Balık Burcu Ekim 2022

Balık Burcu Ekim 2022

Merhabalar sevgili balık ve yükselen balık okuyucularım !

Ekim ayı önemli bir ay. Büyük değişimlerin olabileceği, gündemimizde önemli konuların olabileceği, bir tutulma ayı.

Bu ay akrep burcunda gerçekleşecek olan bir Güneş tutulması var.

2022’nin ikinci ve son Güneş tutulması bu ay akrep burcunda gerçekleşecek.

Bu yılın gündemlerinden biri olan Mars retrosu bu ay başlıyor. Jüpiter retrosunda balığa dönüyor. Ekim ayının gündemi kalabalık 🙂

Ayın tüm detaylarına bakacağız. Önce genel bir takvim görmek isteyenler aşağıdaki linki tıklayabilirler ↓

Ekim 2022 Astroloji Gündemi


23 Ekim tarihine kadar Güneş terazi burcunda. 8.evinizde.

Parasal konular, alacaklar, ödemeler, kredi kartları, bankacılık işlemleri, borçlar, mal paylaşımları, ortaklı kazançların paylaşımları, başkalarından gelen maddi kaynaklar. Böyle konular var  bu evde.

Güneş bu alandan geçerken finansal konuların, maddi konuların gündeminizde olacağını düşünebiliriz.

Ödemelerinize eşiniz, aileniz, bir dostunuz destek verebilir. Terazi burcu eş demektir ayrıca. Eşinizin devreye gireceği parasal meseleler olabilir. Sizin onun için yapacağınız şeyler olabilir.

Aile içinde para alışverişleri olabilir. Yapılması gereken ödemeler için birbirinize yardımcı olabilirsiniz.

23 Ekim’de Güneş akrep burcuna geçiyor. 9.evinizde ilerlemeye başlıyor.

Yurt dışında ya da başka şehirlerde yakınlarınız varsa, yanınıza gelebilirler. Siz onlara gidebilirsiniz 🙂 Haberleşmeleriniz artabilir. Uzaklarla bağlantı kurmayı anlatır çünkü bu ev.

Seyahatleriniz olabilir. Aile içinde bir yolculuk gündeme gelebilir.

Okul hayatı olanlar için hareketli bir dönem diyebilirim. Okul, eğitim, akademi temaları bu ev kapsamında. Akademik çalışmaları olanlar için parlak bir zaman. Teziniz, yazmakta olduğunuz bir makaleniz varsa, konu ilerleyebilir. Tıkanmış noktalar çözülebilir.

Hukuksal konular yine bir 9.ev teması. Bir davanız varsa, bu alanda bir netice alabilirsiniz ya da süreciniz içinde istediğiniz yönde gelişmeler olabilir. Özellikle parayla ve mülklerle ilgili yasal konularınız varsa (miras, nafaka, mal paylaşımı, tazminat, vergi, sigorta vb gibi) bu konularınızda yeni gelişmeler yaşayabilirsiniz. Bunlar akrep burcu ile ilgilidir çünkü.


Merkür 3 Ekim’de retrosunu tamamlıyor. Başak burcunda, 7.evinizde tamamlanıyor bu retro dönemi.

Retro sürecinden ilişkiler üzerinden etki almış olabilirsiniz. İkili ilişkiler, evlilik, ortaklıklar, anlaşmalar, ‘ben’ yerine ‘biz’ olduğumuz alanlar bu evin konusudur.

Bu retroda ‘biz’ olmakta zorlanmış olabilirsiniz. Güçlü bir ‘biz’ halinin oluşmasına engel olan noktalar, farklılıklar, farklı görüşler daha görünür hale gelmiş ve sorun yaratmış olabilir, karşı karşıya gelmiş olabilir.

Şimdi retronun ardından dengeyi kurma zamanı. Esneklik gösterebileceğiniz yerler var mı ? Kendinize objektif olarak baktınız mı ? Neler değişebilir ? İlişkiler üzerinden bir öğrenme ve yenilenme hali var.

İş hayatınızda insan ilişkilerini yönetmek anlamında da şimdi daha tecrübelisiniz belki. Retro bu yönde deneyimler de getirmiş olabilir.

İlişkilerinizi ve ilişkileriniz içinde kendinizi gözden geçirme zamanıydı bu.

Merkür artık hızlanıyor. İşlerinizde, iletişimlerinizde, günlük yaşamınızda bir şeyler daha yolunda olabilir şimdi.

