Günlük su tüketimini artırmak için pratik öneriler

Günlük su tüketim miktarı, sağlığımız için büyük önem taşıdığından, yeterli miktarda su içmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.

Fakat çoğunlukla bunu yapamıyor, az su içtiğimizin farkında olsak da, daha fazla su içmek için gereken motivasyonu kendimizde bulamıyoruz.

İşte bu motivasyonu artırabilecek birkaç öneri :

1. Sabah uyandığınızda 1 bardak su için. Hatta içine limon sıkmak güne iyi başlamak için basit ve etkili bir alışkanlık. Bu şekilde alkali hale getirdiğiniz, faydasını artırdığınız bir bardak su, sağlıklı yaşam motivasyonunuzu yükseltecektir.

2. Su içmek için susamayı beklemeyin. Çünkü zaten susamak vücudun alarm mekanizmasının bir parçasıdır. Buna gerek kalmadan, vücuda ihtiyaç duyduğu suyu verin.

2. Gün içinde ortalama 8 bardak suyu tamamlamaya başlayın.  Kolay hatırlamak için kendinize, ‘Her saat başı 1 bardak su içeceğim.’ gibi bir kural koyabilirsiniz.

3. İçtiğiniz bardak sayısının takibini kolaylatırmak için çentik atma yönteminden yararlanabilirsiniz.

4. Su içmeyi kolaylaştıracak şekilde suyu aromalandırabilirsiniz.

Örneğin nane yaprakları ve limon dilimleri güzel ve uyumlu bir ikilidir.

Ya da elma-tarçın deneyebilirsiniz 🙂

Ayrıca suya çilek, kayısı gibi meyveler koyarak, kan şekerinizi dengeleyebilir, açlık hissinizi bastırabilirsiniz. Bu da özellikle diyet yaparken işinize yarayacaktır.

5.Su içmeyi keyifli hale getirmek için, sevimli ve eğlenceli su şişeleri kullanabilir, bu yolla da motivasyonunuzu artırabilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam için, vücudumuzdan suyu esirgemeyelim.

Sevgiler,

Burçak Kayış

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!