18 Ocak 2022 Yengeç Burcunda Dolunay

18 Ocak 2022 Yengeç Burcunda Dolunay

18 Ocak Salı günü Türkiye saati ile 02:47’de yengeç burcunun 27 derecesinde bir dolunay gerçekleşiyor sevgili okuyucularım.

Yılın ilk dolunayını yengeç burcunda deneyimliyoruz.

Pluto’nun başrolde olduğunu görüyoruz bu dolunayda. Pluto ile karşıt açıda meydana geliyor. Dolayısıyla etkisini yoğun şekilde yaşayabileceğimiz bir dolunay diyebilirim.

Dolunaylar, Güneş’in ve Ay’ın karşılıklı hizalandığı evredir Ay döngüleri içinde.

Dolunay sırasında Güneş ve Ay karşı karşıya.

Güneş oğlak burcunun 27 derecesinde, Ay ise yengeç burcunun 27 derecesinde.

Pluto güncelde oğlak burcunun 26 derecesinde bulunuyor. O yüzden Güneş ile kavuşumda. Ay’a karşıt açı yapıyor ve Ay’ı zorluyor biraz.

Nasıl konular üzerinden alabiliriz dolunayın ve Pluto’nun etkisini ?

Yengeç burcu neleri simgeliyor ? Pluto neleri simgeliyor ? Nasıl bir enerjisi, nasıl bir teması var bu dolunayın ?

Yengeç burcunu tanıyarak başlayalım.

Yengeç burcu en temelde duygularımızla, iç dünyamızla, güvende hissetme ihtiyacımızla, evimizle, yuvamızla, ‘sığınağım’ dediğimiz yerlerle ilgilir bir burçtur.

Yengeç kabuğunda iyi hisseder. Kabuğunda güvende hisseder.

Hassas, duygusal ihtiyaçları yoğun, duyguları güçlü yaşayan, güvende hissetmek isteyen, içe dönük bir burçtur yengeç.

Ailemiz, aile köklerimiz, yuvamızı ilgilendiren konular, aile hayatımızla ilgili konular, geçmişimiz, çocukluğumuz, ebeveynlerimizle ilgili konular yengeç burcu ile bağlantılıdır.

Dolunay ise Ay’ın döngüleri içinde bütünüyle görünür olduğu evre. Duyguların çok daha yoğun yaşandığı, ruhsal hassasiyetlerin arttığı evre.

Hem dolunay yaşıyoruz, hem de yengeçte bir dolunay yaşıyoruz yani 🙂

Ay yengeç burcunun yöneticisidir. Yengeç Ay’ın kendi evidir.

Ay bu dolunayda kendi tahtında oturuyor. En güçlü olduğu yerde bulunuyor. O yüzden Ay’ın temsil ettiği konular güçlü şekilde yaşanıyor.

D0lunaya yaklaştığımız bugünlerde duygusal ihtiyaçlarımız artabilir ya da biz onları daha net şekilde görebiliriz. İyi hissetmek, mutlu hissetmek için nelere ihtiyaç duyduğumuzu daha net biçimde fark edebiliriz. Adını koyabiliriz, tanımlayabiliriz ihtiyaçlarımızı.

‘Ben ailemle ilişkimde köklendiğimi daha güçlü hissetmek istiyorum. Yaşadığım yerle bağım daha güçlü olsun istiyorum. İnsan ilişkilerimde daha yakın ilişkilere, daha sağlam dostluklara, daha samimi paylaşımlara ihtiyaç duyuyorum’ gibi örneğin.

Duygularımız ve duygusal ihtiyaçlarımız daha görünür hale geliyor dolunay ile.

Evlenmekle, yuva kurmakla da ilgilidir yengeç burcu. Belki artık kendi yuvanızı kurmak, kendi ailenizi yaratmak istiyorsunuz. Bir yere ait olmak istiyorsunuz. Hayata daha güçlü kök salmak istiyorsunuz.

İşte bugünlerde daha çok odaklanıyoruz buralara. Bunları daha çok düşünüyoruz. Hayalimizdeki resimlere varmak, istediğimiz hayatı yaşamak için daha çok sabırsızlanıyoruz.

