11 Şubat-3 Mart 2023 Merkür Kova Burcunda

11 Şubat-3 Mart 2023 Merkür Kova Burcunda

Merhabalar sevgili okuyucularım,

Günlerdir bir kabusta gibiyiz. Ülkemizin neredeyse üçte biri kelimelerle tarif edilemeyecek şeyler yaşıyor. Her şey bir korku filmi gibi ve ne yazık ki film değil. Kabus değil.

Bizler ekran karşısında akıl sağlımızı korumakta zorlanıyoruz. İnsanımız o cehennemin içinde.

Telafisi olmayan bir şey bu. Gidenler geri dönmeyecek. Sadece sağ kurtulan kardeşlerimize yardım edebiliriz. Biz de var gücümüzle bunu yapmaya çalışıyoruz. Öyle bir milletiz ki yardımlar yağdırıyoruz.

Günlerce kendi adıma sosyal medyadan bilgi akışına katkı olmaya çalıştım. Yardım çığlıklarının daha görünür olmasını sağlayacak şekilde, ilgili kurumların, ekiplerin görmesini sağlayacak şekilde paylaşımlar yaptım.

Öyle bir duygu ve çaba hali ki bu, yardım çağrılarına ekipleri etiketlemeye, mesaj göndermeye biraz ara versek suçlu hissediyoruz. Zamanla yarışın olduğu, psikolojiyi alt üst eden bir şey.

Sıcak evinde isen suçlu hissediyorsun. Yerin rahatsa, karnın toksa suçlu hissediyorsun. Çok şey yapmak istiyorsun ama belki bağış yapmaktan ötesini yapamıyorsun. Alıp başını oralara gidemiyorsun. Bireysel katkını istediğin şekilde sunamıyorsun.

‘Gitsem, o çorbayı ben yapıp dağıtsam’ diyorsun. ‘Gitsem o bebekleri battaniyelere sarsam’ diyorsun.

Elden gelmeyen şeylerin yarattığı çaresizlik en zoru, ki o insanlar çaresizliklerin en büyüklerini yaşadılar.

Süreç uzun. Yapılması gereken çok şey var. Yaradan rahmet etsin tüm gidenlere. Kalanlara sabır versin diyeceğim ama insan yazarken bile utanıyor. Birileri insanları kandırıp, yeterince sağlam olmayan evler satıp o paraları kazandı. Birilerinin payına da bu acılara sabretmek düştü.

Suçluların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyor şimdi toplum. Cezalar gidenleri geri getirmeyecek diye, herkes elini kolunu sallayarak dolaşsın mı ? Dolaşmasın. Takibinde olalım her konunun.

Bu yazıda Merkür’ün kova transiti var. İnsan tuhaf hissediyor deprem dışında bir şey konuşunca. Ben de şimdi burada detaylı bir Merkür analizi yapmayacağım.

Ocak ayının son günlerinde Şubat ayı yorumlarınızı paylaşmıştım. Bu yazıların içinde Merkür’ün kova transiti de var. Bunları alıp bir araya getirmiş olayım sadece.

Şubat ayı yorumlarınızda görebileceğiniz bireysel olasılıklar var aşağıda. Onları aldım, buraya koydum. Yeni şeyler yazmadım.

Bunun dışında Türkiye haritası üzerinden yorumlayalım bu kova transitini. Kova burcu Türkiye’nin 8.evi. Yani Türkiye haritasında 8.eve geliyor bu transit ile Merkür.

8.ev ne yazık ki doğal afetlerle ilgili bir ev. Zaten Güneş’in de kova dönemindeyiz. Ülke haritasında 8.ev aktif.

Ama Güneş transitinin ötesinde Pluto’nun uzun yıllar süren oğlak geçişinin ardından kova burcuna geliyor olması (Mart ayında), artık kovaya çok yaklaşmış olması ve yaklaşırken, başlangıç noktasında iken transitlerin önemli etkilerinin açığa çıkıyor olması, bugünün resmini açıklıyor.

Merkür geliyor şimdi Güneş’in yanına.

Merkür iletişim, organizasyon, koordinasyon demektir. Ülke olarak içinde bulunduğumuz sürecin çok fazla bileşeni, çok fazla parametresi var. Bu Merküryen süreçte belki bunları yönetmek daha kolay hale gelebilir.

Yardımların dağıtımı, doğru organizasyonlar ile ihtiyaç noktalarına doğru ve yeterli biçimde ulaştırılması, şu an için karışık ve kaotik olan durumların daha iyi organize edilmesi bu Merkür transitinde görebileceğimiz şeyler.