11 Ekim’de terazi burcuna yerleşiyor Merkür. 8.evinize geliyor.

Parasal alana geliyor. Özellikle ödemeler, krediler, kredi kartları, borç alma verme gibi konular bu evle ilgilidir. 10 Eylül’de retrosuna terazi burcunda, burada başlamıştı Merkür.

Son haftalarda parasal konularda gündemleriniz olduysa, neyi nasıl yapmanız gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşadıysanız, kararsız kaldıysanız, şimdi daha net bir resmin içinde olabilirsiniz.

Güzel fikirler, güzel çözümler bulabilirsiniz.

Bir mal paylaşımı, bir ortaklı para konusu, bir tazminat, yasal bir ödeme, devlet birimlerinden kazanılmış bir hak, emeklilik maaşı gibi konularda beklemeleriniz varsa sonlanabilir.

29 Ekim’de bir yeni transiti daha başlıyor Merkür’ün. Akrep burcunda ilerlemeye başlıyor. 9.evinizde olacak akrepte iken.

Üniversitede olanlar, eğitim hayatı olanlar, akademik çalışmaları olanlar için hızlı bir dönem.

Şehir dışında ya da başka ülkede yaşayan yakınlarınızla aranızda parasal işlemler, para transferleri, bankacılık işlemleriniz olabilir. Çünkü 9.ev başka şehirleri/ülkeleri simgeliyor. Akrep ise parasal konuları.

Burası çok derin bir ev. Hayatı anlamak, idrak ile yükselmek, hakikate uyanmak, yaşamın matematiğini anlamak..Bunlar bu evin simgelediği şeyler.

Yaşama dair, kendinize dair, hayatla ilişkinize dair önemli farkındalıklar ile değişebileceğiniz, derinleşebileceğiniz bir Merkür transiti başlıyor.

Bir doğum haritasında Merkür’ün retro olması nasıl anlamlara gelir, yaşama nasıl yansımaları vardır, etkileri nasıl dengelenebilir, iyileştirilebilir, konu ile ilgili bir yazım var. Kapsamlı bir içerik sundum sizler için ↓↓

Doğum Haritasında Retro Merkür  ← ← ← yazımı tıklayabilirsiniz.


Venüs 23 Ekim tarihine kadar terazi burcunda. 8.evinizde.

Bu evden geçecek bir Venüs, başkalarından gelebilecek maddi kaynaklara işaret ediyor. Kişisel kazançlarınızın dışında, ailenizden, yakınlarınızdan katkılar olabilir. Hediyeler olabilir. Sizin için satın alacakları şeyler olabilir.

Bir uyarım olsun. Venüs burada fazla alışveriş yaptırabilir size 🙂 Zaruri olmayan, çok da gereği olmayan alışverişler ile bütçenizin dengesi şaşabilir. Bu anlamda dengeye dikkat diyeyim.

23 Ekim’de akrep transitine başlıyor Venüs. 9.evinize geliyor.

Yolculuklarınız, keyifli seyahatleriniz, gezileriniz olabilir bu dönemde.

Okul hayatı olanlar, Venüs’ün desteğini orada da alıyor olacaklar.

Uzakta yaşayan aile bireyleriniz, sevdikleriniz konusunda güzel şeyler olabilir ayrıca.

Akrep derinlikli bir burç. 9.ev de derin bilgiyi, hayatı okumamıza aracılık eden ilimleri anlatan bir alan. Farkındalığınız, idrakınız, hayatla olan ilişkiniz açısından bereketli bir zaman bu 🙂 Pek çok şey arasındaki sebep sonuç ilişkilerini görebileceğiniz, bağlantıları doğru kurarak şifanın yolunu bulabileceğiniz bir zaman. Bir büyüme, olgunlaşma, derinleşme dönemi. 

Bu arada doğum haritasında Venüs’ü retro konumda olanlar için de bir yazım var. Doğum haritasında Venüs’ün retro olması nasıl anlamlara gelir, nasıl iyileştirebilir retro bir Venüs, etkileri nelerdir, detaylar burada : Doğum Haritasında Retro Venüs


Mars ay boyunca ikizler burcunda, 4.evinizde.

Evinizde, aile içinde yapacağınız şeyler olabilir Mars ile.

Mars ev ve aile alanını hareketlendiriyor.

Eşya değişimleri, tadilatlar, badana, boya işleri için güzel bir zaman. Büyük bir temizlik, büyük bir düzenleme de yapabilirsiniz ev içinde.

Uzun zamandır enerjinizi aşağı çeken, gözünüze güzel görünmeyen, sıkışık, dar alanları düzenleyebilirsiniz.

