesajlarda, e-postalarda kime ne yazdığınıza, hangi mesajı kime gönderdiğinize dikkat edin. Hatlar karışmasın 🙂 3.ev retrolarında buralarda hatalar olabiliyor. İletişim konusunda daha dikkatli olun.

Oğlak burcu işimizi simgeler. Hesaplamalara, rakamlara daha çok dikkat edin. İşinizde dialoglarda daha özenli olun.

Temkinli olursak riskli etkilerden korumuş oluruz kendimizi.

23 Aralık sonrasında retronun kalan kısmı yay burcunda, 2.evinizde olacak. Paranın evinde.

Yay burcu ise uzak yerlerin, başka şehirlerin, ülkelerin temsilcisi.

Uzaklardan para transferi konularınız olabilir. Buralarda aksamalara açık bir dönem. Retrolarda rutininde, düzeninde olmayabiliyor bir şeyler. Pürüzlü durumlar olabilir biraz.

Gelecek paralar vaktinde gelmeyebilir. Kesintiler olabilir. Siz kesinti olmaması/az olmaması adına başka bir yöntem düşünmüşken, karşı tarafın/gönderen tarafın seçtiği yöntemle kesinti çok olabilir.

Bir yakınınıza yardımcı olmanız, kendisine para göndermeniz gerekebilir.

İşinizde kazançlarınız düşündüğünüz kadar olmayabilir bu retro sürecinde. Parasal konularda temkinli hareket etmek gerekiyor.

Bunun dışında beklemiş konuların hızlanabileceği bir zaman. Geçmişi olan, bir süredir var olan konular tamamlanabilir. Vaktiyle birine verdiğiniz bir para varsa, geri gelebilir.

Satın almak istediğiniz, almaya hazırlandığınız bir şeyi alabilirsiniz.


Merkür Retrosu 13 Aralık 2023 – 2 Ocak 2024


Yükselen Yaylar :

Retronun oğlak süreci 2.evinizde gerçekleşecek.

Parasal konularda, alım satım konularında, alışverişlerde, irili ufaklı hesap kitap işlerinde daha dikkatli olmanız gereken bir dönem. 2.ev paranın evidir. Parasal her tür konuda dikkatli olmanız iyi olur.

Verdiğiniz paraya, aldığınız para üstüne dikkat etmek gibi örneğin. İşinizde hesaplama yaptığınızda üzerinden geçmek, kontrol etmek gibi örneğin. Bankacılık işlemlerinde daha dikkatli olmak gibi örneğin.

23 Aralık sonrasında retronun kalan kısmı yay burcunda, 1.evinizde olacak.

Merkür burada çok şeyi değiştirebilir. Değişen fikirleriniz olacaktır Merkür retrosu ile.

Daha önce göremediklerinizi görmek. Fark etmediklerinizi fark etmek.

Vaktiyle yapamadığınız analizleri yapmak. Daha akılcı, daha gerçekçi olmak.

Belki varsa kaçındığınız gerçekliklerle yüzleşmek.  Bir şeylerin iç yüzünü görmek. Aslını görmek. Kök nedenlerini bulmak. Böyle bir zaman sizin.

İnsan ilişkileriniz içinde iletişim problemleri de olabilir zaman zaman. Sistem hep aynı yerlerden hata veriyor olabilir. Hayat tekrarlayan deneyimlerle bazı insanların, bazı ortamların aslında size uygun olmadığını göstermeye çalışıyor olabilir size.

Artık olana bitene daha gerçekçi bakış açılarıyla bakabilirsiniz.

Bazı dialogları bitirmek, azaltmak isteyebilirsiniz. Gittiğiniz bir sosyal ortamı, bir kursu bırakabilirsiniz. Eğitim demektir Merkür. Aynı zamanda iletişim ve sosyalleşmeyi temsil ediyor. O yüzden böyle bir ihtimal yazıyorum.