Keşke hiçbiri olmasaydı. Ama olduktan sonra yapabileceklerimiz bunlar. Yapılacak çok iş var. Bir olarak, birlik olarak, sorumluluk üstlenerek katkı olmamız gerekiyor.

Kova tam da bunlarla ilgili bir burç. Toplumsal konular, toplumsal dayanışma, toplumun iyiliği için yapılan şeyler, bağışlar, organizasyonlar kova burcu temalarındandır. Bir olmak, ekip olmak, takım olmak, kalabalıklaşmak, aynı amaç için bir arada olmak, sosyal sorumluluk üstlenmek demektir kova.

Tam da bunlara ihtiyacımız var. Ne yazık ki var. Umarım gereken her şeyi maksimum güçle, el birliği ve dayanışma ile yapar, sarabileceğimiz yaraları sararız.

Biz birlikte güçlüyüz.

Ülke olarak bunları yaşıyoruz. Mutlu günlerimiz de olsun inşallah. Hepimizin olsun. Herkesin sağlığı, iyiliği, canı, ailesi, evladı, yeri yurdu, evi barkı yerinde olsun. Herkes güvende olsun. Herkesin huzuru, ağız tadı, morali olsun. Herkes sıcakta olsun. Herkesin sofrası dolu olsun.

Şimdi Şubat ayı yorumlarınızdan alıp buraya eklediğim olasılıkları, yani burçlar bazında ihtimalleri göreceksiniz. Bu yazı ile bir araya getirmiş olayım hepsini.

Dediğim gibi, yeni bir yazı yazmadım. O yüzden bunları aylık yorumlar içinde de okumuş olabilirsiniz.

Günlerin ardından bir görüneyim istedim.

Temennilerimi, dualarımı paylaşmak istedim.

Yaradan yardımcımız olsun.


Yükselen Koçlar : 

Merkür 11.evinize geliyor.

Güzel bir evi hareketlendiriyor olacak.

Oğlak döneminde işleriniz, görevleriniz, kişisel sorumluluklarınız, yapmanız gerekenler, teslim süresi belli olan işler, kurallar, otoritenin talepleri ön plandaydı.

Şimdi kova dönemi ise çok daha özgür, ferah bir zaman olabilir. Kova demek özgürlük demektir. Bir şeyleri yapıp bitirdiniz. Teslim ettiniz. Tamamladınız belki. Şimdi bir ‘Ohh’ deme zamanı.

Arkadaşlarımızı da temsil eder kova burcu ve 11.ev. Sosyal yaşamımızı simgeler. Merkür ile iletişimler artıyor. Arkadaşlarla bir araya gelişler, buluşmalar olabilir.

Bunun dışında teknolojide, bilimsel alanda, dijital alanlarda aktif olanlar, işleri olanlar için destekleyici bir dönem. Sosyal medya üretimleri olanlar için etkileşimi yüksek, tempolu, hareketli bir transit. Yaratıcı fikirler, yeni projeler, özgün üretimler ve başarı anlamına geliyor bu kova geçişi sizin için.


Yükselen Boğalar :

Merkür 10.evinizde olacak bu kez.

10.ev işimizle, meşguliyetlerimizle ilgili.

Kimiz ? Ne ile meşgulüz ? Hayatın neresindeyiz ? İdeallerimiz ne ? Hedeflerimiz ne ? Hedeflerimiz için yapmanız gerekenler ne ? Bunlarla ilgili bir alan.

Kova burcunun yaratıcılığı ile işinizde yeni farklı, projeler üretebileceğiniz, özgün fikirlerle büyüyebileceğimiz bir zamandasınız. Ama sadece iş olarak da düşünmeyelim.

10.ev haritanın tepe noktasıdır ve varabileceğimiz maksimum nokta gibidir. Kendimizi nerede ve ne konumda görmek istiyoruz ? Neleri başarmak istiyoruz ? İşte bunlardır 10.ev. Kişi öğrenci olabilir, çalışıyor olabilir, çalışmıyor olabilir. Güncelde nasıl bir yaşamı varsa, o yaşam içinde bir şeyleri değiştirmek, kendini yükseltmek, kendi şansını yaratmak, kendine donanımlar oluşturmak, kendini hayatın içinde layık olduğu yere konumlandırmak istediğinde istiyor olabilir. Bu transit bunun için güzel bir başlangıç noktası.


Yükselen İkizler :

9.evinize Merkür geliyor.

Öğrenci olanlar ya da akademik hayatın içinde olanlar, akademisyen olanlar için yoğun, hareketli, bol iletişimli bir zaman.

9.ev üniversiteyi, akademiyi, hocaları simgeler. Hocalarınızla iletişimleriniz artabilir. Ödev teslimleriniz, proje teslim konularınız olabilir. Akademik çalışmalarınızda güzel gelişmeler yaşayabilirsiniz. Bir çalışmanız onaylanabilir, bir akademik platformda yayınlanabilir.

