Başak Burcu Ocak 2023

Başak Burcu Ocak 2023

Merhabalar sevgili ”yükselen başak” okuyucularım !

2023 nasıl bir ay ile başlıyor ? Ocak’ın nasıl transitleri var ? Ayın yeniayı ve dolunayı hangi burçlarda gerçekleşiyor ?

Bu yazımda birlikte bakacağız.

Sizleri selamlarken ”yükselen başak” şeklinde hitap ettim. Burç yorumları yükselen baz alınarak yapılır. Teknik olarak böyle yapılabiliyor.

Eğer yükseleniniz başak ise doğru içeriktesiniz. Yükseleni başak olanlar faydalanabilir bu öngörülerden.

Buraya ayın gündemini bırakıyorum öncelikle. Ocak’ı genel hatlarıyla, bir özet olarak görebilirsiniz   ↓↓

Ocak 2023 Astroloji Gündemi


Danışmanlık almak isteyenler için iletişim bilgilerimi de vereyim.

Doğum Haritası Analizi yaptırmak, astrolojik danışmanlık hizmeti almak isteyenler, bana ‘anlatburcak@gmail.com’ üzerinden ulaşabilirler.

Danışmanlıklar için sadece mail yoluyla ulaşınız.


Instagram hesabım ↓↓

Tıklayarak Instagram paylaşımlarımı da görmeye başlayabilirsiniz ↓↓

Instagram hesabım →  burayı tıklayabilirsiniz  @anlatburcak


Şimdi ayın detaylarına geçiyoruz.

↓    ↓    ↓    ↓

Güneş 20 Ocak’a kadar oğlak burcunda. 5.evinizde.

Sanatın ev burası. Sanatsal yaratımı anlatıyor.

5.ev yaratıcılıktır, fikirler üretmektir. Takdir ve alkıştır. Beğenidir. Göz önünde olmaktır.

Oğlak burcu işimizi simgeler. Dolayısıyla işinizde yaratıcı, başarılı, dikkat çekecek çalışmalarınız, farklı projeleriniz, sunumlarınız, duyurularınız olabilir bu dönemde. Tanıtımını yapacağınız şeyler olabilir.

Hobiler, sanatsal faaliyetler, eğlenceli aktiviteler de getirebilir size 5.ev geçişi.

Bunlar dışında çocuklarınız, yeğenleriniz, yaşamınızdaki çocuklarla ilgili konular öne çıkabilir.

Bebek sahibi olmak istiyorsanız, destekleyici bir zaman. Yakınlarınızdan da bu yönde müjdeler gelebilir.

20 Ocak’ta kova burcuna geçiyor Güneş. 6.evinize geliyor.

Bu ev bir transit aldığında bir gün içinde yaptığımız şeyler artıyor, günlük hayatımız kalabalıklaşıyor. Daha yoğun günler yaşıyoruz. Hem işimizde, hem kişisel hayatımızda daha hareketli, temposu daha yüksek günlerimiz oluyor.

Bu dönem sizin için koşturmalı bir zaman olabilir. İşinizde görev tanımınıza yeni şeyler eklenebilir. Bir süre için bazı şeyleri sizin yapmanız istenebilir. Bir ekip arkadaşınızın yerine yapacağınız şeyler olabilir. İş yükünüz artabilir.

Görev biriminiz, çalışma saatleriniz, iş ortamınız gibi işe dair konularda yeni düzenlemeler olabilir. Günlük düzeniniz bir şekilde değişebilir.

Düzenlemek, dosyalamak, derli toplu hale getirmek, temizlemek, ayıklamak, sadeleştirmek..Böyle bir ev burası. Güneş 6.evinizden geçerken yapacağınız temizlikler olabilir. Bunu evi, ofisi temizlemek gibi de düşünebilirsiniz, elektronik aletleri temizlemek, gereksiz fotoğrafları silmek, bilgisayarınızı/telefonunuzu düzenlemek gibi de düşünebilirsiniz. Her anlamda söylüyorum.


Merkür 18 Ocak tarihine kadar retrosunda. Oğlak burcunda gerçekleşiyor bu retro.

Sizler 5.evinizde deneyimliyorsunuz.

Aşkta, flörtler içinde zaman zaman iletişim sorunları olabilir. Birbirinizi yanlış anladığınız durumlar olabilir. Kendinizi doğru tanıtmak, karşı tarafı doğru anlamak adına daha özenli olmanız fayda getirebilir bu retro etkisinde.

