Ocak 2023 Astroloji Gündemi

Ocak 2023 Astroloji Gündemi

Herkese merhabalar ! Nasılsınız sevgili okuyucularım ?

Yeni bir yıl daha başladı. Takvimin en taze günlerindeyiz.

Geride kalan yılın bir muhasebesini yapmak, yeni yıl için bir rota oluşturmak güzel olur bugünlerde. Belki çoktan yaptınız 🙂 Hayat ne getirir, bilemeyiz ama bir rotamız olsun tabii ki.

Yılın ilk ayının astroloji takvimini göreceksiniz bu yazımda.

Hangi gezegen hangi tarihlerde nerede olacak ? Bulunduğu burçta nasıl çalışacak ? Ayın yeniayı nerede, dolunayı nerede gerçekleşecek ?

Her ay olduğu gibi bu ay için de bakacağız gökyüzü hareketlerine.

Güneş ile başlayacağım yine.

Öncesinde ne yapayım ? 2023 yorumlarımı ekleyeyim buraya.

Yeni yılda sizleri neler bekliyor, aşağıdaki linkleri tıklayarak görebilirsiniz.

Koç Burcu 2023,  Boğa Burcu 2023,  İkizler Burcu 2023, 

Yengeç Burcu 2023Aslan Burcu 2023,  Başak Burcu 2023, 

Terazi Burcu 2023,  Akrep Burcu 2023,  Yay Burcu 2023,

Oğlak Burcu 2023,  Kova Burcu 2023,  Balık Burcu 2023


Güneş 20 Ocak’a kadar oğlak burcunda geçiyor.

İşimiz, çalışma hayatımız, işimizle ilgili konular, görevler, yapılacak işler, sorumluluklar, toplum önünde sahip olduğumuz sıfatlar, otorite bağlantılı konular, yöneticiler ve patronlarla ilgili konular, devlet bağlantılı işler ve işlemler. Oğlak burcunun böyle temaları var.

Disiplinli ve görev odaklı bir tutumla ilerleyeceğiz bu dönemin enerjisiyle. İş hayatında ya da yaşamının başka bir alanında daha çok üretmek, disiplinle ve istikrarla ilerlemek, kendisine bir düzen yaratmak isteyenler için çok güzel bir zaman. Verimli geçecektir. İstikrarlı bir çabanın elbette karşılıkları, güzel geri dönüşleri olacaktır.

Bir iş yoğunluğunu da anlatır oğlak zamanları. Otoriteye yapılacak raporlamalar, yeni yıl planlamaları gibi işlerle yoğunluğumuzun artabileceği bir süreç.

20 Ocak’ta kova transiti başlıyor Güneş’in.

Oğlak dönemine kıyasla daha ferah, daha özgür hissettiğimiz zamanlar oluyor Güneş’in kova transitleri. Oğlak burcu kısıtları/kısıtlanmayı, kova burcu ise özgürlüğü/özgürleşmeyi temsil eder.

Oğlak döneminde kısıt ve aksaklık yaratan durumlar deneyimlediysek şimdi buralarda açılımlar geliyor Güneş ile.

Bunlar dışında insan ilişkilerimiz içinde oğlak döneminde soğukluklar, uzaklaşmalar olmuş olabilir. Ama bunlar da öylesine yaşanmadı. Sınırlarımızı belirlememizi ve herkesin kişisel sınırlarına saygı duymamız gerektiğini öğretti Güneş’in oğlak süreci bize. İşte şimdi o öğrendiklerimizle, doğru mesafeler içinde sosyalleşme zamanı. Arkadaşlıklar, dostluklar içinde iyi hissedeceğimiz bir Güneş dönemi başlıyor.


Merkür 18 Ocak tarihine kadar retrosunda. Oğlak burcunda yaşanıyor bu retro.

İş düzenimiz, çalışma şeklimiz, üretimlerimiz, işimizde bir ‘kural’ olarak belirlediğimiz şeyler, istikrarımız, verimliliğimiz, işimizin çerçevesi, işimizde kişi bazlı değişemeyecek sabit şeyler, sınırlarımız, şeklini belirlediğimiz şeyler..Buralara da bakıyoruz Merkür retrosu ile.

Örneğin müşteri bazlı/müşterinin isteğine göre değiştirdiğimiz şeyler oluyor mu ? Bunu çok yapıyor muyuz ? Kendi çerçevemizi korumak konusunda net miyiz yoksa kişilere göre mi şekil alıyoruz ?

Çalışma şeklimizin dışına taşan durumları nasıl sonlandırabiliriz ? Bu Merkür retrosunda gözden geçirelim ve kişilere göre değişmemesi gereken noktalarda net şeklimizi bulalım.

Gereken noktada ‘Hayır’ demeyi bilelim.