Bir diğer yandan geçmişte olmamış, şimdiye dek olamamış, beklemede kalmış konular için hızlanma zamanı bu retro. Beklenen yerlerden haberler, sonuçlar gelebilir.

Beklediğiniz noktalarda adım atabilirsiniz. Artık yapayım, başlayayım. Bitireyim, tamamlayayım bu konuyu diyebilirsiniz.

Bir sınavı geçebilirsiniz. Bu da olabilir. Daha önce aşamadığınız bir sınavı aşabilirsiniz. Özellikle Merkür araçlarla, taşıtlarla ilgili olduğundan, ehliyet sınavını geçmek bir örnek mesela.

Bir süredir görüşemediğiniz kişilerle irtibatlarınız olabilir. Geçmişten birileri yeniden çıkabilirler bir yerlerden karşınıza.

Uyarılarım da var : İmza atmak, anlaşma yapmak, sözleşmeler, taahhütler, kontratlar Merküryen şeylerdir. Bu retro döneminde mümkün olduğunca imza atmamanızı, önemli taahhütler vermememizi önereceğim. Çünkü fikirler sabit ve kalıcı olmayabiliyor Merkür retrolarında. Sonradan değişebiliyor.

Resmi evrak konularında dikkatli olmanızı, önünüze bir sözleşme geliyorsa ve konuyu erteleme şansınız yoksa da koşullarını iyi okumanızı önereceğim.

Merkür retrosunun ev sahibi olacaksınız. İyi yönetmeye çalışın Merkür’ü.


Merkür Retrosu 13 Aralık 2023 – 2 Ocak 2024


Yükselen Oğlaklar : 

Retronun oğlak süreci 1.evinizde gerçekleşecek.

Bu retro etkisini önemli bir yerden, 1.evden alıyorsunuz. 1.evimiz hareketlendiğinde önemli değişimler yaşıyoruz kendimizde. Buna vesile olacak şeyler oluyor.

Ben, benliğim, kendim demektir 1.ev. Kişiliğimizi, karakterimizi, düşüncelerimizi, bakış açılarımızı, tercihlerimizi, kendimizle ilişkimizi, yaşamla kurduğumuz ilişkiyi anlatır bu ev.

O yüzden burada bir retro olunca değişiyoruz, gelişiyoruz. Bir güncellenme etkisi oluyor.

Bu retroda ; daha doğru analizler yapacaksınız hayatınızda olanlarla ilgili. Daha objektif ve rasyonel değerlendirmeler yapacaksınız. Daha doğru düşüncelere, yeni ve farkındalıklı bakış açılarına, daha yüksek bir bilince taşıyacak sizi Merkür.

Retro bittiğinde birçok noktada ‘Ben önceden bu şeyi nasıl böyle yapıyormuşum.. Nasıl öyle düşünüyormuşum..Nasıl öyle bakıyormuşum o konuya…Nasıl öyle davranıyormuşum diyebilirsiniz.

Algılarınız, bakış açılarınız yenileyecek retro ile. Bu değişimleri sağlayacak deneyimler olacaktır.

Hatalı varsayımlardan, yanılgılarınızdan arındıracak sizi Merkür.

İşiniz, ilişkileriniz, günlük yaşamınızın bir parçasını olan  şeyler, kavramlarla ilişkiniz..Her tür şeyi kastediyorum. Mental anlamda bir değişim var. O değişimlerle yeni seçimler yapacaksınız tabii.

Bunun dışında günlük işlerin, günlük akışların içinde kimi zaman aksayabilir bir şeyler. Bazı şeyler rutininin dışında gerçekleşebilir. Normal düzeninin dışında yapmanız, halletmeniz gerekebilir. Geçici olarak düzenini, işleyişini değiştireceğiniz şeyler olabilir. Günlerin içinde bir şeyler uğraştırabilir biraz sizi.

Retro etkisi deyin, geçin. Stres yapmayın. Hangi deneyim size ne söylemeye çalışıyor, konulara bu gözle bakarsanız değiştirirsiniz, düzeltirsiniz hata veren o noktaları. Böylece her şey eskisinden de daha iyi olur.