Çocukları olanlar, onlarla ilgili konular üzerinden yorulabilirler biraz 🙂 Onlar için yapmanız gereken şeyler olabilir. Bir düzen oturtmakta zorlanabilirsiniz. Bazı aksaklıklar olabilir. Ama geçici bir etki bu. Retro biterken konuların çok daha doğru şekil aldığını görüyoruz. Karla çıkıyoruz yani retrolardan. Olan her şey faydamıza oluyor.

18 Ocak’ta Merkür retrosu bitiyor. Ayın geri kalanında da aynı yerde olacak Merkür. Oğlakta olacak. Ama ileri yönlü göreceğiz onu. Retro sürecinde nerelerde sorunlar doğduysa şimdi bu noktalarda pürüzler geride kalmaya başlıyor.

Yavaşlayan konular hız kazanıyor. Beklemeler, belirsizlikler sonlanıyor Merkür’ün hızını toparlaması ile.

Bir doğum haritasında Merkür’ün retro olması nasıl anlamlara gelir, yaşama nasıl yansımaları vardır, etkileri nasıl dengelenebilir, iyileştirilebilir, konu ile ilgili bir yazım var. Kapsamlı bir içerik sundum sizler için ↓↓

Doğum Haritasında Retro Merkür  ← ← ← yazımı tıklayabilirsiniz.


Venüs 3 Ocak’a kadar oğlak burcunda 5.evinizde.

5.ev güzel bir ev. Şans evi de denir.

Sanatsal konularda, yaratıcılık gerektiren konularda, güzel şeyler yapabileceğiniz süreç. Gösterilere, konserlere bilet alabilirsiniz. Katılacağınız bir etkinlik olabilir.

5.evin temaları arasında hamilelik konusu da var. Çocuk sahibi olmak isteyenler için destekleyici bir dönem o yüzden. Çocukları olanlar, onlarla ilgili halletmek istedikleri şeyleri güzelce yapabilirler. Yoluna girmesini istediğiniz durumlar varsa, güzelce çözülebilir.

Yakın çevre içinde kutlamalarınız olabilir ayrıca.

Venüs 3 Ocak’ta kova burcuna geçiyor. 6.evinize yerleşiyor.

Yaşamınızda bir temizlik. Sadeleşme. Sadeleşmenin getireceği hafiflik Düzene girme. Düzen kurmanın getireceği kolaylıklar. Evde, ofiste temizlikler. Dolaplarda, çekmecelerde düzenlemeler.

Gereksiz/bozuk/kırık şeyleri yaşam alanınızdan çıkarma. Kendinize rutinler oluşturma. Yaşamınıza çekidüzen verme. Uyku saatlerini düzenleme. Besleme şeklinizde daha sağlıklı seçimler.

Böyle bir Venüs geçişi 🙂 Faydalı alışkanlıklar, sağlıklı yeni düzenler getirsin size.

27 Ocak’ta yeni bir transiti daha başlıyor Venüs’ün. Balık burcuna geliyor.

Balık burcu Venüs’ün yüceldiği yer. Venüs burada güçlü. Dolayısıyla hepimiz için şanslı, güzel bir Venüs dönemi diyebilirim.

Peki siz bu güzel etkiyi hangi konular üzerinden alıyorsunuz ? 7.evinizden geçiyor olacak.

İnsan ilişkileriniz, evliliğiniz, partnerinizle bağınız, iş ortaklarınız, hayatın herhangi bir alanında birlikte hareket ettiğiniz kişilerle iletişimleriniz üzerinden alıyorsunuz.

İnsan ilişkileriniz içinde son zamanlarda çözemediğiniz, uzlaşamadığınız şeyler olduysa, yakın bağlar içinde bir şeyler keyfinizi kaçırdıysa, Venüs’ün balık döneminde sorunlu durumlar çözülebilir.

Karşılıklı anlayışla, empatiyle pürüzlü noktalar aşılabilir. Sevdiklerinizden güzel jestlerin de gelebileceği bir zaman. Sevgiyi daha güçlü şekilde görebileceğiniz bir zaman.

Bu arada doğum haritasında Venüs’ü retro konumda olanlar için de bir yazım var. Doğum haritasında Venüs’ün retro olması nasıl anlamlara gelir, nasıl iyileştirebilir retro bir Venüs, etkileri nelerdir, detaylar burada : Doğum Haritasında Retro Venüs


30 Ekim’den bu yana yaşadığımız Mars retrosu 12 Ocak’a kadar devam ediyor.

Sizler bu retroyu 10.evinizde deneyimliyorsunuz.

İş hayatınızda bazı girişimlerin istenen sonuçları hızlıca vermeyeceği bir dönem olabilir bu. Her zamankinden daha fazla efor sarf etmeniz gerekebilir. Daha fazla deneme yapmanız gerekebilir.