Aile içinde kardeşlerle anlaşmazlıklar olabilir zaman zaman. Mars agresyonu, ikizler burcu ise kardeşleri temsil eder.

Tartışmalarda yüksek sesi çıkaran taraf olmak yerine çözüm odaklı taraf olmak daha güzel olur. Bu karşılıklı olursa daha daha güzel olur 🙂

Her aile içinde anlaşmazlıklar var. Uyumlanamadığımız pek çok nokta var. Hepimiz farklı insanlarız ama ortak yaşam alanı, ortak kullanım alanı içerisinde birbirimizin haklarına saygı duymamız gerekiyor.

30 Ekim’de önemli bir şey başlıyor ! Nedir o ? Mars retrosu !!

Sadece bu ayın değil, bu yılın önemli astrolojik gündemlerinden biri bu. Ortalama 2 yılda 1 kez deneyimliyoruz.

Başlangıcı tam olarak 30 Ekim gibi düşünmeyin. Yaklaştıkça etkiler görünür olmaya başlıyor. 30 Ekim tarihine yaklaşırken günden güne retro etkisine giriyor olacağız. Öncesindeki birkaç günlük zamanı da retro içinde düşünebilirsiniz.

Bu retro 30 Ekim’de başlayacak. 12 Ocak 2023’te tamamlanacak. Yılın geri kalanında bir Mars retrosu sürecinde olacağız.

Siz bu önemli retroyu 4.evinizde deneyimleyeceksiniz. 4.ev konuları üzerinden etki alıyor olacaksınız.

Aile içi konular gündeminiz olabilir. Pürüzlü durumlar daha görünür olabilir, mecburi bir çözüm süreci olabilir bu.

Ev, yerleşim, taşınma gibi konularınız ya da ev yaptırmak, mülk edinmek gibi gündemleriniz varsa Mars retrosunda konu yavaşlayabilir. Bazı sebeplerden beklemeniz gerekebilir. Aceleci olmamanızı öneririm.

Retrolarda, yani Dünya’dan baktığımızda gezegenleri normal hızında görmediğimiz bu zamanlarda, konular yavaşlayabiliyor biraz. İşler gecikebiliyor, bekleyişler olabiliyor.

Biraz sabır isteyen bir retro. Aile içi iletişimlerde sakin, anlayışlı, çözüm odaklı olmanızı önereceğim.


Jüpiter 28 Ekim günü balık burcuna dönüyor. Bir süredir koç burcunda ve retro konumdaydı. Şimdi bu retro süreci içinde balığa uğruyor bir kez daha.

Burası sizin 1.eviniz. Jüpiter’e bir kez daha ev sahipliği yapacaksınız.

Yılın ilk beş ayında, Mayıs ayına kadar olan dönemde Jüpiter balıktaydı. İleri hareketindeydi. Şimdi retrosunda aynı yere dönüş yapıyor.

Kendimize ve yaşamımıza dair farkındalığımızı, nasıl biri olduğumuzu, nasıl biri olarak yaşadığımızı, niyetlerimizi, düşüncelerimizi, bakış açılarımızı, yaşam yolumuzu, yolu nasıl yürüdüğümüzü anlatır bu ev. Jüpiter retrosu ile buralara bir güncellenme geliyor 🙂

Yılın ilk 5 aylık döneminde sizi uğraştırmış, yormuş konular şimdi bu retroda şekil alabilir. Geriye dönüp düzelteceğiniz şeyler olabilir. ‘Neyi nasıl yapacağımı şimdi buldum’ diyeceğiniz şeyler olabilir.

Bunlar dışında bir şey daha ekleyeyim. Yılın ilk ayları için konuşuyorum. O vakitlerde hayatınızda belki önemli şeyler oldu. Belki tam olarak nereye oturtacağınızı bilemediğiniz deneyimler oldu.

İncindiğiniz, gücendiğiniz, köklenemediğiniz yerler içinde oldunuz belki. Ama oralardan önemli tecrübelerle çıktınız. Şimdi tecrübeleri okuma, hayatın mesajını alma ve oraları iyileştirme vakti. Hepsi geçecek. İzi kalmayacak hiçbirinin. Yaşananların içi boşalacak, geriye sadece ‘hakikat’ ve ‘mana’ kalacak. Hayatın bilgisi, hayatın öğretisi kalacak sadece.