Önemli girişimler, büyük başlangıçlar için uygun değildir bu retro vakitleri. Büyük girişimleriniz olacaksa retroda hazırlanın, ilk adımlar için retro sonrasını bekleyin derim.

23 Aralık sonrasında retronun kalan kısmı yay burcunda, 12.evinizde olacak.

Burada biraz üzülmeler, incinmeler görüyorum. İnsan ilişkileriniz içinde boşluğa düştüğünüzü hissettiğiniz, verdiklerinizin karşılığının gelmediği durumlar olabilir.

Ama hep ihtiyacımız olan deneyimler veriliyor bize hayatta. Gelişmemiz ve değişmemiz gereken noktalarda deneyimler geliyor. O yüzden ne öğrendiğinize, neyi değiştirmeniz gerektiğine odaklanmanız önemli ve yeterli.

12.ev retrolarında, özellikle de bu retro yay gibi derinlikli bir burçta gerçekleşiyorsa neler olur ?

Daha önce yapamadığımız analizleri yaparız. Anlamlandıramadığımız, çözümleyemediğimiz şeyler artık gözümüze açıkça görünür hale gelir.

Bunu sağlayacak olaylar, durumlar olur.

Bir şeylerin iç yüzünü anlarız. Mantığınız anlarız. Kendimizi hatalı ya da eksik hissettiğimiz noktalarda aslında eksik olmadığımızı, karşı tarafın bize kendi eksikleri sebebiyle böyle hissettirdiğini anlarız.

Ya da ne olur ? Haklı olduğumuzu düşündüğümüz yerlere döner, bir daha bakarız. Kendi eleştirimizi de yaparız. Sorumluluğun bir kısmının da bizde olduğunu, bizim de yanlış davrandığımız noktalar olduğunu görürüz.

Sınırlarımızı yeterince çizemediğimiz, koruyamadığımız alanlarla ilgilidir 12.ev. Bu neye sebep oluyor, net biçimde görürüz bunu.

12.ev retroları bizi en çok kişisel sınırlarımızı, benlik alanımızı, değerlerimizi korumaya çağırır. Bunun uyarısını, hatırlatmasını yapar.

İşte sizin için de böyle bir vakit. İlişkiler değişiyor. Kendinizle ilişkiniz..Kavramlarla ilişkiniz..Hayatla ilişkiniz..İnsanlarla ilişkiniz değişiyor. Yenileniyorsunuz.

Fark ettikleriniz yeni seçimlere taşıyacak sizi.


Merkür Retrosu 13 Aralık 2023 – 2 Ocak 2024


Yükselen Kovalar : 

Retronun oğlak süreci 12.evinizde gerçekleşecek.

İşinizde vaktiyle kaçırdığınız, kaçırdığınızı düşündüğünüz fırsatlar yeniden önünüze gelebilir bu retroda. Bu kez çok daha iyi değerlendirebilirsiniz onları. Güzel şeyler olabilir.

Eski bağlantılar canlanabilir. Yeniden irtibat kuracağınız kişiler olabilir. Oğlak işimizi, kariyerimizi simgelediği için özellikle önceki işlerinizden, daha önce çalıştığınız yerlerden birileri olabilir bu kişiler.

23 Aralık sonrasında retronun kalan kısmı yay burcunda, 11.evinizde olacak.

Sosyal hayatınızı elden geçirebilirsiniz bu retro ile 🙂 Arkadaşlıklarınızı, ahbaplıklarınızı, sosyal ortamlarınızı gözden geçirebileceğiniz bir zaman. Size iyi gelmeyenlerle, denginiz olmayanlarla yolunuzu ayırabileceğiniz bir dönem.

Başka neler olabilir ? Yay burcu seyahatleri simgeliyor. Bir süredir planladığınız bir yolculuğu yapabilirsiniz. Bir arkadaşınızın yanına gidebilirsiniz.