Bunun dışında istikrar gösteremediğimiz noktalarda disipline girelim. Üretimlerimizi bir düzen içinde yapalım. Daha düzenli bir çalışma şekline ihtiyacımız varsa bu retro tam bir toparlanma zamanı. İşimize çekidüzen verme zamanı.

Daha fazla detay ve burçlar üzerinden olasılıklar için Merkür retrosu yazım bu linkte ↓↓

Tıklayabilirsiniz ↓↓

Merkür Retrosu Oğlak Burcunda 29 Aralık 2022-18 Ocak 2023

18 Ocak’ta Merkür retrosu bitiyor. Dünya’dan baktığımızda ileri yönlü göreceğiz artık Merkür’ü.

Ayın geri kalanında da oğlakta olacak.

Retro döneminde nerelerde sorunlar olduysa, aksaklık yaratan bu durumların düzelebileceğini, daha iyi hale gelebileceğini anlıyoruz Merkür retrosunun bitişinden.


Venüs 3 Ocak’a kadar oğlak burcunda.

Hedef koymak, yolu planlamak, kendimize bir rota oluşturmak, üretmek, düzenli hareket etmek, yapılacakları gerçekleştirmek Venüs ile hem daha kolay, hem daha keyifli olacaktır.

Yetki ve ünvan sahibi kişilerden, devlet birimleri ile bağlantılı konulardan yana şanslarımız var ayrıca.

Venüs 3 Ocak’ta kova burcuna geçiyor.

Sosyal anlamda oğlak dönemine kıyasla daha eğlenceli bir zaman başlıyor. İnsan ilişkilerimizden yana daha iyi hissedeceğimiz, daha samimi, daha sevgi dolu paylaşımların olabileceği bir Venüs geçişi bu.

Bunlar dışında oğlak transitinde ertelenmiş, yapılamamış alışverişler olduysa, Venüs kovada iken bu alışverişler de yapılabilir.

27 Ocak’ta bir kez daha burç değiştiriyor Venüs. Yeni transitine başlıyor. Balık burcuna geçiyor.

Burası Venüs’ün yüceldiği yer. Venüs balıkta güçlü. Balığın doğası ile pek çok noktada örtüşüyor. Burada güçlü çalışıyor. O yüzden epey güzel bir Venüs transiti yaşayabiliriz 🙂

Bu transit duygusal değişimleri anlatıyor en temelde. Pozitif değişimlerden bahsediyorum tabii.

Duygusal olarak dengeye gelmek, kızgın/kırgın hissettiğimiz pek çok durumun aslında çok da önemli olmadığını, çok da anlamlı olmadığını fark etmek.

İç dünyamızda huzuru bulmak. Kendi merkezimize gelmek. Kimsenin bizi iyi edemeyeceğini, iyi olmak istiyorsak bunu bizim yapmamız gerektiğini ve huzurumuzun kimseye bağlı olmaması gerektiğini fark etmek.

İnsan ilişkilerimizde fazla önemsediğimiz şeyleri bırakmak. Herkese karşı taraftan gördüğümüz değer kadar değer vermek. Kimseyi merkezimize almamak.

Öfkelerden özgürleşmek. Barışmak. İletişim kurmak. Bir araya gelmek.

Hoşgörülü olmak. Huzurlu ve keyifli olmayı seçmek. Kendimize keyifler yaratmak. Kendimize iyi bakmak. Kendimize mental ve ruhsal anlamda da bakım yapmak 🙂

Bu dönemin özeti bu. Güzellikler getirsin.


Mars 12 Ocak’a kadar retroda. Bir Mars retrosu yaşıyoruz 2022’nin Ekim ayı sonundan bu yana.

Öfkenin yönetilemediği durumlar, agresyonlar, motivasyon kaybı, enerji düşüklüğü, isteksizlik, mola verme ihtiyacı, girişimler için beklememizi gerektiren durumlar, yavaş ilerleyen durumlar olabilir.

Biraz sabır isteyen bir retro.

Bununla birlikte başladığımız ama yarım bıraktığımız, ertelediğimiz konular için değerlendirebileceğimiz, yaşam bileşenlerimizi derleyip toparlayabileceğimiz bir zaman.

Daha fazla detay görmek isterseniz, Mars retrosu yazım burada ↓ Bu linki tıklayabilirsiniz ↓

Mars Retrosu İkizler Burcunda 30 Ekim 2022-12 Ocak 2023

12 Ocak’ta Mars retrosu bitiyor.

İkizler burcunda bir retroydu bu. İkizlerin 8 derecesinde tamamlanıyor.

Ayın geri kalanında yine aynı yerde, ikizler burcunda olacak Mars. Ama artık ileri yönlü göreceğiz onu.

Retroda aksayan yerlerin düzene girme zamanı başlıyor diyebiliriz retronun bitişi ile.

Özellikle iletişimler, insan ilişkileri, ahbaplıklar ve şehrin içinde düzenli olarak gittiğimiz yerler üzerinden etki almış olabiliriz.