Mars hareket demektir. Retrolarında bir yavaşlama yaşıyoruz. Biraz sabır gerekecek. Hepimiz için geçerli bu.

Bunun dışında otorite ile iletişimlerde kimi zaman zorlanmalar olabilir. Yönetimin biraz agresyon yaratabilecek yeni kararları olabilir. Bu kararlar üzerine konuşmak istediğiniz şeyler olabilir. Değişim istediğiniz şeyler olabilir. Bireysel olarak ya da ekip olarak bunları ifade etmek isteyebilirsiniz. Doğru üslup önemli. Buraya dikkat edin. Mars’ın yüksek enerjisine kapılmayın derim.

12 Ocak’ta Mars retrosu bitiyor. Artık gücünü toplamaya başlıyor Mars. Yukarıda saydığım tüm konularda aksamalar, düzen dışına çıkan durumlar yoluna girmeye başlayacaktır.

Ayın geri kalanında, tamamında yine ikizler burcunda olacak Mars. Aynı yerde, bu kez ileri yönlü olacak. İki retronun (Merkür ve Mars retrosu) pürüz yaratan etkilerini geride bırakıyoruz bu ay.

Doğum haritasında retro Mars nasıl anlamlara gelir ? Bu konuda da bir yazım var.

Kişinin haritasında Mars’ı retro ise nasıl olasılıkları anlatır bu Mars ? Nasıl dengelenir, simgelediği konuları dengeye getirmek için neler yapılabilir ? Etraflıca anlatıp önerilerimi paylaştım. İşte yazım burada ↓     ↓    ↓    ↓

Doğum Haritasında Retro Mars


Ocak 2023 Ay Döngüleri :

7 Ocak : Yengeç Burcunda Dolunay  Ay 16° Oğlak, Güneş 16° Oğlak

Ay yengeç burcunda. Karşı tarafta ise Güneş, retro Merkür ile kavuşuyor. Uranüs 15 derece boğada. Ay ve Güneş ile uyumlu açılarda.

11.evinizde gerçekleşecek olan bir dolunay.

Bu ev en temelde sosyal çevremizle ilgili.

Sosyal çevrenizde, arkadaşlarınızla olan iletişimlerinizde, bağlantılarınız içinde tam olarak verdiğiniz değerin karşılığını göremediğiniz noktalar gözünüze daha çok görünebilir. Duygusal anlamda tatmin yaratmayan, desteklendiğinizi yeterince hissedemediğiniz, güçlü bir bağ hissedemediğiniz arkadaşlıklar içinde bir şeyleri değiştirmek isteyebilirsiniz. Biraz geri çekebilirsiniz kendinizi. Oturup açık açık konuşmak, kendinizi samimiyetle ifade etmek de bir seçenek.

Sosyal çevreniz içinde size yeterince iyi hissettirmeyen durumlar için yeni kararlarınız olabilir bugünlerde.

İşimizde ekip çalışmalarımız, bir parçası olduğumuz gruplar da bu evle ilgili.

Bir süredir üzerinde çalıştığınız bir proje, bir ekip çalışması tamamlanabilir, sonlanabilir. İşinizde bundan sonrası için hedeflerinizi güncelleyebileceğiniz bir etki alıyorsunuz ayrıca.

21 Ocak : Kova Burcunda Yeniay : Ay 1° Kova, Güneş 1° Kova

Pluto’ya yakın bir yeniay. Jüpiter ile uyumlu açısı var. Plutonik ve Jüpiteryen etkiler bir arada.

6.evinizde doğacak.

İş hayatımız, günlük çalışma düzenimiz, iş ve iş dışındaki rutinlerimiz, işimizde ürettiklerimiz, sorumluluklarımız, iş ortamımız, iş arkadaşlarımız, ekip içi iş bölümünde payımıza düşenler bu evin konusudur.

İşinizle ilgili son zamanlarda sorun yaratmış durumların çözüme ulaşabileceği günlerdesiniz. Yeni bir günlük düzen oluşabilir. Görev alanınız düzenlenebilir. İş yapma biçiminiz, saatleriniz, işinizde kullandığınız araçlar, vb çalışma alanınız gibi konularda bir şeyler iyileştirilebilir. Size iyi gelecek değişimler olabilir.

Sağlık teması da 6.evin konusudur. Bir şeyler iyileşiyor, iyiye gidiyor Yaradan’ın nasibiyle.

Bir önemli teması daha var bu evin. Nedir o ? Evcil hayvanlar. Onlarla ilgili çözeceğiniz konular da olabilir yeniay civarı günlerde.


İyi bir ay olsun, güzel bir başlangıç olsun yeni yıla. Sevgiler !

Dr. Burçak Kayış

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!