Dolunay ile yükseliyoruz yani. İçsel anlamda bir gelgit hali yaşıyoruz.

Pluto’nun karşıt açısıyla Ay zarar görüyor biraz, dediğim gibi.

Belki yaşadığımız yerde ya da aile bağlarımız içinde kendimizi yeterince iyi hissetmiyoruz. Kaygılar, korkular var belki. İhtiyaçlar, zorunluluklar yoruyor belki.

Ev, aile, iç dünyamız, duygu dünyamız, duygusal ihtiyaçlarımız, bağlarımız..Bu dolunayın ana çerçevesi bu.

Yengeç geçmiş demektir. Geçmişimizdir, çocukluğumuzdur. İçine doğduğumuz aile ortamıyla, aile büyüklerimizle, aile köklerimizle ilgilidir yengeç.

Yani yengeç zaten geçmişi simgeliyor. Buna ek olarak Merkür ve Venüs retro iken gerçekleşiyor bu dolunay. Bir retro vurgusu, bir geçmiş vurgusu var içinden geçtiğimiz bu dönemin. Retrolar geçmişi, geçmişten gelen konuları sembolize ederler.

Dolayısıyla geçmişte yaşanmış, geçmişten gelen, bir süredir var olan, zemini olan konular üzerinden de alıyoruz dolunay etkisini.

Geriye dönüp bakıyoruz. Bir şeyleri artık değiştirmek istiyoruz.

Yengeç oğlak aksı söz konusu olduğundan, özellikle aile, ailevi konular, iş, kariyer, kazanç, konum, ünvan, geldiğimiz nokta, sahip olduklarımız, düzenimiz gibi konularda yenilemek istediğimiz şeylere odaklanıyoruz.

Retrolar geçmişi simgelediği için şimdiye dek konuşulmamış, paylaşılmamış olan şeyler görünür hale gelebilir dolunay ile. Konuşulabilir. Anlatılabilir.

Aile büyüklerimize dair bilmediğimiz şeyleri öğrenebiliriz.

Güçlü farkındalıklar da yaşayabiliriz. ‘Bu zamana kadar bunu böyle yaptım. Artık yapmayayım. Daha güzelini yapayım. Daha iyisini yapayım’ diyeceğimiz şeyler olabilir.

Annemize, babamıza kızgınlıklarımız varsa, bu zamana dek olan bakış açılarımızı değiştirecek şeyler olabilir. Çok daha şefkatle ve anlayarak, empati kurarak bakabiliriz onlara. Yengecin empatisi çok güçlüdür.

Aile içi ilişkilerimizde tıkanıklık yaratan durumların kök nedenlerini idrak edebiliriz. Bu uyanışlar, güncellemelere taşıyabilir bizi.

Bu duygusal durumlar dışında somutta neler olabilir ?

Ev ve aile içinde konforumuzu, huzurumuzu eksilten konulara çözümler bulabiliriz.

Evimizle ilgili planladığımız, niyet ettiğimiz ama şimdiye dek bir türlü fırsat bulamadığımız şeyleri yapabiliriz. Tadilat, bakım, eşya yenileme gibi şeyler ya da evimizin güvenliği için yapacağımız şeyler olabilir bunlar. Yengeç burcu güven duygusuyla ve güvenlik kavramıyla çok ilgilidir.

Bu dolunayda genel olasılıklarımız böyle.

Şimdi burçlar bazında etkilere geçeceğim.

Öncesinde iletişim bilgilerimi vereyim.

Doğum Haritası Analizi yaptırmak, astrolojik danışmanlık hizmeti almak isteyenler, bana ‘anlatburcak@gmail.com’ üzerinden ulaşabilirler.

Danışmanlıklar için sadece mail yoluyla ulaşınız.

………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………

Ayrıca →→ Instagram sayfamı takip etmek isterseniz, burayı tıklayabilirsiniz ↓↓↓

@astroloji.anlatburcak


(Yükselen burcunuza öncelik veriniz, çünkü öngörülerde teknik olarak yükselen burç kullanılır. Öngörüler yükselen ile yapılabilmektedir.)

