Koç Burcu 2023

Koç Burcu 2023

Merhabalar yükselen koçlar !

2023’ü konuşmanın zamanı geldi. Yeni yılın eşiğinden atlamak üzereyiz. Kim bilir neler neler olacak, ne sayfalar açılacak hayatımızda..

Jüpiter’e ev sahipliği yapacaksınız bir kez daha. Ay düğümleri (tutulma aksı) koç terazi hattına geliyor. Kuzey Ay Düğümü de misafiriniz bu yıl. Acaba neler olabilir ? Birlikte bakalım.

Yükseleniniz koç ise doğru içeriktesiniz.

Öngörüler her zaman yükselen burca göre yapılır sevgili okuyucularım. Çünkü yükselenimiz 1.evimizdir ve doğum haritamızda ev hesabı yükselenden başlar.

Yükselen koçlar için 2023 nasıl bir yıl, hadi başlayalım bakmaya.

Öncelikle buraya yılın astroloji gündemini bırakıyorum. Bu linki tıklayarak 2023’ü genel bir takvim halinde görebilirsiniz. Transitler, tutulma, retrolar yer alıyor içerikte. Hepsini tarihleri ile listeledim.

Tıklayabilirsiniz  : 2023 Astroloji Gündemi


JÜPİTER

Jüpiter 16 Mayıs’a kadar koç burcunda olacak.

20 Aralık 2022’de koç burcuna geliyor. 2023 Mayıs’ına kadar koçta. Yeniden 1.evinizde yer alacak.

2022 içinde de bir süre bu transiti deneyimlediniz. Mayıs-Ekim ayları arasında da Jüpiter koçtaydı. Yine 1.evinizdeydi.

Oldukça özel bir geçiş bu. Jüpiter benefik (iyicil) bir gezegen. Hatta en iyicil olanı. Hayatın şanslarını, güzelliklerini, hediyelerini temsil ediyor.

Fırsatları, bolluğu, bereketi, başarıyı, eğitimi, seyahatleri, vizyonumuzu büyüten ve bizi uyandıran şeyleri, farkındalığı, idrakı, doğruya varmayı, yaşamımızı iyileştirmeyi, güçlenmeyi, maddi manevi büyümeyi simgeliyor.

1.ev ise yaşayacağımız yenilikleri, yeni başlangıçları sembolize eden bir ev. Hedeflemek, hedeflerimiz için yola çıkmak. Hayatımıza yön vermek, kendimizi gerçekleştirebilmek, potansiyellerimizi ve donanımlarımızı kullanabilmek. Yükselmek, yücelmek, şahlanmak, hızlanmak, yeni bir yaşam düzenine geçebilmek. Böyle bir ev burası. Yeni bir yaşamın başlangıç noktası.

O yüzden Jüpiter’in koç-1.ev transiti, bir yeniden doğuş dönemi olabilir sizler için.

Yıllardan, yollardan geçtiniz. Sınavlardan, deneyimlerden geçtiniz. Zorlandığınız, ilerleyemediğiniz zamanlar oldu.

Çabalarınızın, emeklerinizin karşılık bulması için uğraştınız.

Bu transit sizin için bir tünelden ışığa çıkma zamanı olabilir. Bir yeniden doğuş vakti gibi.

Görünür olmak, işlerinizi duyurmak, çalışmalarınızı tanıtmak, daha fazla insana ulaşmak, tanınmak, ün kazanmak..Böyle olasılıklar var 2023 resminde sizin için.

Bir yükseliş ve ortaya çıkma, öne çıkma hali.

İşinizde ve yaptığınız şeylerde bir büyüme, başarı ve berekete varma zamanı.

Büyük farkındalıklar getirecektir ayrıca size Jüpiter. Nasıl farkındalıklar mesela ? Ne tür şeyler ? Hayatın işleyişine, evrenin yasalarına, yaşamın dinamiklerine, matematiğine dair farkındalıklar. Yaşamınızı değiştirecek uyanışlar. Bilim, ilim, spiritüel alanlar, her anlamda söylüyorum.

Besleneceğiniz, sizi ve yaşamınızı daha iyi bir versiyonuna dönüştürecek bilgiler, bilgi kaynakları geliyor.