Uzakları sembolize eder ayrıca bu ev. Uzak şehirler, başka ülkeler var 9.evde.

Yurt dışında yaşayan, uzak bir şehirde yaşayan sevdikleriniz varsa, onlarla iletişimler artabilir. Onlarla ilgili konularınız olabilir. Bir seyahatiniz de olabilir. Bir yolculuk gündeme gelebilir.

9.ev ilimleri simgeler. Kova ise grup çalışmalarını, kursları. Ruhsal derinliği olan bir alanda güzel bir eğitim de getirebilir size bu transit. Ufkunuzu açacak bir uzman, bir eğitmen getirebilir.


Yükselen Yengeçler :

Merkür 8.evinize geliyor.

Aile içinde parasal konular, yapılması gereken ödemeler gündeme gelebilir.

Bankacılık işlemleriniz, maddi varlıklarınızla ilgili yeni kararlarınız olabilir. Yatırımlar, sigorta konuları, maddi güvence diyebileceğimiz araçlar gündeminize yerleşebilir.

Kredi çekme planı olanlar bunu gerçekleştirebilirler.

Kişisel kazançlarınızın dışında başkalarından gelen maddi kaynaklarınız varsa, bunlarla ilgili gelişmeler olabilir. Ortaklı kazançlarda karara bağlayacağınız, yeni bir şekil vereceğiniz, oturup konuşacağınız şeyler olabilir.


Yükselen Aslanlar :

Merkür 7.evinize geliyor.

Yeni yeni iş birliklerine, yeni müşteri bağlantılarına açık, şanslı bir zaman.

İşinizde iletişimler artabilir.

Evlilik ve ikili ilişkiler de 7.evin konusudur. Bu transit ile partnere dair konular da öne çıkacaktır o yüzden. Eşinizin/partnerinizin yeni başlangıçları olabilir. Özellikle yeni ortamlara katılmak, iş hayatında yeni ekiplere dahil olmak gibi. Çünkü bu bir kova transiti ve kova burcu bunları simgeliyor.


Yükselen Başaklar :

Merkür kova burcu transiti ile 6.evinize geliyor.

Bol çalışmalı, bol koşturmalı, bol iletişimli, günlük temposu yüksek bir dönem olabilir bu sizin için.

İşinizde yeni bir günlük düzen oluşabilir. Kişisel hayatınızda düzenleyeceğiniz şeyler olabilir. Bir gününüzü, günlük verimliliğinizi, rutinlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Değiştireceğiniz şeyler olabilir. Günlük yaşam kalitenizi artıracak yeni başlangıçlarınız olabilir. Kova burcu teknolojiyi ve dijital şeyleri simgeler. Günlük hayatınızı düzenlemenize yardımcı olacak aplikasyonlar kullanmaya başlayabilirsiniz.

6.ev iş hayatımızla ilgili bir ev. İşinizde teknolojiyi, dijital platformları daha etkin kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu yönde yeni kararlarınız, yeni projeleriniz olabilir.

Kova burcu gruplar, sosyal ortamlar, takım çalışmaları, grup çalışmaları demektir. 6.ev ise rutinlerimizle ilgili bir alan. Düzenli olarak yapacağınız bir şey, günlük olarak gideceğiniz bir ortam da dahil olabilir hayatınızda bu Merkür transitinde.


Yükselen Teraziler :

Merkür 5.evinize yerleşiyor.

5.ev hobileri anlatır. Kova burcu ise kursları, grup çalışmalarını, grup eğitimlerini simgeleyen bir burç.

Yeni bir hobi edinebilir, yeni bir eğitime dahil olabilirsiniz. Bir kursa kayıt yaptırabilirsiniz.

Çocuklar yine bir 5.ev temasıdır. Çocuklarınız yeni kurslara katılabilirler. Sosyal etkinlikler içinde yer alabilirler.

Kutlamalarınız olabilir ayrıca yakın çevreniz içinde. Hamilelik haberleri de alabilirsiniz.

Eğlenceli, renkli, iletişim trafiği yüksek, sosyal bir dönem 🙂


Yükselen Akrepler : 

Merkür 4.evinize geliyor.

Evinizi daha konforlu, daha işlevsel, daha düzenli bir hale getirmek için neler yapabileceğinize odaklanabilirsiniz bu dönemde. Değiştireceğiniz, yenileyeceğiniz eşyalar olabilir.

Kova burcu elektrikli aletleri, elektronikleri sembolize eder. Elektrikli ev aletleri alışverişleriniz  olabilir özellikle.