İletişimlerde sorunlar, uzaklaşmalar olduysa, gidip geldiğiniz yerler varsa ve retroda ‘Bir süre için bu şeye ara vereceğim’ dediyseniz, retronun bitişiyle aynı hareketlilikler yeniden başlayabilir.

Bu hemen olmak zorunda değil ama tekrar dahil olabilir o şeyler günlük hayatınıza.


Ocak 2023 Ay Döngüleri

7 Ocak : Yengeç Burcunda Dolunay  Ay 16° Oğlak, Güneş 16° Oğlak

Merkür karşıtlığı ile gerçekleşiyor bu dolunay.

Ay yengeç burcunda. Karşı tarafta ise Güneş, retro Merkür ile kavuşuyor.

Uranüs 15 derece boğada. Ay ve Güneş ile uyumlu açılarda. Güzel bir değişime müsait bir zemin görüyoruz.

Bizim için iyi olacak, bize iyi gelecek bir değişime müsait bir zemin görüyoruz.

İletişim ve ilişkilerde bir netlik var.

Bir mesafe konusunda netleşme. Birilerine, bir şeylere sınır çekme konusunda netleşme. Net bir uzaklaşma. Bunun kararına vesile olacak bir farkındalık, bir deneyim.

İşimizde de var aynı netlik, aynı kararlılık. Bir düzen ve sistem kurma zamanındayız. Bir süredir hazırlıklarımız olduysa şimdi o düzen oturmaya başlıyor. Sistemimiz oluşmaya ve olumlu neticeler vermeye başlıyor.

Bir yengeç dolunayı olduğu için evimizle ilgili konular da olasılıklarımız arasında. Retro Merkür dolunaya karşıt açı yaptığı için bir eşyanın bozulması. Yenilenmesi. Ev için yeni bir eşya/alet alışverişi. Böyle olasılıklar var bu dolunayda.

Kiracı olanların ev sahipleri ile daha sık irtibatları da olabilir ayrıca bugünlerde. Epey zamandır halledilememiş bir durumun artık çözülmesi için ‘Ne yapabiliriz ?’ diyebilirsiniz.

Aile büyükleri ilgili gündemlerimiz de olabilir. Bir ihtiyaçları olabilir. Kendileri ne yapmaları gerektiğini bilemeyebilirler, düşünemeyebilirler. Konuyla bizim ilgilenmemiz gerekebilir.

Böyle bir yengeç dolunayı.

21 Ocak : Kova Burcunda Yeniay : Ay 1° Kova, Güneş 1° Kova

Pluto’ya yakın bir dolunay. Ama Pluto geride kalıyor dolunaya göre. Dolunay vaktinde 28 derece oğlak burcunda ve geride.

Yine de bir kavuşum sayabiliriz bunu. Plutonik bir etki var o yüzden. Plutonik bir dönüşüm söz konusu.

Şu ana dek düzenimizi oluşturmamıza, maddi ya da manevi, herhangi bir konuyu iyi etmemize, elimizi güçlendirmemize engel olmuş bir durumu sonlandırıp önümüze bakıyoruz artık.

Özellikle işimiz, kazancımız, yaşam standardımız, düzenimiz, üretimlerimiz, çalışmalarımız gibi somut konularda iyi bir noktaya varmamıza engel olmuş durumları net biçimde tespit edip bunları sonlandırmaya başlıyoruz.

Burada kovanın ilk derecesinin başlangıç enerjisi var.

Jüpiter yeniay sırasında 4 derece koç burcunda. Güneş ve Ay kavuşumuna (yeniay tam olarak bu kavuşum halidir) uyumlu açılar yapıyor.

Jüpiteryen, parıl parıl, güzel bir yeniay ! Şanslarımız var, fırsat alanlarımızı göreceğimiz farkındalıklarımız var.

Bizi özgürleştirecek ve çözümler getirecek uyanışlar var. Neyi nasıl yapmamız gerektiğini fark ediyoruz artık. Bu farkındalıkla güçlü başlangıçlar olası !


Aşağıya güncele dair bir başka yazımın da linkini ekliyorum sevgili okuyucularım.

Jüpiter’in nerede olduğu önemli 🙂 Artık koç transiti başladı şansın gezegeni Jüpiter’in.

Mayıs ayına kadar sürecek bu yeni dönem kimler için hangi konularda fırsat alanlarına, şanslı ihtimallere işaret ediyor, detaylıca anlattığım bu yazımdan görebilirsiniz ↓

Jüpiter Koç Burcunda 20 Aralık 2022-16 Mayıs 2023

2023 inşallah güzel gelişmelerle başlasın. İyi bir ay olsun. Hareketlenelim. Düzene koyalım hayatımızı.

Oğlak transitlerini yaşadığımız bu ay tam bir sistem kurma, düzen oluşturma zamanı. Biz de bu anlamda değerlendirelim.

Sevgiler, esenlikler !

Dr. Burçak Kayış

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!