Başka neler olabilir 20 Aralık 2022-16 Mayıs 2023 arasında yaşanacak Jüpiter’in bu güçlü koç döneminde ?

Yeni bir yabancı dil öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Yurt dışına çıkma planı olanlar bunu gerçekleştirebilirler.

Bir eğitim amacıyla gitmek de olabilir bu, yerleşmek, oturum almak da olabilir. Seyahat etmek, gezip görmek de olabilir.

Yabancı ülkelerle bağlantılı konular hızlanıyor, kolaylaşıyor, güzelleşiyor.

Başka bir şehre taşınmak, yeni bir yaşam düzeni kurmak isteyen yükselen koçlar bunu 2023’te yapabilirler.

Yeni bir alan, belki iş anlamında bir faaliyet, belki bir ilgi alanı, belki yeni deneyeceğiniz bir şey, belki bir kurs ortamı..Yeni gireceğiniz bir ortam olabilir. Bu ortam içinde hem çok güzel şeyler öğrenebilirsiniz, hem çok mutlu hissedebilirsiniz, hem de oradan bağlantılarınız, orada tanıştığınız insanlar güzel başka şeylere vesile olabilirler.

16 Mayıs’ta boğa burcuna geliyor Jüpiter. 2.evinizde olacak boğada iken.

İşini kurma hazırlığında olanlar için 2023 çok güzel bir yıl. Hızlanın. Yapılması gerekenleri yapın. Değerlendirin Jüpiter desteğini.

Faaliyet alanınızda işlerinizi büyütebileceğiniz, daha büyük bir müşteri ağına hizmet verebileceğiniz, iş çevrelerinde tanınabileceğiniz, iyi bir dönem.

Güçlü bir gelir akışı oluşabilir. Bunu en iyi şekilde değerlendirmek için maddi güvence oluşturacak şeyler yapmanızı öneririm. Akarken doldurmak denir hani. Bunu yapmaya çalışın. Biriktirin, birikiminiz oluşsun.

Paradan para kazanabileceğiniz yönde şeyler yapabilirsiniz. Bir sigorta başlangıcı da olası. Jüpiter boğada iken maddi konularda güzel gelişmeler olabilir yaşamınızda.


SATÜRN

Satürn Aralık 2020’den bu yana kova burcunda ilerliyor. Mart 2023’e kadar aynı transit devam edecek.

11.evinizde yaşıyorsunuz bu transiti. Dostlarınızı, arkadaş çevrenizi, sosyal ortamlarınızı, sosyal hayatınızı temsil eden yerde.

Ahbaplıklar içinde sınavlar getirdi Satürn burada size.

Bu döngüsü içinde 2022 sonundan bu yana, yeni sosyal ortamlara girmiş olabilirsiniz. O ortamlar içinde farklı düşünüp sonradan daha iyi tanıdığınız insanlar olmuş olabilir. Arkadaşlıklar içinde üzülmüş, yorulmuş olabilirsiniz.

İnsan ilişkilerinizi yönetmek, iyi tutmak konusunda geliştirdi, olgunlaştırdı sizi Satürn.

Kime neyi ne ölçüde vermeniz, hangi noktada durmanız gerektiğini, samimiyetin-mesafenin dengesini, yakınlığın-sınırların dengesini öğretti belki.

7 Mart 2023’te kovadan çıkıyor, balık burcuna geliyor. Bu yeni 2,5 yıllık transitinde 12.evinizde olacak bu kez.

12.evinizden bir Satürn geçiyor olacak.

Bu evin temaları üzerinden bir yapılanma oluşturacaktır hayatınızda.

Satürn geçtiği yeri düzenler. Kuralını koyar, çerçevesini kurar. Sınırlarını belirler.

12.ev kuralına uygun olmayan, resmi olmayan, yasalara uygun olmayan şeyleri temsil eder. Hayatınızın herhangi bir alanında böyle bir durum varsa, Satürn burayı resmi çerçeveye oturtmanızı isteyecektir.  Bunu gerektirecek yönde durumlar getirecektir ya da belki siz bu yönde bir istek duyacaksınız. Artık o şey kuralına uygun olsun isteyeceksiniz.