Koçlar ve Yükselen Koçlar :

4.evinizde meydana gelecek olan bir dolunay.

Ev, yuva, aile, ebeveynler, aile içi konular, taşınma, yerleşim, emlak, arsa, arazi, alım, satım, kiralama, kontrat, ev güvenliği, ev dekorasyonu gibi temalar var bu evde.

Ayrıca korkular, çekingenlikler, kabuğunuzda kalmanıza neden, değişimlere engel olan bakış açılarınız, ürkek hissettiğiniz ve adım atmakta zorlandığınız konular, duygusal ihtiyaçlar var.

Bu konularda iyileşmeler, değişimler, ferahlıklar geliyor dolunay ile.

Ama önce farkındalıklar, zorlanmalar olacaktır. Bir yerde, bir konuda, bir noktada önce bir değişim ihtiyacı doğar, değişim ardından gelir çünkü. Ayrıca sorumluluk alırsak, gerekeni yaparsak gelir.

Duygu dünyanızda nerelerin yenilenmesi fayda yaratır sizin için ? Buralara bakın. Pluto’nun dolunaya bir karşıt açısı var. Pluto’nun gölgesinde kıskançlık vardır. Paylaşamama, kontrol etme isteği vardır. Kuşkular, şüpheler vardır. Bu duygulardan arınmanızı sağlayacak şeyler yapmanızı, buraları temizlemenizi önereceğim.

Evinizle ve ailenizle ilgili konularda da güçlü dönüşümler, daha güçlü ve daha köklenmiş hissetmenizi sağlayacak değişimler olabilir.


Boğalar ve Yükselen Boğalar : 

3.evinizde gerçekleşecek bir dolunay.

Bu evin temsil ettiği kişilerin yaşamında ev, yuva, aile, emlak konularında gelişmeler olabilir. Bu ev kimleri kapsar ? Kardeşleri, yakın akrabaları, komşuları, arkadaşları.

Ev, konut konularında sorunlu durumları çözülebilir. Konu tamamlanabilir. Değişimler meydana gelebilir.

Kardeşleriniz, maddi konularda gündemlerine çözüm bulabilirler.

Aile içi konularda, kardeşlerle ilgili sorunlarda bir iyileşme, bir değişim ve dönüşüm döngüsü bu.

Önce biraz dalgalanmalar, çalkalanmalar olabilir ama bir şeylerde çözüme gidilebilir. Bir şeylerin mecburen çözülmesi gerekebilir.


İkizler ve Yükselen İkizler :

2.evinizde bir dolunay meydana geliyor.

Burası paranın evidir. Kazançlarımızı, birikimlerimizi, harcamalarımızı, maddi varlıklarımızı simgeler.

Gelirlerinizle ilgili yeni kararlarınız olabilir bu dolunay döngüsünde.

Parasal konular, maddi güvenceniz, maddi konforunuz, hayat şartlarınız daha fazla meşgul edebilir zihninizi. Bu konulara daha fazla odaklanabilirsiniz. Kaygılarınız, korkularınız daha görünür olabilir. Artık bir şeyler yapmaya mecbur hissedebilirsiniz. Büyük bir değişime ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz.

Maddi konularda zorlanmalarınız olduysa, hangi sebeplerle zorlandınız, bugüne kadar sorun yaşadığınız noktalar neydi ? Durum daha farklı olabilir miydi ?

Bundan sonrası için ne yapabilirsiniz ? Potansiyellerinizi nasıl daha güçlü kullanabilirsiniz ? Daha iyi yaşam standartları için neleri dönüştürmeniz ve güçlendirmeniz gerekiyor ? İşte bu konulara daha fazla odaklanacağınız, maddi konularda elinizi güçlendirmek için yeni kararlar alabileceğiniz bir dolunay zamanındasınız.


Yengeç ve Yükselen Yengeç : 

Dolunaya ev sahipliği yapıyorsunuz. 1.evinizde bir dolunay. Güçlü bir değişim döngüsünden geçtiğinizi anlayabiliriz buradan.