Size gelecek kişiler de olabilir. Mesafeler aşılabilir, bir araya gelişler olabilir bu retroda.


Merkür Retrosu 13 Aralık 2023 – 2 Ocak 2024


Yükselen Balıklar :

Retronun oğlak süreci 11.evinizde gerçekleşecek.

11.evinizde bir retro olacak bu. Bu retronun etkisini sosyal çevreniz, arkadaş gruplarınız üzerinden alabilirsiniz.

11.ev takımın parçası olmayı anlatan bir ev. İş ya da başka bir sebeple, bir parçası olduğunuz gruplar içinde iletişimlerde daha özenli olmanızı önereceğim. Ufak tefek pürüzler olabilir zaman zaman. Yanlış anlaşılmalar, kırgınlıklar doğabilir. Karşınızdaki kişinin iyi niyetinden şüpheniz yoksa, kelimelere çok odaklanmamaya çalışın derim.

Niyeti görmek mesele. Hele de güzel bir niyet varsa, orada zaten mesele yok.

Dijital platformlar, internet ve teknoloji ile konular, evinizin interneti, ofisinizin interneti, iş hayatınızda kullandığınız dijital sistemler, üye olduğunuz dijital platformlar..Bunlar da 11.evin konusu. Burası kovanın evi çünkü. Kova demek teknoloji demek 🙂

Bu sistemler içinde teknik aksaklıklar doğabilir kimi zaman. Bu tür bir şey yaşadığınızda bunun retro etkisini olduğunu bilin ve stres yapmayın. Merkür retrolarında böyle şeyler yaşanabiliyor.

Geçici aksaklıklar olabilir zaman zaman. Ama illa ki olacak diye de kodlanmayın tabii 🙂 Bu tür şeylere odaklanmayın.

23 Aralık sonrasında retronun kalan kısmı yay burcunda, 10.evinizde olacak.

Vize, pasaport başvuruları sonuçlanabilir.

Bir süredir niyet ettiğiniz bir seyahati yapabilirsiniz.

Akademide olanlar için işleri, projeleri toparlama zamanı. Eksikleri görebilir, çalışmalarınızı geliştirebilirsiniz. Güncelleyeceğiniz şeyler olabilir. Ekleme yapacağınız şeyler olabilir. Örneğin bir makalenizi bir dergiye göndermiş olabilirsiniz yayınlanması için. Bir dergiye başvurmuş olabilirsiniz. Dergi revizyon isteyebilir. Bazı noktaları düzeltebilirsiniz. Eksikleri tamamlayarak daha iyi hale getirebilirsiniz. Sonuç da güzel olabilir. Kabul alabilir çalışmalarınız.

Hataları düzeltmek. Eksikleri tamamlamak. Olanı geliştirmek. Daha doğru, daha düzgün hale getirmek. Böyle bir retro dönemi.


Merkür Retrosu 13 Aralık 2023 – 2 Ocak 2024İçinde olduğumuz büyük transitler ↓

Kuzey Güney Ay Düğümleri Koç Terazi Aksında

Jüpiter Boğa Burcunda 16 Mayıs 2023-26 Mayıs 2024

Satürn Balık Burcunda 7 Mart 2023-14 Şubat 2026


Merkür Retrosu 13 Aralık 2023 – 2 Ocak 2024


Bir ‘Elementler’ yazı dizim var sevgili okuyucularım.

5 yazıdan oluşan seriyi aşağıya bırakıyorum Her bir elementin doğasını, astrolojideki yerini, hayatın içinde karşılık geldiği kavramları anlattım. Hangi elementimizi nasıl güçlendiririz, nasıl dengeye getiririz, ne nasıl olunca dengede olabiliyor, detaylıca paylaştım sizlerle. Tıklayıp her birini görebilirsiniz

Astrolojide Elementler

Astrolojide Ateş Elementi

Astrolojide Toprak Elementi

Astrolojide Hava Elementi

Astrolojide Su Elementi

Sevgilerimle.

Dr. Burçak Kayış

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!