Aslan Burcu Aralık 2021

Aslan Burcu Aralık 2021

Merhabalar sevgili aslan ve yükselen aslan okuyucularım !

2021’i geride bırakmaya çok az kaldı. Koskoca bir yıl daha bitiyor.

Çok önemli gelişmelerle tamamlıyoruz yılı. Bir Güneş tutulması ile yeni başlangıçlara adım atarak, yeni bir sayfa açarak tamamlıyoruz. Önemli bir geçiş yapıyoruz bu anlamda.

Bu ay bir Venüs retrosu var ayrıca. Oğlak burcunda gerçekleşecek. Bu da bir başka önemli gündem.

Satürn Uranüs karelerinin üçüncüsü ve sonuncusu da Aralık içinde gerçekleşecek.

Bakalım bunlar ve ayın diğer gezegen etkileri sizlere neler getirebilir ? Yeni yıla hangi olasılıklarla adım atıyorsunuz ?


Güneş 21 Aralık’a kadar yay burcunda. Yani 5.evinizde.

Çocuklarınızın eğitim, sınav, yabancı dil, yurt dışı bağlantılı konular, vize başvuruları, üniversite, okul gündemleri olabilir. Bu tür konularda yoğunluklar, yeni gelişmeler olabilir. Çünkü bunlar yay temaları ve 5.ev çocukları simgeliyor.

5.ev ilgi alanlarımızla, hobilerimizle, keyifli vakit geçirdiğimiz meşguliyetlerimizle, sanatsal konularla bağlantılı ayrıca. Hobilerde derinleşmek için güzel bir zaman. Özellikle yay temaları arasında olan ilimler (örneğin astroloji), derin alanlar, felsefi alanlar, hayatın/evrenin işleyişi, yasaları, düzeni ile ilgili alanlar, bunun dışında yabancı diller, yabancı kültürler, dans, sinema gibi konularda yeni şeyler öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Güneş 21 Aralık’ta oğlak burcuna geçiyor. 6.evinize geliyor.

Bu değişim ile birlikte 6.evin konuları öne çıkmaya başlıyor. Çalışma hayatınız, iş arkadaşlarınızla iletişimleriniz, iş ve iş dışındaki sorumluluklarınız, günlük rutinleriniz bu evle ilgili.

İşinizde ve kişisel yaşamınızda temponun, hareketliliğin yükselebileceği, bol çalışmalı, koşturmalı bir zaman.

Gündelik hayatınızı ve yaşam alanınızı, evinizi, ofisinizi, çekmecelerinizi, dolaplarınızı, arşivinizi düzenlemek, temizlemek için güzel bir dönem. Bu tür şeyler de olacaktır. 6.ev transit alınca, sadeleşmek isteriz. Bir şeyleri düzenlemek, yoluna koymak, fazlalıklardan arınmak isteriz.

Sağlık da bir 6.ev temasıdır. Sağlık sorunları olanlar, doktora görünmek isteyenler muayene, tahlil, tetkik işlerini yapabilirler.

İyi yaşam, sağlıklı beslenme, spor konularına odaklanabilirsiniz ayrıca. Spora başlayabilirsiniz, detoks yapabilirsiniz. Bedensel olarak da arınma zamanı.

Bir şey daha ekleyeyim : Evcil hayvanınız varsa, onunla ilgili konularla meşgul olabileceğiniz bir dönem. Onlar da bu evin konusu 🙂 Evcil hayvanınızın aşısı, kontrolü, eğitimi, vb konular olabilir.


Merkür 13 Aralık’a kadar yay burcunda. 5.evinizde.

Sanatla ilgili konularınız, hobileriniz, eğlenceli etkinlikler, keyif alanlarınız, katılmak istediğiniz aktiviteler için harika bir zaman.

Yeni alanlar yaratabilirsiniz kendinize. Katılacağınız güzel etkinlikler, eğitim ortamları olabilir.

Çocuklar da bu evin konusu. Yetişkin yaşta çocukları olanlar için yay temalarında yeni gelişmeler olası. Nedir yay temaları ? Okul, üniversite, sınavlar, yabancı diller, kurslar, eğitimler, seyahatler, yurt dışı bağlantılı konular.