Bir kapanış, bir meselenin tamamlanması, bir bitiş, bir konudan kurtuluş, bir arınma yaşayabileceğiniz bir döngü içindesiniz. Beklediğiniz bir şey varsa şu an gündeminizde, burada bir sonuçlanma olabilir.

Bir uyanış, bir tamamlanma, bir sonlanma ve özgürleşme sürecindesiniz.

Ama değişimlerin öncesinde zorlanmalar olur. Arınmanız, tamamlamanız, sonlandırmanız, daha iyi bir yaşam için geride bırakmanız gereken şeyleri fark edebilirsiniz dolunay ile. Bu konularda yeni kararlarınız ve adımlarınız olabilir. Sonlandıracağınız şeyler olabilir. Her konuda olabilir bunlar. Soyut şeyler olabilir, somut şeyler olabilir.

1.ev yeniden doğmayı, yeniden başlamayı simgeler. Zodyakta ilk evdir. İşte o yeniden doğuş için bir şeyler sonlanıyor. Dönüşüme gidiyor. Farkında olmak ve gerekenleri yapmak önemli.


Aslan ve Yükselen Aslan :

12.evinizde bir dolunay meydana geliyor.

Ruhsal konular, iç dünyamız, psikolojimiz, modumuz, ruh halimiz, duygularımız bu evin konusu.

Ruhsal anlamda gelgitli birkaç gün yaşayabilirsiniz dolunay yaklaşırken. İçe dönmek, yalnız kalmak, kendinizle olmak, kendinizi dinlemek isteyebilirsiniz. Ruhunuzun ihtiyaçları daha görünür olabilir gözünüze. Kendinize, duygularınıza şefkatle yaklaşınız. Size neler iyi hissettirecekse, o şeyleri yapmaya çalışınız. Hayatınızın mümkün olan alanlarında biraz mola vermek iyi gelebilir.

Hepimiz bir şeylerden yana yorgun hissediyoruz. Her birimiz türlü türlü konular üzerinden zorlanıyoruz, tekamül ediyoruz. Biraz olanı olduğu gibi kabul etmeyi ve hayatla birlikte akmayı denemek fayda yaratabilir belki. Duygularınızı serbest bırakın. İyi tutun kendinizi.

İçsel anlamda dönüşüm zamanı.


Başak ve Yükselen Başak : 

Dolunay 11.evinizde meydana geliyor.

Bu ev en temelde sosyal çevremizle ilgili.

Sosyal çevrenizde, arkadaşlarınızla olan iletişimlerinizde, bağlantılarınız içinde tam olarak verdiğiniz değerin karşılığını göremediğiniz noktalar gözünüze daha çok görünebilir. Duygusal anlamda tatmin yaratmayan,desteklendiğinizi yeterince hissedemediğiniz, güçlü bir bağ hissedemediğiniz arkadaşlıklar içinde bir şeyleri değiştirmek isteyebilirsiniz. Biraz geri çekebilirsiniz kendinizi. Oturup açık açık konuşmak, kendinizi samimiyetle ifade etmek de bir seçenek.

Sosyal çevreniz içinde size yeterince iyi hissettirmeyen durumlar için yeni kararlarınız olabilir bugünlerde.

İşimizde ekip çalışmalarımız, bir parçası olduğumuz gruplar da bu evle ilgili.

Bir süredir üzerinde çalıştığınız bir proje, bir ekip çalışması tamamlanabilir, sonlanabilir. İşinizde bundan sonrası için hedeflerinizi güncelleyebileceğiniz bir etki alıyorsunuz ayrıca.


Terazi ve Yükselen Terazi :

10.evinizde bir dolunay meydana geliyor.

İşiniz, kariyeriniz, üstleriniz, otorite bağlantılı konularınız, ayrıca yasal/resmi konularınız üzerinden etki alıyorsunuz.

Bu temalarda sonuç beklediğiniz bir konu varsa, dolunay ve civarındaki günlerde konu tamamlanabilir.