Yasal zemini olmayan konuları yasalara, yönetmeliklere uygun hale getirme dönemi sizin için. Devlet, kanun, kural, sistem, düzen..Bu temalar vurgulanıyor.

Bu evin simgelediği başka konular da var. Zodyakta son evdir balığın evi. Bir tamamlanma sembolü taşıyor. Hayatınızda bazı bitişlerin bu döneme denk gelme ihtimali de var o yüzden.

Örneğin bir mesleği bırakmak, sevmediğiniz bir iş alanını terk etmek, başka bir şehre yerleşmek, bir şeyi satmak, elden çıkarmak, belki emeklilik, çalışma hayatınızı sonlandırmak..Yaşınıza, yaşam bileşenlerinize, nasıl bir hayatınızın olduğuna bağlı olarak değişir tabii ki olasılıklar.

Sessizlik, dinginlik isteyenler, yoğun tempoların ardından sakin bir hayata geçmek isteyenler, örneğin bir kasabaya yerleşmek gibi planları olanlar, bu değişimi Satürn balıktan geçerken yapabilirler.

Psikoloji alanında bir işiniz varsa, danışmanlık yapmak istiyorsanız, bunun eğitimini alıyorsanız/aldıysanız, yeni Satürn döngüsünde bu da olabilir. Psikolojik danışmanlık vermeye başlayabilirsiniz.

Terapi almak isteyenler, aile içinde, yakın çevre içinde böyle bir konusu, arayışı olanlar işinin ehli bir terapist ile tanışabilirler. Güzel bir uzmanla çalışmaya başlayabilirler.

Bu Satürn dönemi sizin için ruhsal tarafta büyük bir gelişim döngüsü. Duyguları yönetmek, duygusal anlamda güçlenmek, kendinizi iyi edebilmek, bir ruhsal şifa, geçmişi bırakabilmek, geçmiş deneyimlerden alacaklarınızı alıp bugününüze bakabilmek, hayatla ilişkinizi güçlendirmek..Böyle bir Satürn dönemi.

Hayat, biz olgunlaştıkça kolaylaşıyor. Bir olgunlaşma dönemi.

Spiritüel alanlarda güçlü bir altyapı oluşturmak, eğitimler almak, sertifikalar almak gibi olasılıklarınız da var. Yoga eğitimi almak, yoga eğitmeni olmak isteyenler bu Satürn döneminde bunu yapabilirler. Tabii sadece 2023 için konuşmuyorum. Anlattığım gibi, her bir Satürn transiti 2,5 yıl sürüyor. Ama balık döneminin başlangıcı bu yılın içinde. Sizin de bu yönde başlangıçlarınız olabilir. Bu kapılardan içeri girecekseniz, bu giriş bu yıl olabilir 🙂


PLUTO

2023’ün en önemli gelişmelerinden biri Pluto’nun yıllar süren oğlak transitinin ardından kova burcuna geçecek olması.

2008’den bu yana oğlakta ilerliyor. En ağır hareket eden. Transitleri uzun sürüyor.

2023’te şimdilik bir süre için kovada olacak Pluto. Asıl kova dönemi 2024’te başlayacak.

2023 içinde 23 Mart-11Haziran arasında kovada yer alacak. Sonra retrosunda yeniden oğlağa dönecek.

Hayatınızda bir kalabalıklaşmayı temsil ediyor kovaya, 11.evinize geliyor oluşu.

Bu kalabalıklaşmayı, tanıyacağınız yeni insanları, iletişim kuracağınız kişileri, hepsini, her birini çok seveceksiniz demiyorum 🙂 Belki işinizin bir getirisi olarak bu böyle olacak. Belki kişisel yaşamınızda yeni şeyler başlayacak, yeni çevrelere gireceksiniz.

Örneğin sosyal medya sayfanız vardır. Büyütürsünüz, çok takipçiniz olur. Bütün takipçilerinizi çok sevmeniz mümkün değil. Herkesin çok düzgün insanlar olması mümkün değil. Ama işinizdir, duruma ayak uydurmanız gerekebilir. Böyle şeyler kastediyorum.