13 Aralık’ta oğlak burcuna geçiyor Merkür. 6.evinize geliyor.

6.ev çalışma hayatımızı, oğlak ise kariyerimizi, sorumluluklarımızı, otoritenin taleplerini simgeliyor. Yoğun bir dönem olabilir bu sizin için. Raporlamanız, üzerinden geçmeniz, düzenlemeniz, teslim etmeniz gereken işler olabilir. İş temponuz artabilir. Yöneticilerle önemli toplantılar olabilir. Yeni kararlar duyurulabilir. Yeni projeler gündeme gelebilir.

Günlük yaşamınıza çekidüzen vermek, kendinize düzenli, disiplinli yeni bir günlük akış oluşturmak isteyebilirsiniz oğlağın enerjisiyle. Oğlak disiplin demektir. Sistem demektir. İstikrar ve düzen demektir. Yaşamınızda bazı şeyler daha sistemli hale gelmeye başlıyor.

Bu arada bir doğum haritasında Merkür’ün retro olması nasıl anlamlara gelir, yaşama nasıl yansımaları vardır, etkileri nasıl dengelenebilir, iyileştirilebilir, konu ile ilgili bir yazım var. Kapsamlı bir içerik sundum sizler için ↓↓↓

Doğum Haritasında Retro Merkür  ← ← ← yazımı tıklayabilirsiniz.


Venüs ay boyunca oğlakta, 6.evinizde. Venüs oğlak burcunda uzun süre kalacak. Çünkü burada bir retrosu olacak.

Ortalama olarak 1,5 yılda bir retro yapar Venüs. İşte yine bir Venüs retrosu zamanı gelmiş bulunuyor.

19 Aralık 2021’de başlayacak, 29 Aralık 2022’de tamamlanacak olan bir retro bu.

Şu önemli notu düşeyim hemen buraya :

Ayın 19’una kadar olan dilimde retronun içinde değiliz ama etkileri başlamış olacak. Dolayısıyla bu ayı kapsayan bir etki olarak düşünebiliriz Venüs retrosunu.

Siz bu retronun etkilerini 6.ev konuları üzerinden alıyor olacaksınız.

İş hayatınız, gündelik rutinleriniz, iş ortamınız, görevleriniz üzerinden etki alıyorsunuz. Çalışma arkadaşlarınızla ufak tefek anlaşmazlıklar doğabilir. Görevlerin paylaştırılmasında, iş bölümünde kişiler bir şeylere itiraz edebilirler. Bunu yapacak olan siz de olabilirsiniz. Hizmet sunduğunuz alanlarda keyifsiz hissettiren bazı şeyler olabilir. Konuşulması ve çözülmesi gereken, ortak karar alınması gereken konular olabilir.

Çok duygusal davranmadan, objektif kalmak, konulara biraz teknik bakmak, daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Daha önce birlikte çalıştığınız kişilerle, belki astlarınızla, belki eviniz için hizmet aldığınız kişilerle yeniden bir araya gelebilirsiniz. 6.ev sadece hizmet sunduğumuz alanları değil, hizmet aldığımız kişi ve alanları da simgeliyor. Bir tamir, bir temizlik, vb bir konuda daha önce çalıştığınız kişilerden yeniden yardım isteyebilirsiniz.

İşinizde astlarınız varsa, onlarla daha içten, daha samimi şekilde, bir şeylerin iç yüzünü konuşacağınız durumlar olabilir. Öğreneceğiniz şeyler de olabilir. Özellikle kadın figürleri daha iyi tanıyabilirsiniz. ‘Ön yargılı düşünmüşüm’ diyeceğiniz şeyler olabilir.

Bu arada doğum haritasında Venüs’ü retro konumda olanlar için de bir yazım var. Doğum haritasında Venüs’ün retro olması nasıl anlamlara gelir, nasıl iyileştirebilir retro bir Venüs, etkileri nelerdir, detaylar burada : Doğum Haritasında Retro Venüs


Mars 13 Aralık’a kadar akrep burcunda. 4.evinizde ilerlemeye devam ediyor.