Bazı değişimler de olabilir. Yönetimle ilgili konularda tamamlanan şeyler olabilir. Görevi sonlanan/görev yeri değişen yöneticiler, idareciler olabilir.

Resmi evrak konularınız varsa, yasal işlemleriniz varsa, bunlarda sona geldiğiniz bir zamanı anlatıyor olabilir dolunay.

İşiniz, yaptıklarınız, iş ve iş dışında düzeniniz, sahip olduklarınız, hayatta bulunduğunuz nokta, sahip olduğunuz sıfatlar, başarı isteği, yeterlilik/yetersizlik duygusu şeklinde tarif edebileceğim bir çerçevesi var bu dolunayın sizin için. Kendinize haksızlık edebilirsiniz bugünlerde. Modunuzu aşağı çeken durumlara daha fazla odaklanabilirsiniz. Başardıklarınızı görmek yerine daha çok henüz olmamış ya da herhangi bir sebeple olmamış şeylere odaklanabilirsiniz. Başarı çok göreceli bir kavram. İnsan sevdiği şeyi yapıyorsa ve de güzelce yapabiliyorsa, başarı budur. Parlak, havalı, kocaman ünvanlara ihtiyacımız yok. Bunları aklınızda tutun ve kendinizi aşağı çekmeyin, olur mu ?


Akrep ve Yükselen Akrep :

9.evinizde bir dolunay meydana geliyor.

Başka şehirler, ülkeler, uzak mesafeler, seyahatler bu evle ilgili. Sizin ya da bir yakınınızın bir yolculuğu, bir yer değişikliği gündeme gelebilir.

Biraz duygusal anlamda zorlanmalar olabilir yer değişiklikleri sebebiyle.

Yurt dışı bağlantılı bir konuda bekleme halinde olduğunuz bir gündeminiz varsa, örneğin vize başvurusu gibi, bunlar sonuçlanabilir.

Gümrük, ithalat, ihracat işleri olanlar, buralarda yeni şeyler yaşayabilirler. Belirsizlikler, beklemeler sonlanabilir.

Akademik çalışmaları olanlar için yine bir tamamlanma döngüsü. Üniversitede okuyanlar, dolunay zamanı yoğun bir hafta yaşayabilirler. Hocaların talepleri yorabilir biraz. Stres yaratabilir.

Bunun geçici, birkaç günlük bir dönem olduğunu kendinize hatırlatın. Enerjinizi yüksek tutun.


Yay ve Yükselen Yay :

8.evinizde bir dolunay meydana geliyor.

Bir ödeme, bir kredi kartı borcu, bir alacak verecek konusu, bir borç meselesi gündeminiz olabilir dolunaya yakın günlerde.

Bir parasal konu biraz keyif kaçırabilir. Çözülmesi gerekebilir.

Yasal süreçlere taşınmış olan, dava sürecinde olan parasal konular, tazminat, sigorta, mal paylaşımı, nafaka, miras gibi konuları olanlar buralarda tamamlanmalar yaşayabilirler. Konu sonuçlanabilir. İlerleme yönünde yeni gelişmeler olabilir.


Oğlak ve Yükselen Oğlak :

7.evinizde gerçekleşecek olan bir dolunay. İlişkiler aksı aktif hale geliyor.

Evlilik, ilişkiler, ortaklı işler, birlikte yapılan işler, rehberlikler, danışmanlıklar, koçluklar, bize yol gösteren kişiler bu ev ile ilgili. Bu bağlarınızın içinde birlikte yol aldığınız kişilerle ve ilişkilerinizle ilgili kararlar alabileceğiniz bir zamandasınız.

Bir şeyleri iyileştirmek için yapacağınız şeyler olabilir. Eğer şifa sonlanma ile gelecekse, bu sonlanma da gerçekleşebilir hayrınız için, iyiliğiniz için.

7.ev iş anlaşmaları ile, işinizde yaptığınız sözleşmelerle, iş ve iş dışında kontratlarla ilgili bir alan. Bitirmek istediğimiz bir kontrat, feshetmek istediğiniz bir sözleşme varsa, bunu da gerçekleştirebilirsiniz.