Aile içi konularda güzel kararlarınız olabilir ayrıca. Bir şeylere şekil verebilirsiniz. Netleştirebilirsiniz. Eviniz ve ailenizle ilgili planlarınızı hayata geçirebileceğiniz bir zaman.


Yükselen Yaylar :

Merkür kova burcunda iken 3.evinizi hareketlendiriyor olacak.

İletişim evinizden iletişim gezegeni geçiyor olacak. Bu da size pek çok dialog, haberleşme, iletişim, yazışma, görüşme getirebilir. Hem yakın çevre içinde, hem işinizde iletişim trafiğinin yükseleceğini söylüyor Merkür.

Kova burcu arkadaşlarımızı sembolize eder. Arkadaş çevreniz içinde güzel şeyler planlayabilirsiniz. Birlikte keyifli şeyler yapabilirsiniz.

İş arkadaşlarınızla iletişimlerde güzel şeyler olabilir. Bir desteği, bir yardımlaşma enerjisini, takım ruhunu sembolize eder kova.

İlişkilerden, iletişilerden yana renkli, güzel bir dönem.


Yükselen Oğlaklar : 

Merkür 2.evinizde ilerlemeye başlıyor.

Bu ev parayı, para kazanmayı, kişisel kazançlarımızı simgeler. Kova burcu ise interneti, teknolojiyi, dijital platformları. İnternet üzerinden yaptığınız bir işiniz varsa, bereketli bir zaman diyebilirim o yüzden.

Yoksa bu yönde bir adım da atabilirsiniz. Böyle bir girişiminiz de olabilir. Dijital platformlar üzerinden bir gelir kapısı açabilirsiniz kendinize.

Parasal konularda yeni kararlarınız olabilir. Yatırım amaçlı neler yapabileceğinizi araştırabilirsiniz. Geleceğiniz için maddi güvence oluşturmak adına yeni şeyler yapabilirsiniz.

Kova burcu teknoloji ile, elektronik aletlerle ilgili. 2.ev ise harcamalarımızı da kapsıyor. Bir elektronik alışverişiniz olabilir. Dijital bir aplikasyona, bir platforma üyelik oluşturabilirsiniz. Teknolojik bir harcamanız olabilir.


Yükselen Kovalar : 

Merkür 1.evinize geliyor.

Hayatınızda bir hareketlenme başlıyor. 1.ev başlangıç ve yenilik sembolizmindedir. Merkür çok güzel bir alanı aktive ediyor kovaya gelişi ile.

İş konusunda, ilişkilerinizde, kişisel yaşam düzeninizde, düşüncelerinizde, bakış açılarınızda, pek çok anlamda bir yenilenme etkisi alıyorsunuz.

Güzel bir döngüdesiniz. Bir farkındalık zamanı. Yeni şeyler öğrenme zamanı.

Bu transit aynı zamanda sizin için yüksek bir iletişim trafiği anlamına geliyor. Haberleşmeler, konuşmalar, sohbetler, muhabbetler artıyor.

Yeni fikirler geliyor aklınıza. Yeni hevesler doğuyor. Yeni kararlarla canlanıyorsunuz.

Yeni eğitimler, kova geçişi olduğu için özellikle online eğitimler de gündeme gelebilir.

Kurslara kayıt yapabilirsiniz. Yeni sosyal ortamlarda, grupların içinde bulabilirsiniz kendinizi. Kitap alışverişleriniz olabilir. Üye olacağınız dijital platformlar olabilir bu transit sürecinde.


Yükselen Balıklar :

Merkür 12.evinize geliyor.

Önemli başlangıçlar ve yenilikler için bir hazırlık zamanı bu.

12.ev geçişlerinde büyük girişimlerden sakınmamız gerekiyor. Siz de bu anlamda dikkat ediniz. 12.ev zamanında başlayan işler, istenildiği şekilde ilerlemeyebiliyor. Hiçbir konuda önemli adımlar atmamaya çalışınız.

Özellikle imzalardan uzak durmanızı önereceğim. Yapmak istediğiniz kontratlar, anlaşmalar, alım satım konuları, ticari sözleşmeler ve önemli alışverişler varsa, bunları transitin sonlanacağı 3 Mart sonrasına ertelemeniz faydanıza olur.

Bu ev ruhsal alandır aynı zamanda. Psikolojik konularda, spiritüel konularda yeni pek çok şey öğrenebileceğiniz, yaşamanızı iyileştirmenize vesile olacak farkındalıklar yaşayabileceğiniz, duygu dünyanızda bir şeyleri şifalandırmak isteyeceğiniz, güzel bir soluklanma, dinlenme ve şifalanma zamanı.


Sevgiler,

Dr. Burçak Kayış

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!