Ev içinde sizi biraz yoracak gündemleriniz olabilir bu dönemde. Evin tesisatı, eşyaları, kapısı, penceresi gibi konularınız, tadilatlarınız, yenilemeniz gereken şeyler olabilir. Yeni eşyalar almak isteyebilirsiniz ya da almanız gerekebilir.

Aile içinde agresyonlu durumlara açık bir dönem. Birbirinizi anlama niyetiyle iletişim kurmaya gayret ediniz.

Aile büyükleri ile ilgili meşguliyetleriniz de olabilir.

13 Aralık’ta bu transit sonlanıyor ve yay burcuna geçiyor Mars. Bir sonraki eve, 5.evinize geliyor.

Dış dünyayla bağlantınızın artacağı, eğlenmek, gezmek isteyeceğiniz, evden ziyade sosyal ortamlarda olmak isteyeceğiniz bir zaman olabilir bu.

Sanatsal faaliyetler, kurslar, eğitimler içinde olabilirsiniz. Yay burcu eğitimi, 5.ev ise sanatı simgeler. Dans bir yay temasıdır. Bir dans eğitimi de gündeme gelebilir o yüzden.

Etkinlikler içinde olabileceğiniz, ilgi alanlarınızda, sanatta, sporda hareketlenebileceğiniz bir transit.

Çocuklar da 5.evin temasıdır. Çocuklarınız varsa, onlarla ilgili meşguliyetleriniz de artabilir. Biraz çaba, efor gerektiren konularla ilgilenebilirsiniz. Düzene koymanız gereken şeyler olabilir.


Satürn Uranüs karesi – 24 Aralık 2021

Satürn kovada, 7.evinizde. Uranüs boğada, 10.evinizde.

İşinizde bir değişim döneminden geçiyor olabilirsiniz bu yıl. İş birliği halinde olduğunuz kişi ve firmalarla bağlantılarınızı yeniden değerlendiriyor ve eleme yapıyor olabilirsiniz. Bazı iş birlikleri sonlanması gerektiği için sonlanabilir. Bazı müşteri bağlantılarınızı sonlandırmak isteyebilirsiniz.

Kontrat, taahhüt, anlaşma gibi konular 7.evin konusudur. Bazı kontratları bitirebilirsiniz. Bu internet sağlayıcınız, gsm operatörünüz bile olabilir. Zaten Satürn kovada. Kova burcu tam da bu teknolojik konuları, interneti simgeler. Bazı bağlantıları sonlandırıp yerine yeni bağlar kurmayı seçebilirsiniz.

İlişkiler içinde özellikle size yol gösterici konumda olan, hocanız, eğitmeniniz olan, danışmanlık veren kişilerle olan bağınızda değişimler yaşayabilirsiniz. İnsan ilişkileriniz içinde değişen şeyler olabilir.

Yerine daha iyilerinin gelmesi için bazı figürlerin hayatınızdan çıkması gerekebilir. Yaşadığınız deneyimleri okuma gayretinde olarak, dışarıdan bir gözle bakın hayatınıza. Değişime direnmek ne yazık ki hiçbir işimize yaramıyor. Hep olması gereken oluyor hayatın içinde.

Açının işaret ettiği şeyler, özellikle ayın ikinci yarısında gerçekleşebilir. Etkiyi 24 Aralık günü ile sınırlı düşünmeyin. Yaklaşırken en güçlü konumda oluyor zaten açılar. Ayrıca ikisi de yavaş hareket eden gezegenler olduğundan, aralarındaki açı hızlıca değişmiyor ve söz konusu etki günlere yayılıyor.


Aralık 2021 Ay Döngüleri :

4 Aralık : Yay Burcunda Yeniay : Ay 12° Yay, Güneş 12° Yay

5.evinizde gerçekleşiyor bu tutulma. 5.evin temaları üzerinden yeni sayfalar açılıyor hayatınızda.