İkili ilişkiler başta olmak üzere, hayatın içinde genel olarak insan ilişkilerinizde önemli kararlar alabileceğiniz, bazı şeylere bir sınır çekmek isteyebileceğiniz, bir netleşme, bir yüzleşme etkisi bu dolunay sizin için.


Kova ve Yükselen Kova : 

Dolunay 6.evinizde meydana geliyor.

Çalışma hayatınız, işinizle ilgili konular, iş içinde düzeninizle ilgili konular, günlük sorumluluklar ve rutinler, hizmet sunduğunuz, hizmet aldığınız alanlar ve kişiler, astlarınız, çalışanlarınız bu ev kapsamında.

İşinizde yönetimin yeni bildirimleri olabilir ve günlük düzeniniz değişebilir bu döngüde.

Yöneticilerinizin yeni kararları ile yeni bir işleyiş başlayabilir. Görev tanımınızda güncellemeler olabilir. İş yapma şekliniz değişebilir. Çalışma saatleriniz güncellenebilir.

Sağlık da bir 6.ev temasıdır.

Bir tedavi sürecinin sonuna gelmiş olabilirsiniz. Bir sorununuz için adım atabilirsiniz. Bir şifa ve dönüşüm etkisi alıyorsunuz. Bir konunun çözülme zamanı olabilir bu.

Ayrıca evcil hayvanlarınızla ilgili gündemleriniz de olabilir bugünlerde. 6.ev onları da kapsıyor. Onlarla ilgili bir pürüz varsa bunu da aşabileceğiniz, aşmak için yapmanız gerekenleri yapabileceğiniz bir zamandasınız.

Sorunlu bazı durumlar biraz uğraştırabilir ama güçlenerek çıkabilirsiniz bir şeylerin içinden.


Balık ve Yükselen Balık :

Dolunay 5.evinizde meydana geliyor.

Sizin için özel olan biri varsa, bir aşk varsa hayatınızda, bu dolunay döngüsünde bağınız içinde bir şeyleri sorgulayabilirsiniz.

Karşınızdaki kişiyi daha yakından tanımak istiyorsanız, belirsizlikte kaldığınız durumlar, anlamaya çalıştığınız şeyler varsa, bu konularda netleşme yaşayabilirsiniz. Bir şeyler daha görünür olabilir. Netlik kazanabilir sizin açınızdan.

Kıskançlık, sahiplenme, kontrol arzusu, manipülasyon gibi eğilimler, olumsuz durumlar varsa, bunları daha gerçekçi bakış açılarıyla değerlendirebilir ve sınırlarınızı çizebilirsiniz. Uzaklaşmayı seçebilirsiniz. Her ne oluyorsa, hayrımıza oluyor. Rasyonel olmak her zaman fayda yaratır bizim için. Olayları, durumları objektif şekilde değerlendirmek gerekiyor.

Çocuklar da 5.evin konusudur. Çocukları olanlar bugünlerde onlarla ilgili konularla daha fazla meşgul olabilirler. Bazı konuları çözmek, iyileştirmek, dönüştürmek gerekebilir.


Aşağıdaki linklere diğer yazılarımı da ekliyorum.

Güneş Oğlak Burcunda 21 Aralık 2021-20 Ocak 2022

Venüs Retrosu Oğlak Burcunda 19 Aralık 2021-30 Ocak 2022

Mars Yay Burcunda 13 Aralık 2021-24 Ocak 2022

2022 burç yorumlarınız da aşağıda !! İstediğiniz burcun linkini tıklayabilirsiniz.

Koç Burcu 2022, Boğa Burcu 2022, İkizler Burcu 2022, Yengeç Burcu 2022,

Aslan Burcu 2022, Başak Burcu 2022, Terazi Burcu 2022, Akrep Burcu 2022

Yay Burcu 2022, Oğlak Burcu 2022, Kova Burcu 2022, Balık Burcu 2022

Sevgiler !

Dr. Burçak Kayış

 

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!