Bir adaptasyon isteyen, bir uyum gerektiren yeni bir durum olabilir bu. Gireceğiniz yeni çevreler başlangıçta sizi ürkütebilir.

Ama endişelenmeyim. Doğru tarafa gidiyorsunuz. Su hep akması gereken tarafa akar. Konfor alanınızın dışına çıkmanın ürkekliğini yaşayabilirsiniz, hepsi bu 🙂


KUZEY GÜNEY AY DÜĞÜMLERİ

2022’nin başından, Ocak 2022’den bu yana Ay düğümleri boğa akrep aksında. Sizin 2. ve 8.evlerinizde.

Temmuz 2023’e kadar bu aks devam edecek.

Kuzey Ay düğümü boğada. Yani para alanı olan 2.evinizde ve maddi imkanlarınızın güçlenmesi için yapmanız gerekenleri gösteriyor size.

2022 parasal konularda zorlandığınız bir yıl olmuş olabilir. Ama hangi durum nasıl bir şekil almalı noktasında çok şey fark etmiş de olabilirsiniz.

2023 Jüpiter’in boğadan, para evinizden geçeceği bir yıl, yukarıda anlattığım gibi.

2022’de öğrendiklerinizle yeni yılda yeni bir maddi düzen yaratabilirsiniz kendinize.

Neyi nasıl yapmanız gerektiğini, artık pek çok açıdan biliyorsunuz. Ne işe yarıyor, hangi yöntem fayda getirmiyor, artık bunları gördünüz ve tecrübe kazandınız.

Bu tecrübelerin ışığında hareket ederseniz, 2023 maddi anlamda toparlanma ve güçlenme yılı sizin için. Bir geçiş yılı.

Bir refah ve yükseliş dönemi.  Çalışırsanız, üretirseniz, yaşamınızın sorumluluğunu alıp gerekenleri yaparsanız şahane şeyler olabilir. Zemin müsait, zaman doğru zaman.

17 Temmuz 2023’te Ay düğümleri koç terazi aksına yerleşiyor. Kuzey Ay düğümü koç burcuna, güney Ay düğümü terazi burcuna geliyor.

Koç ‘ben’, terazi ise ‘sen, ben ve sen, biz’ demektir.

İlişkileri ve biz olabilmeyi anlatır bu aks. Kimlerle ne ölçüde biz olabiliriz ? Hayatımızın nerelerinde, kimlerle ‘biz’ olabiliriz ? Artık yaşamınızda konular bu tarafa dönüyor.

Şimdiye dek bireysel olarak yaptığınız, yapmaya çalıştığınız, tek başınıza sürdürmeye çalıştığınız, kişisel olarak yürüttüğünüz işleri, konuları artık başkaları ile birlikte yapacağınızı düşünebiliriz.

Güncel yaşamınızda desteğe, destek almaya ve çoğalmaya ihtiyaç duyduğunuz noktalarda profesyonel yardımlar alabilirsiniz. Danışmanlıklar alabilirsiniz.

Satın alacağınız hizmetler olabilir.

Bir asistanınız olsun isteyebilirsiniz. Çalışanlarınız olabilir.

Sporda bir koç ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Psikolojik anlamda kendinizi yeterince iyi edemediğinizi görüyorsanız, bir terapist ile çalışmaya başlayabilirsiniz (Bu olasılık Satürn balık geçişinin de işaret ettiği ihtimallerden, yukarıda anlattığım gibi).

Kendi işinizi kurabilirsiniz. Bir muhasebeci ile, bir mali müşavir ile çalışmanız gerekebilir.

Faaliyetlerinizde başkaları ile iş birliği yapmak isteyebilirsiniz ya da yapmanız gerekebilir.

‘Ben’ halinden ‘biz’ haline geçmek şeklinde özetleyebilirim bu yeni döneminizi.

2023 genel olarak böyle görünüyor sevgili okuyucularım.

İyi şeyler olsun. Yüzümüzü güldürecek güzel şeyler olsun.

Şimdiye dek bir türlü ‘olamamış’ şeyler olsun ! 🙂

Mutlu yeni hikayeler diliyorum size ! İyi seneler !

Dr. Burçak Kayış

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!