Ekim 2022 Ay Döngüleri :

9 Ekim : Koç Burcunda Dolunay : Ay 16° Koç, Güneş 16° Terazi

2.evinizde bir dolunay meydana geliyor. Kironyen bir dolunay. Kiron ile kavuşumda gerçekleşecek. Satürn’den uyumlu açı alıyor ayrıca. Bu da dolunay resmi içinde dikkat çeken bir görünüm.

2.ev para evi. Kazançlarımızı, birikimlerimizi, harcamalarımızı, maddi varlıklarımızı simgeliyor.

Bu dolunay ile bir konuyu iyileştirmek, iyi hale getirmek, çözmek için yapacağınız bir harcama olabilir. Bir para çıkışı, önemli bir alışveriş olabilir.

Bir konunun çözümüne destek vermeniz, maddi olarak katkıda bulunmanız gerekebilir. Size de gelecek olabilir böyle bir katkı.

Başka neler olabilir ? Parasal konularda yeni kararlarınız olabilir.

Maddi güvenceniz, maddi konforunuz, hayat şartlarınız daha fazla meşgul edebilir zihninizi bu döngüde. Bu konulara daha fazla odaklanabilirsiniz. Güçlendirmek, çoğaltmak isteyebilirsiniz olanaklarınızı. Bunun için yapacağınız şeyler olabilir.

25 Ekim : Akrep Burcunda Güneş Tutulması : Ay 1° Akrep, Güneş 1° Akrep

9.evinizde bir Güneş tutulması meydana geliyor. Venüs ile kavuşumda gerçekleşecek olan, Venüsyen bir tutulma. Güzel bir görünüm bu. Çünkü Venüs iyicil bir gezegendir. Tutulma bu anlamda pozitif olasılıkları getiriyor akla.

Bir eşikten atlamak, bir kapıdan içeri girmek, yeni bir döneme adım atmak anlamına gelir Güneş tutulmaları. Siz bu etkileri 9.ev konularında alıyorsunuz.

Sayayım, nedir onlar ? Yüksek öğrenim, eğitim, akademik hedefler, akademik çalışmalar, üniversite dışında da kurslar, eğitimler. Ufkunuzu büyütecek alanlar, ilimler. Başka şehir ve ülkelerle ilgili konular, yerleşim konuları, yer değişiklikleri, uzun yolculuklar, seyahatler, geziler, keşifler, vizyonunuzu büyütecek şeyler.

Ayrıca uluslararası ticari faaliyetler, ithalat, ihracat, gümrük, transfer konuları. Tüm bunlar dışında inanç, ideoloji, felsefe, hayat görüşü diyebileceğimiz şeyler de yine 9.evin konusudur.

Hayat resmimizi, idrakımızı, derinliğimizi, farkındalığımızı, vizyonumuzu, ufkumuzu anlatan evdir burası.

Bu konularda niyetleriniz, planlarınız, hedeflediğiniz şeyler varsa şanslı bir döneme giriyorsunuz.

Öğrenmeye hevesli olduğunuz, ilgi duyduğunuz bir alanda çok güzel bir eğitim sürecine başlayabilirsiniz.

Yabancı bir ülke ya da başka bir şehirle ilgili planlarınız varsa değişim başlayabilir. Planlar hayata geçebilir. Bir yakınınızın da böyle bir gündemi olabilir. Konu bir aile bireyinin konusu olabilir.

Yurt dışı bağlantılı bir ticari faaliyet başlayabilir. Yabancı ülkelerle bağlantısı olan işler içinde yer alabilirsiniz.

Yabancı dilinizi geliştirebilir, yeni bir dil öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Hayat görüşünüzü, yaşama şeklinizi, dünya görüşünüzü yenileyecek, derinliği olan alanların, ilimlerin bilgisiyle tanışabilirsiniz.


Burç yorumlarında her şeyi çok genel şekilde konuşabiliyoruz sevgili okuyucularım. Aslında mühim olan bireysel haritamızın alacağı etkilerdir. Haritanıza özel etkilerden haberdar olmak için Doğum Haritası Analizi yaptırabilir, danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Doğum Haritası Analizi yaptırmak, astrolojik danışmanlık hizmeti almak isteyenler, bana ‘anlatburcak@gmail.com’ üzerinden ulaşabilirler.

Danışmanlıklar için sadece mail yoluyla ulaşınız.


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Ayrıca →→ Instagram sayfamı takip etmek isterseniz, burayı tıklayabilirsiniz ↓↓

 @anlatburcak


Mutlu, huzurlu bir ay diliyorum !

Dr. Burçak Kayış

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!