Nedir 5.evin temaları ? Aşk, flörtler, keyifler, sanat, spor, yaratıcılık, yaratıcı işler, görünür olma hali, öne çıkma hali, yetenekler, ayrıca bebeklerle, çocuklarla ilgili konular, hamilelikler.

Bu konular üzerinden nasıl çalışabilir tutulma sizin için ?

Aşk hayatınızda yeni şeyler olabilir.

İşiniz yaratıcılık gerektiren bir şey ise, muhteşem üretimler çıkabilir ortaya. Sanatta aktif iseniz, işiniz sanatsa ya da hobi olarak meşgul olduğunuz alanlar varsa, yeni şahane şeyler geliyor olabilir tutulma ile 🙂

İstediğiniz yönde güzel projeler üretebilirsiniz. Güzel teklifler gelebilir. Yaptığınız işlerle öne çıkabilirsiniz. Takdir toplayacak, parlak çalışmalarınız olabilir. İsminizi duyurabilirsiniz. Kendi alanınızda tanınır hale gelebilirsiniz. İstediğiniz bağlantıları elde edebilirsiniz.

Yeteneklerinizi, hünerlerinizi daha görünür kılabilirsiniz çeşitli şekillerde. Özellikle sosyal medyada. Yay burcu medyayı, yayıncılığı simgeler çünkü.

Yeni bir hobi edinebilirsiniz. Hobilerinizde daha güçlü şekilde ilerleyebilirsiniz.

Hamile kalmak isteyenler için, bu konuyu da hareketlendirebilecek bir tutulma. Bu yönde bir planınız varsa, şanslı etkiler alıyorsunuz.

Çevrenizde de bebekler doğabilir. Konu doğrudan sizin konunuz olmayabilir. Yakın çevreniz içinde hamilelik müjdeleri gelebilir 🙂

Çok güzel bir evden etki alıyorsunuz. Güzel şeyler getirecektir tutulma. Tadını çıkarın ! 🙂

Bir Güneş tutulmasının etkisi, bir sonraki Güneş tutulmasına kadar, yani ortalama olarak 6 aylık dönemde aktiftir. O yüzden sadece olacağı gün için, 4 Aralık günü için düşünmeyin bu etkiyi.

19 Aralık : İkizler Burcunda Dolunay : Ay 27° İkizler, Güneş 27° Yay

Dolunay 11.evinizde gerçekleşiyor.

Bu ev dostlarımızı, arkadaşlarımızı, sosyal çevremizi, işimizde ekip arkadaşlarımızı, sporda takım arkadaşlarımızı anlatan bir alan.

Arkadaşlarınızla ilgili gündemleriniz olabilir dolunayda. Ekip içinde ufak tefek huzursuzluklar olabilir. İletişimlerde sakin kalmak önemli. Belirsizlikte kaldığınız konular varsa, iş bölümü açısından geçici süreyle üstlendiğiniz görevler varsa, bunlar tamamlanabilir.

Dijital platformları, aplikasyonları, interneti, internet üzerinde kullandığımız uygulamaları, online konuları da anlatır 11.ev. Buralarda yeni kararlarınız olabilir. Bir üyelikten çıkabilirsiniz. Bir üyelik satın almaya karar verebilirsiniz.

Sosyal medyada duyuracağınız şeyler de olabilir.


Burç yorumlarında her şeyi çok genel şekilde konuşabiliyoruz sevgili okuyucularım. Aslında mühim olan bireysel haritamızın alacağı etkilerdir. Haritanıza özel etkilerden haberdar olmak için Doğum Haritası Analizi yaptırabilir, danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Doğum Haritası Analizi yaptırmak, astrolojik danışmanlık hizmeti almak isteyenler, bana ‘anlatburcak@gmail.com’ üzerinden ulaşabilirler.

Danışmanlıklar için sadece mail yoluyla ulaşınız.


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Ayrıca →→ Instagram sayfamı takip etmek isterseniz, burayı tıklayabilirsiniz ↓↓↓

@astroloji.anlatburcak


Çok güzel bir Aralık diliyorum hepinize ! Güzel bir kapanış olsun. Güzel bir geçiş olsun yeni yıla.

Sevgiler !

Dr. Burçak Kayış

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!